• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Labirynty pamięci - wystawa prac Mariana Kołodzieja (1 opinia)

Marian Kołodziej - Labirynty pamięci

Wstrząsające rysunki Mariana Kołodzieja, znakomitego gdańskiego scenografa, twórcy obu papieskich ołtarzy na gdańskiej Zaspie (1989) i w Sopocie (1999), w roku 2005 zostały zaprezentowane w formie cyfrowych kopii na specjalnie tkanych płótnach w miastach włoskich - Bolano i Nova Milanese. Wypożyczone z biblioteki Civica Popolare w Milanese, gdzie są przechowywane, przywiezione do Gdańska, pokazane zostaną w autorskiej aranżacji Mariana Kołodzieja w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Labirynty pamięci to wystawa poświęcona przeżyciom artysty, który w 1940 roku, z pierwszym transportem z Tarnowa, trafił do KL Auschwitz. To także przesłanie Człowieka, który z przerażeniem patrzy na świat współczesny i na ludzi, którzy mimo doświadczeń XX wieku niewiele się nauczyli. Oryginały prac Mariana Kołodzieja znajdują się na wystawie w Centrum Ojca Maksymiliana Kolbe w Harmężach koło Oświęcimia.

Gdańskiej ekspozycji towarzyszyć będzie album prezentujący prace z cyklu Klisze pamięci Mariana Kołodzieja powstałe po roku 2005 oraz zdjęcia z Harmęż. Uzupełnieniem wystawy i albumu będzie także film zrealizowany przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich z siedzibą w Oświęcimiu. Premiera filmu planowana jest podczas wernisażu wystawy - 2 września, płyta DVD dołączona będzie do albumu.

Projekt realizowany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku wraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku i Biblioteca Civica Popolare w Nova Milanese.

Wystawa jest prezentowana w ramach festiwalu Solidarity of Arts.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24

Wystawa czynna: 2-20 wrzesnia 2009 r.
wtorek - niedziela 10.00 -17.00
ceny biletów: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

Lekcja muzealna (dla grup od 15 osób) 20 zł, po uprzednim zarezerwowaniu terminu (kurator wystawy Małgorzata Abramowicz, tel. (058) 552 12 71 wew. 145, e-mail: teatralny@muzeum.narodowe.gda.pl [w tym przypadku zamówienie musi zostać potwierdzone!]

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Bardzo podoba mi sie styl jakim rysuje

    na pewno przejde sie na ta wystawę

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.