stat
Impreza już się odbyła

MFMO: Wacław Golonka

Archikatedra w Oliwie
Koncert organowy

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpi:
Wacław Golonka (Polska/Czechy) - organy

W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1658-1750)
Preludium i fuga Es-dur BWV 552
EDWIN HENRY LEMARE (1866-1934)
Berceuse
EDWARD ELGAR (1857-1934)
Sonata G-dur op. 28
Allegro maestoso, Allegretto, Andante espressivo, Presto


Dyrektor Festiwalu: prof. Roman Perucki
Prowadzenie koncertów: Konrad Mielnik
Przygotowanie organów: Zdzisław Mollin

Organizatorzy:
Kuria Metropolitalna Gdańska, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk,
Parafia Archikatedralna w Gdańsku-Oliwie, Gdańskie Seminarium Duchowne,
Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra", Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Honorowy Patronat:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Arcybiskup Metropolita Gdański

Patronat medialny:
Polskie Radio SA Program 2, Radio Gdańsk SA, Wrota Pomorza, In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Echo Miasta

Sponsor projektów graficznych: Brandspot Polska
Sponsor Strategiczny Festiwalu: Korporacja Budowlana Doraco

-----
WACŁAW GOLONKA
Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów Tomasza Nowaka i w Hochschle für Musik w Wiedniu w klasie Hansa Haselböcka. Dyplomy ukończenia studiów w zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze, Norymberdze i Preotorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Działalnośćkoncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował między innymi w katedrach w Wiedniu, Utrechcie Chartres, Lozannie, dalej w salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie orazwielokrotnie w sali B.Smetany w Pradze.

W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, a w 2000, 2004 i 2009 r. odbył tourneé po Republice Południowej Afryki występjac w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju jak UNISA w Pretorii, University Stellenbosch, Bloomfontein, Durban i Kapsztadzie grając w City Hall z Cape Town Philharmony Orchestra. Wacław Golonka występowal dalej jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brnieńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Craciviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Cząsto zapraszany jest na festiwale prezentujące organy historyczne zarówno barokowe jak i romantyczne, na których zrealizowałwiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych. Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów "Madonny Polskie" a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998r film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dalej dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Słowackiego oraz Czeskiej Telewizji.

Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest założycielem zespołu Musica Antiqua Polonia prezentującego przede wszystkim polską literaturę XVII i XVIII wieku, z którym występował w Polsce i w Czechach, gdzie dokonał nagrania dla Czeskiego Radia. W roku 2007 odbył serię koncerów w ramach odbywającego się w 19 krajach Europy festiwalu Czeskie Sny. Regularnie występuje też na festiwalu Concentus Moraviae. Szerokim polem jego działania jest praca związana z organizacją festiwali muzycznych na południu Polski. Jest autorem nagrania oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) - w żywiole koloryzmu dźwiękowego. W czerwcu 2011 r. został doktorem habilitowanym Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest także wykładowcą w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Kard. A. Hlonda w Mysłowicach i dyrektorem artystycznym chóru Tota Anima Cantate tejże uczelni.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    12 zł
  • Kontakt
    58 552-47-65
Bilety na koncert w cenie:
normalny - 18 zł
ulgowy - 12 zł
rodzinny - 40 zł

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.