stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Laurie Anderson (6 opinii)

Wydarzenie w ramach

Oto jedna z najbardziej zdumiewających i wszechstronnych artystek naszych czasów - eksperymentalna performerka, opowiadaczka historii, reżyserka, pisarka, autorka instalacji, rzeźb, fotografka. Laurie Anderson cały czas zaskakuje, przemieszczając się pomiędzy różnymi gatunkami, formami sztuki, konsekwentnie komentując otaczającą rzeczywistość z zaangażowaniem i niespotykaną pasją. Anderson to artystka wybitna i bezkompromisowa. Traktuje siebie przede wszystkim jako opowiadaczkę historii, uważnego i czujnego obserwatora. Jest również autorką wielu elektronicznych urządzeń, która używa podczas swoich koncertów-performensów, aby tworzyć własną rzeczywistość na pograniczu jawy i snu. Występy Anderson są zawsze niesamowitym przeżyciem.

Relacja z imprezy

Anderson rozpoczęła karierę w 1980 roku nagraniem "O Superman". Singiel znalazł się na drugim miejscu brytyjskiej listy przebojów, a następnie pojawił się na jej pierwszym solowym albumie "Big Science". Był to pierwszy z jej siedmiu albumów, powstałych w wytwórni Warner Brothers.

muzyka alternatywna - koncerty w Trójmieście


Anderson występowała wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych i zagranicą. Jej występy są bardzo różnorodne, od prostego wymawiania słów, aż po skomplikowane multimedialne widowiska. Do jej głównych płyt zaliczamy: "United Stares I-V (1983)", "Empty Places (1990)", "The Nerve Bible (1995)" oraz "Songs and Stories for Moby Dick", multimedialne przedstawienie sceniczne, oparte na powieści Hermana Melville.

Uwaga! Promocja!
W Państwowej Galerii Sztuki można zakupić bilety na koncert Laurie Anderson w specjalnej cenie 50 PLN. Ograniczona liczba biletów jest dostępna dla studentów oraz dla mieszkańców Sopotu po okazaniu właściwej legitymacji. Jedna osoba może zakupić jeden bilet.


Anderson opublikowała sześć książek. Teksty z jej solowych projektów pojawiają się w książce pt. "Extreme Exposure", wydanej przez Jo Bonney'a. Napisała również wstęp do Nowojorskiego wydania "Encyklopedii Britannica".

Prace wizualne Laurie Anderon były prezentowane w najważniejszych muzeach w Stanach Zjednoczonych i Europie. W 2003 roku w Musée Art Contemporain w Lyon we Francji wystawiono zbiór przedstawiający retrospektywę jej prac: "The Record of the Time: Sound in the Work of Laurie Anderson". Wystawa ta zawierała instalacje, nagrania, instrumenty, video, obiekty sztuki, które obejmowały twórczość od 1970 do najnowszych dokonań. Prace Anderson z zakresu sztuki wizualnej są prezentowane w Sean Kelly Gallery w Nowym Yorku na wystawie zatytułowanej: "The Waters Reglitterized" (otwartej we wrześniu 2005 roku).

Anderson jest kompozytorką muzyki do filmów Wima Wendersa i Jonathana Demme; muzyki do spektakli tańca Billa T.Jones'a, Trishi Brown, Molissy Fenley i utworu do produkcji teatralnej Roberta LePage "Far Side of the Moon". Tworzyła utwory dla National Public Radio, The BBC i Expo '92 w Sewilli. W 1997 była kuratorką dwutygodniowego Meltdown Festival w Royal Festival Hall w Londynie. Jej ostatnia kompozycja orkiestralna "Songs for A.E" miała premierę w Carnegie Hall w lutym 2000 i była zaprezentowana przez American Composers Orchestra, a następnie na tournee w Europie z The Stuttgart Chamber Orchestra, dyrygowaną przez Dennisa Russella Daviesa.

Znana światu jako innowatorka używania technologii w sztuce, Anderson współpracowała z International Research Corporation, laboratorium badań i rozwoju, założonym przez Paula Allena i Davida Liddle, gdzie uczestniczyła w odkrywaniu nowych kreatywnych narzędzi, takich jak Talking Stick. Stworzyła wstęp dla pierwszej części PBS Art 21, serii o sztuce w XXI wieku. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród, m.in.: Tenco Prize for Songwriting w San Remo we Włoszech (2001) i Deutsche Schallplatten prize za Life On A String (2001), jak również nagrodę od Guggenheim Foundation I the National Endowment for the Arts.

