• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert kolęd na zakończenie Roku Jana Pawła II (3 opinie)

  • niedziela, 27 grudnia 2020, godz. 18:00
  • Lokalizacja
    Online
  • Bilety
    wstęp wolny

Rok Jana Pawła II związany z 100 rocznicą urodzin Karola Wojtyły gdański Teatr Otwarty zwieńczy koncertem online pt. "Uroczysty koncert kolęd na zakończenie Roku Jana Pawła II".

maj 18

sobota, godz. 20:30

Gdańsk,
bilety 50 - 100 zł
Kup bilet
maj 26

niedziela, godz. 16:00

bilety 25-35 zł
Kup bilet
Święta Bożego Narodzenia to święta typowo rodzinne, które szczególnie w duszy dziecka pozostawią niezatarte wspomnienia. Atmosfera Bożego Narodzenia, niepowtarzalny klimat, tradycja, są tym pięknem, które nas łączy, a nie dzieli. Jaki jest związek kolędy z działalnością duszpasterską, z twórczością i życiem Świętego Jana Pawła II?

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W kolędzie polskiej, zarówno w jej tekście, jaki w melodii, odnaleźć można skupienie duchowe, sarmacki temperament, słowiańską zadumę i tęsknotę, rzewność i czułość, wesołość i melancholię zarazem. Podobne elementy można odnaleźć w twórczości i działalności duszpasterskiej Świętego Jana Pawła II, którego ogromne zasługi dla Polski i świata są ogromne. Karol Wojtyła zasiadając na Stolicy Piotrowej dał świadectwo wielkiego zatroskania o losy współczesnego człowieka i świata.

online na kanale YT



Ważną wartością dla Jana Pawła II była rodzina, która jest również tradycją. Tradycja to nieodłączny element polskiej kultury. Pielęgnowanie rozmaitych tradycji w rodzinie to najlepszy sposób na integrację, na częstsze przebywanie ze sobą. Przykładam tradycji rodzinnych integrujących wszystkich członków rodziny w tym samym czasie i miejscu są tradycje świąteczne związane m.in. ze Świętami Bożego Narodzenia, a wśród nich dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Zapadłszy w duszę w latach dziecięcych, kolęda towarzyszy nam wiernie przez całe nasze życia. Związki kolędy ze wspomnieniami z dzieciństwa oraz jej polskość, sprawiły, że nigdzie indziej na świecie ten rodzaj pieśni bożonarodzeniowej nie stał się tak umiłowanym, jak na polskiej ziemi.
Wieszcz narodowy, Adam Mickiewicz, podczas wykładu na paryskiej Sorbonie powiedział: "...Niezwykłe jest bogactwo kolęd polskich i niepospolite są ich wartości artystyczne. Nie wiem, czy inny kraj może pochwalić się zbiorem podobnym do tego, jaki posiada Polska...".
Słowa wybitnego poety potwierdzają się w każde Boże Narodzenie.

Kolęda daje chwile szczęścia, choćby tylko przez oderwanie od szarości dnia codziennego, przenosi nas w zupełnie inny wymiar. Historycznie, na obczyźnie, każdemu Polakowi dawała wrażenie ojczyzny, przenosząc duszę utęsknioną do oddalonego kraju rodzinnego.

Zachęcam Państwa do wysłuchania tego wyjątkowego wydarzenia, ale ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią COVID-19 - w formie koncertu online.

online na kanale YT



Nie ukrywam, że koncerty z publicznością dają nam większą satysfakcję.
Artyści podczas występów na żywo wchodzą w interakcję z publicznością, dlatego każdy taki występ jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Tego efektu nie da się osiągnąć podczas koncertu online.

Wykonawcy:
JOANNA NAWROT - sopran
JACEK SZYMAŃSKI - tenor
DARIUSZ S. WÓJCIK - bas/ pomysł, scenariusz i reżyseria
ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI - klarnet
RAFAŁ LEWANDOWSKI - fortepian/ kierownictwo muzyczne

Słowo o muzyce: Stanisława Grażyńska

W programie koncertu artyści zaprezentują utwory, które lubił i które nawiązują do osoby Jana Pawła II, m.in.: Nokturn Es-dur i Scherzo h-moll Fryderyka Chopina, "Moje miasto Wadowice" /muzyka Adam Dec i Paweł Jarosz/, "Góralu czy ci nie żal", arie oratoryjno-kantatowe nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia, m.in. wielka aria basowa "Großer Herr" i aria tenorowa "Frohe Hirten" z oratorium "Weihnachts-Oratorium" Johanna Sebastiana Bacha oraz "Benedictus" z "Oratorium na Boże Narodzenie" Camille Saint-Saënsa.

Koncert zwieńczą popularne kolędy i pastorałki polskie, jak "Witaj gwiazdko złota" Zygmunta Noskowskiego, "Nad stajenką gwiazda płonie" Jana Maklakiewicza, "W nocy narodzony" Tadeusza Trojanowskiego, "Oj maluśki, maluśki", "Jezusa narodzonego", kolędy świata - m.in. "Cicha noc", "Adeste Fideles", "Cantique de Nöel", i amerykańskie piosenki świąteczne, a wśród nich "White Christmas" i "Let it Snow!".

Emisja koncertu online odbędzie się 27 grudnia 2020 r. o godz.18.00 na dwóch platformach społecznościowych:
*YouTube (kanał Dariusz Wójcik - Teatr Otwarty)
*Facebook (profil Dariusz Wójcik)

MIEJSCE REJESTRACJI KONCERTU:
Dwór Artusa w Gdańsku

REJESTRACJA AUTO-WIDEO KONCERTU:
OffStage Przemysław Waszkiewicz.

PATRONAT HONOROWY:
*Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin
*Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich

MECENAT:
*Miasto Gdańsk - DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MIASTA GDAŃSKA
*Fundacja im. Franciszka Stefczyka
*ARGO S.A.

PARTNERZY:
*Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano Tomasz Walczak
*OffStage Przemysław Waszkiewicz

PATRONAT MEDIALNY:
*Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
*trojmiasto.pl

WSPÓŁORGANIZATOR:
*Muzeum Gdańska

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
*Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego / Teatr Otwarty
e-mail: dariuszwojcik@teatrotwarty.pl, www.teatrotwarty.pl, FTeatrOtwartywGdansku

Opinie (3)

  • Niestety

    On line to ludzi nie interesuje

    • 2 4

  • Jerzy

    Wspaniały piękny koncert. Dziekuję

    • 4 1

  • Ciszej nad tą trumną...

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.