• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Laboratorium pieśni (2 opinie)

Kobiecość jest pieśnią, wielogłosową, z wnętrza ziemi, z początków świata. Tak prastarą, jak kamienie, jak puszcze, jak pierwszy dźwięk, pierwsza wibracja. - mówią założycielki zespołu Laboratorium Pieśni. 5 lutego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim usłyszymy utwory z płyty "Rasti" - czyli "rośnij" - nominowanej do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii "Album roku - Muzyka świata".

Laboratorium Pieśni to trójmiejski kobiecy zespół pieśniarek, powstały w 2013 roku. Grupa śpiewa i aranżuje tradycyjne pieśni polifoniczne: ukraińskie, bułgarskie, białoruskie, serbskie, albańskie, bośniackie, polskie, a także gruzińskie, skandynawskie, oksytańskie i wiele innych. Pieśni Świata wykonują zarówno a capella, jak i przy akompaniamencie bębnów szamańskich i innych etnicznych instrumentów (m.in. shruti box, dzwonków, przeszkadzajek, fletu, kalimby, mis, gongu), wnosząc w pieśni tradycyjne nową aranżację, przestrzeń improwizacji głosowych, inspirowanych dźwiękami natury, często intuicyjnych, dzikich, kobiecych.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Materiał pieśniarski przechodzi swoistą drogę ze źródła: pieśni są zazwyczaj przywożone z różnych regionów Polski, Europy i Świata przez członków zespołu, następnie zostają opracowywane w procesie warsztatowym i na próbach, by w końcu ukazać się w nowej odsłonie - tradycyjnej lub wzbogaconej, aranżowanej.

Zapraszamy na koncert celebrujący kobiecość, życie, witalność i wzrastanie. "Rośnij, rośnij mój zielony lesie, rośnij moja sosno, abym mogła wspiąć się po tobie i zobaczyć mojego ukochanego...". Kobiecość jest wolnością. Głosem natury - nieposkromionej dzikości i łagodności jednocześnie. Kobiecość jest rzeką, w której kąpią się dzieci, i z której piją zwierzęta. Kobiecość jest darem dla mężczyzn, żeby mogli wejść na ścieżkę serca. Jest wschodem i zachodem słońca, księżycem w pełni i w nowiu. Pierwotnym tańcem, który tańczy się w strumieniach deszczu, oddechem z dna oceanów, wołaniem miłości. Kobiecość to zaproszenie do kręgu, w którym śpiewa się pradawne pieśni, wyśpiewuje zaklęcia, grając na bębnach transowe rytmy. To bijące źródło, czysta celebracja życia.

Zespół brał udział w projektach z udziałem cenionych polskich muzyków, m.in. projekt "Czarna Polana" z Kayah i kompozytorem Atanasem Valkovem, udział w nagraniach płytowych i koncertach "Good L.U.C.K" artysty L.U.C, udział w koncercie "Wybraliśmy Wolność" Andrzeja Smolika, wraz z innymi polskimi muzykami.

Z koncertami i warsztatami Laboratorium Pieśni odwiedziło już ponad 15 krajów (m.in. USA, Indie, Szwajcaria, Japonia, Hiszpania, Izrael, Islandia, Dania, Holandia, Francja, Wielka Brytania). Teledysk z białoruską pieśnią "Sztoj pa moru" osiągnął ponad 10 mln wyświetleń, a na Facebooku grupę śledzi ponad 135 tysięcy fanów.

Głosy zespołu:
Alina Jurczyszyn, Kamila Bigus, Lila Schally-Kacprzak, Iwona Bajger, Magda Jurczyszyn, Karolina Stawiszyńska, Alina Klebba

Przeczytaj także

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Zarabiają na białoruskiej kulturze

  ale gdy trzeba było pomóc Białorusinom, zaśpiewać kilka pieśni dla akcji charytatywnej - pomocy materialnej rodzinom katowanych w więzieniach, to nadal oczekiwały sowitej zapłaty.

  Artyści to...

  • 2 13

 • Super

  Hura w końcu koncert w Gdańsku!!!
  Śiwtne rytmy, piękne głosy.

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • folk / reggae / world , pop
  maj 19
  czwartek, g. 20:00
  Gdańsk, Drizzly Grizzly
  Coals - Rewal
 • folk / reggae / world , jazz
  maj 20
  piątek, g. 20:00
  Sopot, Teatr BOTO
  Magda Kuraś / JAZZFOLK