stat
Impreza już się odbyła

MFMO: Julian Gembalski

Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert organowy

Wystąpi:
Julian Gembalski - organy

W programie:
JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)
Fantazja i fuga (improwizowana) c-moll BWV 562
JULIAN GEMBALSKI (*1950)
Wariacje na temat pieśni kościelnej (improwizacja)
MORITZ BROSIG (1815-1887)
Fantazja "Christ ist erstanden"
Z Tabulatury Oliwskiej:
PIOTR DRUSIŃSKI (15??-1611): Deus in adiutorium meum intende
ANONIM: Fuga in F
JULIAN GEMBALSKI
Tryptyk biblijny (improwizacja)

55. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

JULIAN GEMBALSKI
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, w klasie organów Henryka Klaji oraz na Wydziale Kompozycji i Teorii (dyplomy obu specjalności z wyróżnieniem w 1975 roku). Kurs mistrzowski u prof. Flor Peetersa w Mechelen (Belgia) oraz dalsze studia w Paryżu, pod kierunkiem Andre Isoir\'a i Michela\'a Chapuis (organy) oraz Jean\'a Saint-Arroman (muzykologia). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria "Antologia Organów na Górnym Śląsku", gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i telewizji. Nagrał 35 płyt CD, w tym pięć z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską.

Jest laureatem I nagród w konkursach improwizacji fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także wielu innych nagród, (m.in. nagrody "Orfeusza" XXXVIII Festiwalu "Warszawska Jesień", nagrody im. Wojciecha Korfantego, nagrody Arcybiskupa Katowickiego "Lux ex Silesia", nagrody "Śląski Szmaragd" Biskupa Ewangelicko-Augsburskiego; odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice"). Autor wielu prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i kieruje Katedrą Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej Muzeum Organów.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.