• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Koncert carillonowy - Pulsaria Perpetua (1 opinia)

Polskie Stowarzyszenie Carillonowe ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie artystyczne, jakim będzie prawykonanie utworu "Wieczne Pulsary" litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa na elektronikę i carillon. Koncert odbędzie się na carillonie św. Katarzyny, a słuchać go można na dziedzińcu klasztornym zakonu Ojców Karmelitów przy kościele [54°21'14,68"N; 18°39'04,52"E], gdzie ustawiony będzie też ekran z obrazem grającego carillonisty.

5 grudnia 2022 - 2 lutego 2023

Gdańsk Sopot Gdynia
Wstęp wolny
gru 5

poniedziałek, godz. 19:30

bilety 80 - 250 zł
Kup bilet
Bezpośrednio po utworze Pulsaria Perpetua, o godzinie 21.48, usłyszymy utwór Kamila Cieślika - Opowieści fontanny Heweliusza inaugurujący letni sezon Fontanny Heweliusza - Wodowanie Sztuki. Fontanna będzie "grała" w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21.45.

Na dziedzińcu klasztornym będzie ustawiony teleskop z obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych, który nastawi i udzieli objaśnień Adam Dąbrowski.

Projekt dofinansowano z budżetu kultury Miasta Gdańska.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe
Partnerzy: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
Gdańskie Szkoły Autonomiczne
OO. Karmelici

Szczegóły: carillon.poland@wp.pl
https://www.facebook.com/carillony/

Odnośnie okoliczności powstania dzieła oddajmy głos kompozytorowi:

"Praca ta nie powstałaby, gdyby nie Jan Heweliusz i gdańskie carillony. Johannes Hevelius (1611-1687) - gdański astronom i wierny poddany polskich królów, to symbol przestrzeni, wieczności i pulsarów, które są niczym innym jak przejawem czasu, bez którego życie byłoby martwe, tak jak i bez muzyki.

Kompozycja "Pulsaria Perpetua - Wieczne Pulsary - Amžinieji Pulsarai", rozpięta jest na metryce przestrzeni i na zarejestrowanych dźwiękach pulsarów. Te dwa fenomeny leżą u podstaw całej natury muzyki. Dzwony pięknego carillonu kościoła św. Katarzyny wyśpiewają i wyrażą mój stosunek do Harmonii Kosmosu. Jeden z tematów muzycznych kompozycji urodził się formalnie z nazwy pulsara B 0329+54, znajdującego się z konstelacji Żyrafy, który raz na dobę przechodzi przez zenit - najpierw nad Kownem, a 20 minut później nad Gdańskiem. Tak prezentuje się ów temat w wersji diatonicznej i chromatycznej:

Pitagoras (572-497 p.n.e.) prawdopodobnie zaakceptowałby takie podejście, ponieważ sztuka muzyki to liczby, które tworzą nieskończone kombinacje i za każdym razem otwierają nas na nową przygodę i nowe odkrycia. Obejmująca nas dzięki temu radość życia potęgowana jest zwłaszcza gdy uświadomimy sobie, że odległy o tysiące lat świetlnych pulsar stale tyka swoim kosmicznym sercem.

Utwór dedykuję moim przyjaciołom w Gdańsku, Janowi Heweliuszowi i Wiecznemu Pulsowi.

Giedrius Kuprevičius - wybitny kompozytor litewski, pedagog, eseista, działacz kulturalny, carillonista. Komponuje opery, balety, musicale, nie stroni od muzyki elektronicznej. Ważnym rozdziałem w jego życiu jest także carillon - od 1957 roku grał regularne recitale na kowieńskim instrumencie. Jego utwory charakteryzuje często silny element improwizacyjny i powiązania z literaturą i sztukami wizualnymi. Pisze również muzykę teatralną i filmową.

Opinie (1)

  • Hałas i nic poza tym. Słychać to w całej okolicy. Badziew. W zeszłym roku było słychać tylko ostatnie 10 minut w okolicznych

    a teraz ten łomot pozbawiony sensownej linii melodyjnej słychać przez cały czas i to przy zamkniętych oknach. Trzy dni w tygodniu zatruwania życia mieszkańcom przez całe wakacje. I do tego te hałaśliwe próby. Głośno nie oznacza wcale dobrze. Koncert powinien być dla zgromadzonych, a nie terrorem słyszanym ulicę czy dwie dalej do womitowania. Do tego cykliczne hałasy z Placu Zebrań Ludowych, piszczące co 5 minut melexy na zakrętach + włączany na cały regulator dyskotekowy repertuar z tychże. Mieszkanie na Starym Mieście zaczyna być koszmarem.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.