• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mandala za pomyślność Sopocian i Sopotu

Tańce i śpiewy klasztorne mnichów tybetańskich, spotkania z astrologią tybetańską i wyrocznią MO, ceremonie sypania mandali - w tym wszystkim będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Sopotu w dniach 3-9 września.

Prezentacja kultury tybetańskiej w Sopocie objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta.

Kultura kraju położonego na Dachu Świata jest bardzo bogata i unikalna. Powstawała w miejscu niemal niedostępnym więc od wieków rozwijała się w dużej mierze niezależnie od wpływów innych kultur. To nadało jej niepowtarzalny charakter. Obecnie, kultura Tybetu dzieli los wielu Tybetańczyków - musiała opuścić swój kraj i rozwijać się na wygnaniu. Większość klasztorów, które od wieków były także centrami kulturalnymi, została zniszczona przez Chińczyków w 1959 roku i latach późniejszych. Wiele z nich zostało odbudowanych na uchodźstwie. Taki był też los klasztoru, którego mieszkańców będziemy gościli w SOPOCIE od 3 do 9 września 2009 r.

Klasztor Gaden Jangtse ma bardzo długą historię - został założony w 1409 roku przez Lamę Tsong-Kha-Pa. W klasztorze mogło uczyć się i praktykować ponad 3000 mnichów. W 1959 roku mnisi zmuszeni byli uciekać ze swojego kraju, wielu z nich podążyło za Dalajlamą do Indii. Już po 10 latach, dzięki pomocy Dalajlamy, rządu na uchodźstwie a także wsparciu ze strony indyjskiej, udało się odbudować klasztor w mieście Mundgod na południu Indii. Obecnie w klasztorze mieszka ponad 2000 mnichów - studiują głównie psychologię i filozofię buddyjską, ale uczą się także lepiej nam znanych przedmiotów szkolnych - na przykład matematyki, angielskiego, nauk społecznych. Mają także możliwość studiowania ojczystego języka i jego gramatyki. Uczą się i doskonalą w tradycyjnych praktykach klasztornych jak sypanie mandali, tańce i śpiewy klasztorne etc. .

W czasie swojego pobytu w Polsce mnisi zaprezentują program, na który składają się:

- Koncert modlitw i tańców klasztornych Cziam
- Sypanie mandali
- Wykłady - ich tematem będzie nie tylko buddyzm jako religia, ale także buddyjskie spojrzenie na zagadnienia związane ze zdrowiem (na przykład - jak nasze myśli i intencje wpływają na nasze zdrowie)
Wizyta mnichów to specjalna okazja dla osób zainteresowanych medycyną tybetańską. Będziemy gościć także lekarza, który poprowadzi krótki kurs medycyny tybetańskiej i u którego będzie można zasięgnąć indywidualnej porady zdrowotnej.
Tybetańscy nauczyciele będą udzielać także indywidualnych porad opartych na znajomości astrologii i wyroczni Mo czyli tybetańskiej sztuce prognozowania przyszłości.

Czym jest mandala?

Sanskrycki termin mandala oznacza "centrum i to, co wokół". Można ją traktować jako symbol naszego życia, w którym jesteśmy środkiem otaczającego nas świata

Mandala pojawiła się w Tybecie w VIII w. W życiu tybetańskich mnichów pełni ona bardzo ważną rolę rytualnego instrumentu, który służy do medytacji. Może przybierać różne formy (na przykład rysunków, rzeźb), jednak najbardziej charakterystyczne i najczęściej wykorzystywane w rytuałach tybetańskich mnichów, są mandale sypane z kolorowego piasku. W dawnych czasach były one sypane z pokolorowanego naturalnymi barwnikami twardego tybetańskiego sera. Skomplikowana symbolika figur geometrycznych, barw oraz świętych sylab przedstawia trzydzieści siedem stopni drogi prowadzącej do przemiany destrukcyjnych uczuć w jedność mądrości i dobroci serca. Tradycja mówi, że symbolika mandali jest tak potężnym archetypem, iż każdy, kto choćby przypadkiem rzuci na nią okiem, zasiewa w strumieniu świadomości nasienie porzucenia egoizmu i złych skłonności oraz rozwinięcia mocy dbania o dobro innych.

CEREMONIA SYPANIA MANDALI 3-9 września 2009 r. Multikino, Sopot, ul. Bohaterów Monte Cassino 63. Mandala Buddy Medycyny będzie sypana w intencji pomyślności mieszkańców Sopotu.

3.09.2009, godz. 10.00 uroczysta ceremonia otwarcia
9.09.2009, godz. 17.00 ceremonia zakończenia około godz. 18.00 wysypanie piasku do morza MOLO SOPOT
Ceremonia sypania mandali będzie się odbywała codziennie w godzinach 10.00-20.00

Opinie