• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Koncert Symfoniczny: Mistrzowie batuty

kwi 27

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
cze 7

piątek, godz. 19:00

bilety 48-100 zł
ulgowy 32-80 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

KONCERT SYMFONICZNY

Wystąpią:
Michael Zilm - dyrygent
Marta Boberska - sopran
Orkiestra Symfoniczna PFB

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:
Hans PFITZNER - 3 preludia z opery Palestrina
Alban BERG - Seven Early Songs
Robert SCHUMANN - III Symfonia "Reńska"

-----

MICHAEL ZILM
Urodzony w 1957 w Stuttgarcie, studia tamże odbył najpierw w klasie skrzypiec i altówki,
od 1979 w klasie dyrygentury, kontynuował je w Akademii Letniej Mozarteum w Salzburgu
( M. Horvat) i Akademii Chigiana w Sienie ( F. Ferrara, B. Bartoletti, C.M. Gulini). Od 1979 pozostawał też pod artystyczną opieką H.von Karajana, będąc jego asystentem przy przygotowywaniu oper Verdiego i Wagnera dla Festiwali Salzburskich.

Jest laureatem czterech międzynarodowych konkursów: im. Malko w Kopenhadze ( 1983) IV nagroda, im. Gui we Florencji - II nagroda, im. