• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Maraton Filmowy Baltic Opera Festival

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Wydarzenie w ramach

Startujemy wczesnym popołudniem, kończymy w środku nocy - słowo "maraton" jest więc jak najbardziej adekwatne do tego, co nas czeka w letnią lipcową niedzielę w Operze Leśnej. Określenie "filmowy" natomiast nie oddaje wszystkiego, co przygotowaliśmy dla Państwa na ten dzień. Oprócz filmów będą to: opera, muzyka, warsztaty, rozmowy, spotkania z artystami... Kto dobiegnie z nami do mety?

Wyjątkowym punktem Maratonu będzie możliwość zobaczenia zachwycającej nowatorskiej realizacji Halki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Spektakl miał premierę w Theater an der Wien, gdzie nagrodzony został kilkunastominutowymi owacjami na stojąco. Za sukcesem wiedeńskiej realizacji stoją przede wszystkim polscy soliści: Piotr Beczała i Tomasz Konieczny. O kulisach realizacji tej muzyczno-widowiskowej uczty opowie na spotkaniu z Państwem sam Mariusz Treliński.

"The New York Times "nazwał go "jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej". Goście Maratonu Filmowego będą mogli osobiście zobaczyć, jak pracuje. Mariusz Wilczyński. Realizowane na żywo seans powstawać będzie przy akompaniamencie wiolonczelisty Marcela Markowskiego, który wykona Suitę Wiolonczelową h-moll Jana Sebastiana Bacha i Modlitwę Tadeusza Nalepy. Uwaga! Film animowany, który powstanie na Państwa oczach, to jedyny w swoim rodzaju performens, całkowicie improwizowany. Nie do zobaczenia nigdzie indziej.

Artysta intermedialny Adam Dudek zmierzając do syntezy sztuk, działa na ich wielu polach i pograniczach. Jego multimedialne prace prezentowane były m.in. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Musikverein Wien, Operze Bałtyckiej, na festiwalu "Warszawska Jesień". Zajmuje się również projektowaniem graficznym. Jest autorem identyfikacji wizualnej Baltic Opera Festival.W Operze Leśnej zobaczymy jego Oblicze morza - pięć epizodów wideo do pięciu pieśni Romualda Twardowskiego, z niezwykłą kreacją aktorską i śpiewem Tomasza Koniecznego i fortepianowym akompaniamentem Lecha Napierały.

Nominowany do Oscara Kanadyjczyk Larry Weinstein zafunduje nam nie maraton, ale sprint. Jego dziewięć filmowych miniatur obejrzymy w czterdzieści minut. Obsypywany nagrodami reżyser tworzy swoje miniaturowe dzieła, łącząc operę z filmem, muzykę z techniką, pokazując artyzm i odsłaniając proces twórczy, angażując aktorów komediowych i operową diwę. A każda jego etiuda to obraz pełen specyficznego poczucia humoru reżysera.

Pomysłodawca Maratonu Filmowego - Paweł Marzec. Dyrektor Baltic Opera Festival ds. Organizacji Pracy Artystycznej i Impresariatu.

Maraton Filmowy organizowany jest we współpracy z firmą Gutek Film.
W programie:

15.00-17.30 Warsztaty dla dzieci
18.30-19.00 Spotkanie z Mariuszem Trelińskim
19.00-21.30 Opera na ekranie: Halka Stanisława Moniuszki, reżyseria: Mariusz Treliński, premiera: Theater an der Wien, 2019
21.45-22.30 Wilkanoc, animacja wykonywana "na żywo" przez Mariusza Wilczyńskiego, przy akompaniamencie Marcela Markowskiego (wiolonoczela)
22.40-23.00 Spotkanie z Adamem Dudkiem
23.00-23.10 Oblicze morza, reżyseria: Adam Dudek, 2020
23.20-24.00 Miniatury Larry'ego Weinsteina: Toothpaste, 2002, Burnt Toast (Traffic Jam, An Argument, The Perfect Moment, Nothing Happens in the Park, Justifiable Homicide, I Am soooo Over You, Forever and Ever, Choo Choo and You Too), 2005
00.10-02.10 Jak w niebie, reżyseria: Kay Pollak, 2004

Opinie