W 2002 roku Andreson została wyznaczona na pierwszą artystkę-rezydentkę, pracującą dla NASA, co przyczyniło się do powstania spektaklu "The End of the Moon". Wśród jej ostatnich projektów jest seria audio-wizualnych instalacji i wysokiej klasy filmu, "Hidden Inside Mountains", powstały ldla potrzeb Word Expo 2005 w Aichi w Japoni oraz seria programów do Francuskiego Radia, nazwanych "Rien dans les Poches/Nothing in my Pockets". Anderson również pośród innych skomponowała muzykę na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Antenach w 2004 roku. Anderson mieszka w Nowym Jorku. Prywatnie żona Lou Reeda.

O DIRTDAY!
Program powstał w 2012 roku. Laurie Anderson z wnikliwością przygląda się polityce, teorii ewolucji, rodzinom, historii, zwierzętom i ich rytuałom, zdumiewającej kolekcji piosenek i opowieści. Po raz kolejny wciela się w rolę hipnotyzującej opowiadaczki, która snuje swoją opowieść, wykorzystując do tego dopracowany w każdym detalu krajobraz muzyczny powstały z połączenia elektroniki i skrzypiec. Narracja + muzyka kreują halucynogenny świat na styku jawy i snu. "Dirtday!" to trzecia część z tryptyku, na który składają się inne solowe występy Laurie Anderson - "Happiness" i "The End of the Moon". "Dirtday!" to kumulacja i podsumowanie działań artystki w zakresie solowych performansów, które bazują na jej niezwykłej umiejętności muzyczno-werbalnego opowiadania.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  180 zł
 • Przedsprzedaż
  50, 100, 120, 150, 250 zł
Ceny biletów:

VIP - 250 PLN [ilość ograniczona]
STANDARD:
ograniczona pula pierwszych biletów - 100 PLN
bilety do 15.08.2013 - 120 PLN
bilety od 15.08.2013 - 150 PLN
bilety w dniu koncertu - 180 PLN

Opinie (6) 3 zablokowane

 • (2)

  Niestety ceny biletów poza zasięgiem $,ale tym Którzy będą,
  NAJlepszych wrażeń.
  Bo Laurie to nietuzikowa babka-artystka!;)
  Fajnie Ją słychać na wspólnej(po zaproszeniu)
  płycie "Metamorphoses" z JMJarre'em z 1999r.

  • 8 1

  • KONKURSY (1)

   Proszę śledzić nasze konkursy w mediach patronackich, na facebooku etc. Do upolowania jest ileś wejściówek. Pozdrawiamy

   • 0 1

   • Dziękuje za informację i.. podpowiedź ;)
    Również Pozdrawiam.

    • 0 0

 • już biegnę (2)

  ...
  Sheraton,

  "Informacja o biletach:
  Ceny biletów:

  VIP - 250 PLN
  STANDARD:
  ograniczona pula pierwszych biletów - 100 PLN
  bilety do 15.08.2013 - 120 PLN
  bilety od 15.08.2013 - 150 PLN
  bilety w dniu koncertu - 180 PLN "

  zapowiada się iście europejska impreza...
  w sumie spoko, pewnie będzie fajnie...

  • 0 0

  • i co? byłeś?... (1)

   ...jak wrażenia? bo ja, pomimo ceny za koncert, jestem zadowolony z wydanych na niego pieniędzy - jeżeli na tym poziomie mówimy o tej imprezie...

   • 0 0

   • nie

    Nie - to była ironiczna informacja, miałem nadzieję że czytelnie wygenerowana.
    Nie żałuję, ponieważ twórczość L.A. nigdy do mnie nie przemawiała, ale fajnie że są ludzie którym się podobało :-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka alternatywna
  mar 28
  niedziela, g. 20:00
  Gdańsk, Stary Maneż
  Waglewski Fisz Emade
 • muzyka alternatywna , muzyka elektroniczna
  maj 1
  sobota, g. 20:00
  Gdynia, Studio Panika
  Too Many Zooz