stat
Impreza już się odbyła

Kultura łączy siły

  • 15 - 21 czerwca
  • Gdynia, online
  • wstęp wolny

W związku z zamknięciem miejskich placówek kulturalnych, Wydział Kultury we współpracy z gdyńskimi instytucjami, fundacjami i animatorami przygotował dedykowaną ofertę kulturalną dostępną online, pod hasłem "Kultura łączy siły".

15.O6 / PN / KINO

koncerty w Trójmieście


18.OO / "Zwariować ze szczęścia" / reż. Paolo Virzì
Włochy / Francja, 2016, 116 min


Beatrice (Valeria Bruni Tedeschi) jest gadatliwą manipulantką, która stylizuje się na milionerkę obracającą się w środowisku wyższych sfer. Donatella (Micaela Ramazzotti, prywatnie żona Virzìego) to wrażliwa introwertyczka o wytatuowanym i kruchym ciele, która skrywa mroczną tajemnicę swojej przeszłości. W komedii Paola Virzìego te dwie pacjentki "ośrodka terapeutycznego dla kobiet z problemami psychicznymi" połączy przyjaźń. Pewnego popołudnia postanawiają uciec i szukać szczęścia i miłości w wolnym świecie "zdrowych" ludzi.

To skrzyżowanie "Thelmy i Louise" oraz "Lotu nad kukułczym gniazdem" zrobiło furorę na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie film został pokazany w ramach sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Film zdobył statuetki jednej z najważniejszych włoskich nagród filmowych Nastro d'argento (Srebrna Wstążka), przyznawanych przez krytyków i dziennikarzy, w pięciu kategoriach. Valeria Bruni Tedeschi za swoją rolę została nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej.
Uwaga! produkcja będzie dostępna tylko 15 czerwca na Facebooku Gdyni Kulturalnej.

16.O6 / WT / LITERATURA
18.OO / Serwis literacki vol. 7

Szymon Kloska i Tomasz Pindel polecają tym razem lekkie, przyjemne, humorystyczne wiersze, w sam raz na poprawę nastroju!

Szymon Kloska - krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: "WOK - Wszystko o Kulturze", "Książki na Lato" i "Myślnik". Od przeszło dekady współprowadzi audycję "Piątka z literatury" w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jest rzecznikiem Nagrody Literackiej Gdynia i kuratorem Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy Nagrodzie. 
 
Tomasz Pindel - tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: "Mario Vargas Llosa. Biografia" (2014), "Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), powieści Czy to się nagrywa?" (2011) oraz scenariusza do komiksu "W głowie tłumaczy" (2019). Od ponad dekady współprowadzi "Piątkę z literatury" w RMF Classic.


17.O6 / ŚR / WARSZTATY

18.OO" target="_blank" rel="nofollow">18.OO / Eko Gdynia
Prowadzenie: Izabel Ryska


18.O6 / CZW / WYKŁAD

18.OO" target="_blank" rel="nofollow">18.OO / Odporność budujemy cały rok, czyli zakwasy w naszej diecie
Prowadzenie: Mikołaj Bator / Zakwasownia

19.O6 / PT / MUZYKA

18.OO / Sax Club Pana Dyakowskiego / cz. 9,1O

Przemek Dyakowski i Kamil Wicik - o muzyce i nie tylko...
podcast radiowy udostępniony dzięki materiałom Radia Gdańsk

2O.O6 / SB

21.OO / Lonker See / koncert live / klub Desdemona

Lonker See zagra w transmisji z Kubu Desdemona w sobotę, 20 czerwca o godz. 19:00.

Zapraszamy na koncert zespołu Lonker See w Klub Desdemona. Wydarzenie będzie dostępne w transmisji na żywo na Facebooku: na profilu Gdynia Kulturalna

Lonker See to trójmiejski kwartet, który po raz pierwszy spotkał się w studiu nagrań w 2016 roku. Efektem tego spotkania jest pierwszy album zespołu pod tytułem "Split Image" wydany przez Music Is The Weapon. Już na pierwszej płycie można zauważyć to, co dla Lonker See jest najważniejsze - brzmienie i własny styl gry, który powstaje na styku czterech osobowości muzycznych wchodzących w skład LS. Joanna Kucharska (Bass, wokal), Bartosz Borowski (Gitary) Michał Gos (Perkusja) i Tomasz Gadecki (Saksofony) tworzą wspólnie muzykę przestrzenną, która swoim klimatem intryguje, hipnotyzuje i wciąga słuchacza w szerokie spektrum gatunków muzycznych. Słychać tu space rock, psychodelę, jazz, free jazz czy ambient. Długie formy pełne elementów improwizowanych przeplatają się tu z bardzo konkretnymi melodiami i zdecydowanymi groowami, a napięcie jest budowane przez umiejętne operowanie dynamiką i emocjami. W 2018 roku ukazała się nakładem Instant Classic bardzo dobrze przyjęta w kraju i na świecie płyta " One Eye Sees Red", która zapoczątkowała zainteresowanie zespołem poza granicami kraju. LS grało bardzo dobrze przyjmowane koncerty w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Portugalii, Włoszech, Serbii, Węgrzech, Szwecji, Danii, Norwegii i Holandii, zarówno na festiwalowych jak i na lokalnych scenach. Obecnie zespół promuje swój najnowszy album "Hamza" wydany 7.02.2020 dla Anteny Krzyku.

