stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Maestria talentu

zobacz zwycięzców

Konkurs zakończony

Zapraszamy na koncert MAESTRIA TALENTU do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.Sala Koncertowa PFB
CYKLE KONCERTOWE

Wystąpią:
Daniel Stabrawa - dyrygent, skrzypce
Orkiestra PFB

Konrad Mielnik - prowadzenie

W programie:
W. A. Mozart I Koncert B-dur KV 207 na skrzypce i orkiestrę
M. Karłowicz Serenada na orkiestrę smyczkową, op. 2
F. Schubert IV symfonia c-moll (D 417) "Tragiczna"

Tego wieczoru będą mieć Państwo niepowtarzalną okazję usłyszeć artystę wszechstronnego, laureata międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. im. Nicolo Paganiniego w Genui. Daniel Stabrawa, bo o nim mowa, od 1986 r. jest pierwszym koncertmistrzem i solistą Filharmoników Berlińskich. Może poszczycić się również byciem prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, my zaś możemy poszczycić się tym, że Maestro Daniel Stabrawa wystąpi na naszej scenie.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

-----

Daniel Stabrawa - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie skrzypiec prof. Zbigniewa Szlezera), laureat międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. im. Nicolo Paganiniego w Genui), muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi, a od 1986 roku jest ich pierwszym koncertmistrzem oraz solistą. Grał z nimi m.in. I Koncert skrzypcowy Sergiusza Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubaya, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku pod batutą Marissa Jansonsa, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość Daniel Stabrawa propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista.

W lutym tego roku wykonał z Sir Simonem Rattle II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego. Występując w największych salach koncertowych Europy, artysta wielokrotnie prowadził od pulpitu Orkiestrę Kameralną Filharmoników Berlińskich, a wraz z Nigelem Kennedy'm, jako drugi solista, wykonywał "Koncert na dwoje skrzypiec" d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Artyści nagrali również wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI, a płyta ta okazała się jednym z najwyżej ocenionych nagrań Roku Bachowskiego. Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych - od Japonii po Stany Zjednoczone.

Krytycy zaliczają go do światowej elity tego typu zespołów, a jeden z amerykańskich recenzentów napisał wręcz, iż wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele płyt, spośród których najlepsze zostały wyróżnione znaczącymi nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich - Echo Klassik. Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista - z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową - a także z recitalami w czołowych ośrodkach muzycznych świata. Od 20 lat zajmuje się także działalnością dyrygencką. Był między innymi dyrygentem-szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt (dla CD Accord i Cavalli-Records).

Przeczytaj także

bilety 12 zł
Kup bilet
bilety 18 zł
Kup bilet
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej klikane (7 dni)