• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Manifa Trójmiasto - Myślę Czuję Decyduję (1 opinia)

8 marca 2018 r., w 108. rocznicę Międzynarodowego Dnia Kobiet, ulicami Gdańska przejdzie 14. Manifa Trójmiasto.

W tym roku osoby, którym leżą na sercu prawa kobiet, równość i różnorodność przemaszerują przez Gdańsk pod hasłem "Myślę. Czuję. Decyduję."

Zgromadzenie zaczyna się o godz.17.00 w Śródmieściu Gdańska. Startujemy na skwerze przy fontannie Czterech Kwartałów.

W trakcie Manify - jak zwykle - MOC fajnych działań, m.in. zaśpiewamy z Chórem TAK, zatańczymy z Dziewuchami taniec przeciwko przemocy Nazywam się Miliard/ One Billion Rising, weźmiemy udział w happeningu Armia Kobiet. Jak co roku bębnić i skandować będzie Trójmiejska Samba.

Trzeba się dziwić bierności, z jaką społeczeństwo oczekuje,
co - bez jego udziału - zdecyduje ktoś o jego losie,
w czym potem bezradnie tkwić będą całe pokolenia.

Tadeusz Boy- Żeleński, Nasi okupanci

W ramach Manify Trójmiasto 2018 mentalnie jednoczymy się z akcjami #RatujmyKobiety #CzarnyProtest, #StrajkKobiet, #8M, #MeToo, #sexedpl, #TimesUp, #StuleciePrawKobiet

W tym roku mija 25 lat od wprowadzenia w życie tzw. "kompromisu", czyli zakazu przerywania ciąży ( z 3 wyjątkami). Na tym jednak ograniczenie naszych praw i wolności wyboru się nie kończy: od blisko dwóch lat walczymy w Polsce przeciwko planom całkowitego zakazu aborcji.

Polki nie składają parasolek od wielu, wielu miesięcy. Znamienne, że w roku, którym obchodzimy Stulecie Praw Wyborczych Kobiet, ponownie przychodzi nam stanąć do walki o wolność, godność i sprawiedliwość społeczną.

8 Marca na Manifie oficjalnie zainaugurujemy w Trójmieście początek obchodów Stulecia Praw Wyborczych Kobiet w Polsce. Świętujemy w hołdzie naszym prababkom, które 100 lat temu niezłomną postawą wywalczyły nam czynny i bierny udział w wyborach.

Czujemy wobec nich dług wdzięczności, dlatego walczymy dzisiaj dla nas samych, naszych córek i wnuczek o godność kobiet, zwalczanie przemocy, o rzetelną, równościową edukację, o prawo do aborcji, równe płace, równość małżeństw.

Przeciwstawiamy się dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, pochodzenie, orientację psychoseksualną, wyznanie / bezwyznaniowość, status ekonomiczny i każdą inną przesłankę, która narusza prawa człowieka.

Upominamy się o przestrzeganie zapisów Konstytucji RP stanowiących o demokratycznym państwie prawa, równości oraz sprawiedliwości społecznej.

Manifa to coś więcej niż demonstracja - Trójmiasto wyjdzie na ulice, by przypomnieć, że naprawdę nikt nie musi nakazywać kobietom, co mają robić. Co więcej - nikt nie ma prawa tego robić. Kobiety same myślą, same czują i współ-czują i wreszcie - kobiety same decydują. I spora część z nas właśnie zadecydowała, że pójdzie na Manifę. Bo tak.

Manifa da nam MOC! Widzimy się 8 Marca.


Przed i po Manifie, 8 marca w Gdańsku, ponadto:

1/ Gdańsk, ul. Podwale Grodzkie, plac przy City Forum, godz. 12-16

- Międzynarodowy Strajk Kobiet #8M , Miasteczko strajkowe - STREFA KOBIET Gdańsk:
https://web.facebook.com/events/172610453271623/

2/ Gdańsk, B90, Stocznia, godz.19.30

Koncert charytatywny Solidarność jest Kobietą!, połączony z wystawą Marty Frej i loterią na działania Centrum Praw Kobiet w Gdańsku:
https://www.facebook.com/events/1818956228408362/

Pierwsza Manifa przeszła przez Gdańsk 14 lat temu, z inicjatywy Koła Naukowego Gender Studies na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2009 roku Manifę Trójmiasto organizujemy w ramach oddolnej sieci współpracy Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, za każdym razem w innym składzie i z nowymi pomysłami.

W 2018 roku Manifę Trójmiasto organizują (alfabetycznie):


Amnesty International Trójmiasto
Centrum Praw Kobiet Oddział Gdańsk
Chór TAK
Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa
Inicjatywa Feministyczna Pomorze
Komitet Obrony Demokracji Pomorze
Lepszy Gdańsk
Ogólnopolski Strajk Kobiet Gdańsk
Pub Red Light
Partia Zieloni Koło Pomorze
Partia Razem Pomorze
Ruch Sprawiedliwości Społecznej Pomorze
Samba Rythms of Resistance
Stowarzyszenie WAGA
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
Trójmiejska Akcja Kobieca
Trójmiejskie Dziewuchy Dziewuchom
TOLERADO - Stowarzyszenie na rzecz osób LGBT

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • -w d*pach sie o dobrobytu przewraca...

  "Myślę. Czuję. Decyduję."-niech drogie "panie" zobacza jak zyja kobiety w iraku ,afganistanie wogole w krajach islamskich i jak sa traktowane...(koza jest lepiej tarktowana jak kobieta .. np: koza jedzie w kabinie a kobita na pace ),a potem niech krzycza ,ze sa dyskryminowane ,nierowno traktowane itd.
  (zaraz mnie ukrzyzuja ;) )

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.