• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Majowa Wystawa Makiet Kolejowych

Majowa Wystawa Makiet Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia 13 maja 2023. Po wystawie Szkoła Maszynistów. Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia naszej wystawy w Galerii Metropolia w Gdańsku w sobotę 13 maja 2023. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Po zakończeniu wystawy w kolejnych dniach wszyscy chętni mogą wziąć udział w Szkole Maszynistów i poprowadzić pociąg po naszej makiecie.

WIDZOWIE I OBSŁUGA MAKIETY
Większość osób odwiedza nas w charakterze widzów oglądających makietę, ale do jazdy na makiecie w terminach po zakończeniu wystawy, zapraszamy również miłośników miniaturowej kolei w charakterze maszynistów. Informacje i zgłoszenia pod numerem 501 647 139. W naszej Szkole Maszynistów poznacie podstawy zasad ruchu na makiecie, przejdziecie szkolenie i pojedziecie po makiecie naszym pociągiem.

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

13 maja (sobota): jazdy pociągów w godzinach: 10.00-14.00 i 15.00-19.00
Po wystawie nie składamy makiety a zapraszamy widzów do jazdy po naszej makiecie. Uruchamiamy Szkołę Maszynistów - patrz informacje niżej.Prosimy zwiedzających o:
niedotykanie makiet i taboru;
niewchodzenie na barierki;
fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą);
dopilnowanie najmłodszych.

POPROWADŹ POCIĄG PO NASZEJ MAKIECIE - SZKOŁA MASZYNISTÓW
Po zakończeniu wystawy nie składamy makiety i zapraszamy do SZKOŁY MASZYNISTÓW
Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się jeździć pociągiem po kolejowej makiecie zapraszamy po naszej wystawie. Uwaga! Makieta nie jest czynna codziennie, obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie potwierdzone ze strony klubu Nostalgia Za Parą.

Osoby niepełnoletnie przychodzą pod nadzorem dorosłego opiekuna. Kandydat na maszynistę otrzyma do jazd pociąg wraz z manipulatorem jazdy oraz przeszkolenie. Obowiązuje regulamin jazd po makiecie oraz opłata za udostępnienie taboru i manipulatora, 50 zł za godzinę jazdy po makiecie. Jazdy odbywają się przy stałym bezpośrednim udziale dorosłego rodzica lub wyznaczonego przez niego dorosłego opiekuna, który cały czas nadzoruje prowadzenie pociągu po makiecie przez osobę niepełnoletnią.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia tel. 501 647 139.
Można dokonywać również zgłoszeń bezpośrednio w czasie wystawy makiety. Jazdy po makiecie odbędą się w dniach i godzinach uzgodnionych z kandydatami na maszynistów.

NASZA MAKIETA
Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) składa się z około dwunastu posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odstępowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic, parowozowni, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.

W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei. To oznacza, że stacje i szlak kolejowy są wyposażone w semafory świetlne lub kształtowe, a dłuższe odcinki szlaku mają wyznaczone odstępy z posterunkami odstępowymi. Ruch pociągów odbywa się na podstawie rozkładu jazdy a dyżurni ruchu wyprawiają pociągi na szlak zgodnie z przepisami obowiązującymi jak na prawdziwej kolei. Promujemy również prawidłowe oznakowanie pociągów przez ich właścicieli-maszynistów w sygnały końca składu. W pociągach towarowych i "powojennych" pociągach osobowych są to czerwono-białe tablice, natomiast w przypadku nowszych składów osobowych ostatni wagon oświetlony jest dwoma czerwonymi światłami.

Co nowego na naszej makiecie?
W układ makiety wstawiliśmy przygotowane przez Grzegorza dwa nowe moduły z wiaduktami, oraz dwa moduły z bazą samochodową, fragmentem drogi i przystankiem PKS, oraz łuk dwutorowy Łukasza. Pojawiły się nowe moduły stacji Padowo, która uzyskała szereg nowych sygnalizatorów oraz drugi peron. Na krańcu naszej makiety pojawiła się nowa, siedmiotorowa stacja techniczna.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (potocznie: zwrotnice) i semafory (potocznie: światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne i komunikując się z sąsiednimi posterunkami telefonicznie lub przez vhf. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Pojadą pociągi towarowe PKP Cargo oraz naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Chopin", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, czeskie i węgierskie.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zakupy przy makiecie
Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w miniaturową kolej, zakupując (nie tylko podczas imprezy) modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1) www.modelmania.com.pl. Na miejscu można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.

Opinie