Live: https://youtu.be/TWOaFD80zCI
Video: https://youtu.be/zN_OCcaqvZc

Koncert finansowany ze środków Miasta Gdyni w ramach programu Gdyński Falochron Kultury.

Organizator:
Fundacja 4sztuki

Partnerzy:
Klub Desdemona
Kultura na Wynos

21.O6 / ND
/ 19.OO / Partytury graficzne cz. 2 / koncert live / klub Desdemona

Trzaska, Gadecki, Owczarek w gdyńskim Klubie Desdemona. Transmisja koncertu dostępna bezpłatnie 21 czerwca o 19:00.

Zapraszamy na drugą odsłonę cyklu "Partytury graficzne czyli suita w pięciu aktach". To wykonanie pięciu około półgodzinnych koncertów z muzyką improwizowaną. Podstawę każdego z nich tworzy znany polski jazzowy saksofonista - Tomasz Gadecki a dodatkowo towarzyszą mu inni muzycy. Zagrają oni do partytur graficznych, których autorką jest Ying Liu z Chin. Partytury graficzne nie są jeszcze dobrze znane szerokiemu odbiorcy muzyki, zatem wydarzenie to ma ciekawy wymiar poznawczy.

W drugiej części projektu Gadeckiemu towarzyszą muzyki kompozytor i saksofonistka Mikołaj Trzaska i Paulina Owczarek.

Wydarzenie będzie dostępne w transmisji na Facebooku: na profilu Gdyni Kulturalnej

Koncert finansowany ze środków Miasta Gdyni w ramach programu Kultura Łączy Siły.

Organizatorem koncertu jest Fundacja 4sztuki.

Partnerzy:
Kultura na Wynos
Klub Desdemona

--
Biografie muzyków:

Mikołaj Trzaska


ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku polski muzyk. saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej, w latach 1988- 91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - ruchu artystyczno-społecznego, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego środowiska jazzowego. Trzaska wraz z Tymonem Tymańskim był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz autorskiego Łoskotu. Choć impet yassu wygasł wiele lat temu, stał się członkiem wielkiej, światowej rodziny muzyków awangardowych a także czołową postacią krajowej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Oleś (Marcinem i Bartłomiejem). Akompaniował także poetom - Marcinowi Świetlickiemu i Jurijowi Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego tria Volumen, Riverloam oraz kwartetu Inner Ear. Jest członkiem grupy Shofar - wykonującej muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego jazzu, współpracując z tuzami światowej sceny wolnej improwizacji, takimi jak: Peter Brötzmann, Joe McPhee, Ken Vandermark, Steve Swell, Peter Ole Jorgensen, Per-Ake Holmlander, Peter Friis Nielsen, Michael Zerang, Mark Sanders, John Tchicai, Lester Bowie, Tomasz Stańko. Ostatnio stał się również uznanym kompozytorem muzyki filmowej, na stałe współpracuje m.in. z Wojciechem Smarzowskim. Stworzył muzykę do filmów: Dom zły, Róża, Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Wołyń i Kler. Razem z żoną Aleksandrą prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.

Tomek Gadecki

Muzyk, saksofonista, improwizator i poszukiwacz prawdy w muzyce do ostatniego dźwięku. Od wielu lat poświęcił się muzyce improwizowanej w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Współtwórca wielu zespołów: Olbrzym i kurdupel, SAMBAR, 250kg, TRC. Współpracuje z Teartrem Wybrzeże w Gdańsku, oraz artystami sztuk wizualnych, performerami, tancerzami.

Wybrana dyskografia:
1. 2014 "MELT" SAMBAR (NotTwo Records)
2. 2014 "WORK" Olbrzym i kurdupel (Kilogram Records)
3. 2013 "Śpiewali mi Ptacy" kolędy z espołem braci Galago - PTACY
4. 2013 "Podważna" 250 Kg (Nasze Nagrania)
5. 2013 "Now New" TRC (Ala i Tomek)
6. 2012 "Six Philosophical Games" z Olbrzymem I kurduplem (Electriceye Records)
7. 2012 "Pure Phase Ensemble" Live at SpaceFest (Nasiono Records)
8. 2007 "ep" LAJK (Vision Music)
9. 2007 "frrrrr..." Olbrzymi kurdupel"

Paulina Owczarek

Saksofonistka urodzona w 1985 roku w Zduńskiej Woli. Gra na saksofonie altowym i barytonowym. Zajmuje się głównie muzyką swobodnie improwizowaną i współczesną kameralistyką. Udziela się również jako tłumaczka literatury związanej z improwizacją.

Jest pomysłodawczynią i założycielką Krakow Improvisers Orchestra, w której gra oraz dyryguje grupą improwizujących muzyków. W ramach Instytutu Intuicji (z Tomkiem Chołoniewskim, Michałem Dymnym i Rafałem Mazurem) praktykuje swobodną improwizację na cyklicznych koncertach z zaproszonymi gośćmi-improwizatorami. Współtworzy saksofonowe zespoły: samBar (barytonowe duo z Tomkiem Gadeckim) i klasyczny kwartet Saksofonarium (z Dorotą Olech, Aleksandrą Skierką i Joanną Wróblewską). Gra również w duecie Nowe Nowe z Małgorzatą Tekiel i audiowizualnej formacji HiQ.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij
  • czytanie performatywne , wykład / prezentacja , warsztaty
    cze 15-15.08

    Wydarzenie Online
    SzekspirOn//line