• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Medal Wdzięczności dla księdza Eugeniusza Platera (1 opinia)

Ksiądz Eugeniusz Plater Syberg w czwartek 19 maja 2011 roku, w historycznej Sali BHP, o godz. 15.00 otrzyma Medal Wdzięczności, ustanowiony przez Europejskie Centrum Solidarności i przyznawany osobom wspierającym przed laty ludzi Solidarności i opozycji demokratycznej w Polsce w odzyskiwaniu wolności i budowy zjednoczonej Europy.

Medal Wdzięczności został przyznany księdzu Eugeniuszowi Platerowi Syberg za organizowanie pomocy finansowej i sprzętowej we Francji dla polskiego podziemia w latach 80. Założył we Francji ponad 360 komitetów pomocy Polsce oraz Dom Emigranta w Paryżu i specjalny fundusz stypedialny dla azylantów. Wysłał do Polski kilkaset ton z pomocą.

Ksiądz Eugeniusz Plater Syberg urodził się w 1936 roku w majątku rodzinnym Platerów w Moszkowie na kresach wschodnich. W 1939 wraz z matką Pauliną Plater Syberg z Wielopolskich i czwórką rodzeństwa uciekł z wywózki na Syberię. W 1947 roku dotarli do Francji. Studiował i doktoryzował się w Rzymie, gdzie otrzymał w 1961 roku święcenia kapłańskie. Był związany z polskimi organizacjami niepodległościowymi i otrzymał status uchodźcy politycznego konsekwentnie odmawiając przyjęcia obywatelstwa francuskiego. W stanie wojennym został pełnomocnikiem Episkopatu Polski do spraw pomocy charytatywnej. Współpracował ze strukturami Solidarności, w tym z Paryskim Biurem Solidarności. Do Polski jeździł wykorzystując watykański paszport dyplomatyczny. We Francji w latach 80 był częstym gościem francuskich mediów, gdzie apelował o pomoc dla Polski. W 1983 współorganizował rozwieszenie wielkiego sztandaru Solidarności na Coloseum w Rzymie. Obecnie pracuje jako proposzcz parafii w St. Valerien pod Paryżem.

Medal Wdzięczności został ustanowiony przez Europejskie Centrum Soldairności w 30. rocznicę powstania Solidarności i jest przyznawany przez kapitułę medalu w składzie: Lech Wałęsa (przewodniczący), Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Mirosław Chojecki, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Jedynak, Stefan Jurczak, Bogdan Lis, Andrzej Milczanowski, Janusz Pałubicki, Jan Rulewski, Grażyna Staniszewska, Danuta Winiarska-Kuroń. Do tej pory zostało odznaczonych ponad 300 osób na całym świecie.

Medal opatrzony jest łacińską paremią Hic nobis adiumento in periculis, solacio in laboribus fuit (tł. Spieszył nam z pomocą gdy było niebezpiecznie, z otuchą gdy było ciężko).

Autorką projektu medalu jest gdańska rzeźbiarka Dobrochna Surajewska.

Opinie (1)

  • Farsa

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.