stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Krzysztof Zalewski (2 opinie)

Krzysztof Zalewski po raz pierwszy na scenie w gdańskiej stoczni! Już 24 listopada artysta przyjedzie do Gdańska, promować swoją najnowszą płytę - "Złoto". Jak powstało "Złoto"?

Potrzeba matką wynalazków. Oraz - jak się okazuje - najlepszą muzą. Bo w pewnym sensie nowy album Krzysztofa Zalewskiego zrodził się z potrzeby: jak najczęstszego kontaktu z publicznością. Promując swój poprzedni album - "Zelig" - wokalista chciał grać jak najczęściej, wszędzie, dla wszystkich. Jedna trasa z zespołem, druga... szło świetnie, ale okazało się, że koledzy nie zawsze mogą, albo że nie w każdym miejscu da się zmieścić pełny skład. Zaczął więc koncertować solo i publiczność entuzjastycznie przyjęła ten one man show, nawet uproszczone, obnażone wersje skomplikowanych numerów z "Zeliga".

rock - koncerty w Trójmieście


"Złoto" jest konsekwencją tych koncertów. Tej szkoły grania muzyki, która mówi, że mniej znaczy lepiej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar. Nie myślcie jednak, że na "Złoto" złożyły się same ballady, śpiewane do wtóru łkającej cicho gitary - choć i dla poszukujących takich wrażeń coś się znajdzie ("Miłość, Miłość", "Otu"). Na płycie dominują jednak numery dynamiczne ("Chłopiec", "Na drugi brzeg"), czy wręcz drapieżne ("Głowa"). Jest puls ("Uchodźca"), jest groove ("Luka"), jest riff ("Polsko").

Jest też porywający "Jak dobrze", w którym gościnnie udziela się jak zawsze znakomita Natalia Przybysz. W porównaniu z poprzednią płytą uproszczone jednak zostały aranżacje, bardziej organiczne jest brzmienie, bardziej bezpośredni przekaz. Bo warto też zwrócić uwagę na teksty, na tę miłość w czasach niepokoju. Mocny "Uchodźca" ("Europie na odsiecz płyną tłumy złamanych serc"), przejmujący "Polsko" ("Nie dam cię monstrom") i rozczulający "Otu" ("Z tobą nie ma zim, bo masz tyle ciepła") - Zalewski wyśpiewuje te lęki i nadzieje, które dziś towarzyszą nam wszystkim.

Przeczytaj także

Opinie (2) 3 zablokowane

 • Idol (1)

  Pamietam go jeszcze z Idola. Wowczas wydawalo sie, ze zrobi wieksza kariere. Pierwszy singel po programie byl bardzo obiecujacy. Niestety zycie zweryfikowalo go raczej negatywnie. Na szczescie teraz wrocil na horyzont szerszej publicznosci. Zyczylbym jednak sobie, ale przede wszystkim jemu, zeby nie szedl sciezka niektorych pozal sie Boze celebrytow i wypisal sie z wojenki politycznej, bo nic na tym nie ugra.

  • 3 4

  • Niekoniecznie

   Polecam obejrzeć odcinek Kuby Wojewódzkiego z Krzyśkiem. Wyjaśnia tam mi.in. że celowo zniknął, by się uczyć warsztatu, techniki itd. A swojego śpiewu w Idolu się nieco wstydzi, nie chodzi o udział w programie, a sposób śpiewania ;)

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.