stat
Impreza już się odbyła

MFMO: Andrzej Chorosiński

Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert organowy

Wystąpi:
Andrzej Chorosiński (Polska) - organy
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
Grzegorz Mielimąka - dyrygent

W programie:
MODEST MUSORGSKI (1839-1881)
Obrazki z wystawy
W.A. MOZART (1756-1791)
Fantazja f-moll KV 608
ALEXANDRE GUILMANT (1837-1911)
I Symfonia d - moll


Dyrektor Festiwalu: prof. Roman Perucki
Prowadzenie koncertów: Konrad Mielnik
Przygotowanie organów: Zdzisław Mollin

Organizatorzy:
Kuria Metropolitalna Gdańska, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk,
Parafia Archikatedralna w Gdańsku-Oliwie, Gdańskie Seminarium Duchowne,
Pomorskie Stowarzyszenie "Musica Sacra", Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Honorowy Patronat:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska, Arcybiskup Metropolita Gdański

Patronat medialny:
Polskie Radio SA Program 2, Radio Gdańsk SA, Wrota Pomorza, In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Echo Miasta

Sponsor projektów graficznych: Brandspot Polska
Sponsor Strategiczny Festiwalu: Korporacja Budowlana Doraco

-----

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI
Studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem w 1972 roku. W latach 1969-1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. W 1972 roku uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Floor Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na konkursie improwizacji organowej w Kilonii.

Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King\'s College Chappel w Cambridge, Auli im. Pawła VI w Watykanie, Katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku, Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD dla takich firm jak: Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Electrola, Life Records, DUX, Musicon, Dabringhaus Grimm, Megavox. W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał tytuł "Podwójnej Platynowej Płyty" płycie CD nagranej w Bazylice w Licheniu. Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy Profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1993-1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie.

W latach 1993-2000 był członkiem Prezydium AECAM - Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce - KRUA. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti", "Gloria Artis". W roku 2008 otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa Keymung University w Południowej Korei. Jest honorowym obywatelem miast : Frombork ,Jelenia Góra i Kłodzko, Polanica Zdr. przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej . Jest konsultantem i autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce /m innymi. Bazylika w Licheniu, Sala Opery i Filharmonii Podlaskiej / Niemczech, Kanadzie i Japonii.

ORKIESTRA KONCERTOWA REPREZENTACYJNEGO ZESPOŁU ARTYSTYCZNEGO WOJSKA POLSKIEGO
Działalność rozpoczęła w czasie II wojny światowej, pełniąc głównie funkcje paradne, by po dwudziestu latach stać się Centralną Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego. W tym czasie doskonaliła swój profil artystyczny i wzbogacała repertuar oraz instrumentarium. W 1989 roku otrzymała nazwę: Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki. W 2004 roku została włączona w skład Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W jej repertuarze znajdują się programy patriotyczne i estradowe, koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz oprawa mszy świętej, realizowane z udziałem znanych solistów. Orkiestraod wielu lat bierze udział w tematycznych koncertach organizowanych dla dzieci i młodzieży przez Filharmonię Narodową w Warszawie. Dokonała również wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz ponad 20 nagrań płytowych.Za swoją działalność artystyczną Orkiestra została uhonorowana m.in. Nagrodą Ministra Obrony Narodowej oraz Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. Dziś Orkiestra Koncertowa RZAWP liczy 55 muzyków. Reprezentacyjnym strojem artystów są stylizowane mundury z epoki Księstwa Warszawskiego. Kierownikiem Orkiestry jest dyrygent Grzegorz Mielimąka.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    18 zł
  • Bilet ulgowy
    12 zł
  • Kontakt
    58 552-47-65
Bilety:
normalny: 18 zł
ulgowy: 12 zł
karnet rodzinny: 40 zł

Bilety do nabycia na godzinę przed każdym koncertem w kasie przed głównym wejściem do Katedry Oliwskiej.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.