stat
Impreza już się odbyła

Lao Che

Lao Che to jeden z najciekawszych zespołów pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, który umiejętnie połączył rock z folkiem, piosenką aktorską, electro, a nawet elementami słuchowiska. Powstał w 1999 roku w Płocku.

Ray Wilson / Riverside

sie 18

niedziela, godz. 20:00

Pruszcz Gdański,
Wstęp wolny

Lao Che

lis 8

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 59 zł
Kup bilet
Założycielami byli obsługujący sampler Mariusz "Denat" Denst, wokalista, gitarzysta i autor tekstów Hubert "Spięty" Dobaczewski, perkusista Michał "Dimon" Jastrzębski, gitarzysta Michał Warzycki i klawiszowiec Filip "Wieża" Różański. Pierwowzorem była grupa Koli, zresztą zawiązanie się Lao Che nastąpiło podczas nagrywania jedynej płyty tego zespołu - "Szemrany", na której znalazł się nawet utwór o tytule "Lao Che". Koli nie zdobyło popularności, choć prezentowało popularny wówczas hip-hop. Jednak Dobaczewski, Jastrzębski i Denst mieli za sobą przeszłość heavymetalową. Dobaczewski występował wcześniej z zespołem Aberration, Jastrzębski - z Darkside i Stonehenge, a Denst z Hazael, z którym nagrał w 1994 roku płytę "Thor". Dlatego "Szemrany" nie został dobrze przyjęty przez środowisko hiphopowe, które uznało Koli za zespół "obcy" i nie należący do środowiska.
Lao Che nie było ani kontynuacją dawnych heavymetalowych fascynacji Dobaczewskiego, Jastrzębskiego i Densta, ani hiphopowych, wyrażonych na "Szemranym". Stworzyło swój własny styl, w którym spotkały się rock, folk, a nawet piosenka aktorska i elementy słuchowiska. Pierwsze trzy płyty przybrały formułę concept albumów, czyli płyt podporządkowanych jednemu tematowi. Pierwszym efektem poszukiwań okazał się album "Gusła" (tytuł pochodzi od obrzędów wywoływania duchów) opisujący polskie średniowiecze. Już na "Gusłach" słychać było oryginalność Lao Che, choćby dzięki wykorzystaniu w tekstach neologizmów z języka wschodnich Słowian. Płyta przeszła niemal bez echa. W nagraniach wziął udział nowy członek zespołu, basista Rafał "Żubr" Borycki, a po sesji Warzyckiego zastąpił Jakub "Krojc" Pokorski. Rok później skład zespołu został poszerzony o perkusjonistę Macieja "Trockiego" Dzierżanowskiego.

rock - koncerty w Trójmieście


Muzycy Lao Che są czynni artystycznie również poza macierzystym zespołem. Spięty w 2009 roku wydał solową płytę "Antyszanty". Brał też udział w koncertach Pidżamy Porno i Strachów Na Lachy (podczas festiwalu Muzyka Z Oblężonego Miasta w Lubinie w programie "Zakazane piosenki" zaśpiewał "Fabrykę" Dezertera). Skomponował też piosenki do sztuki teatralnej "Być jak Kazimierz Deyna", wystawianej w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Krojc nagrał w 2010 solową płytę "Kid '78", a rok później w duecie Skadja album "Jest M". Denat jeszcze przed Lao Che wydawał płyty jako Kanabiplanto i Himillsbach, a Różański występował w latach 2007-2009 z grupą Frutti di Mare, która nagrała płytę "Frutti di Mare".

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni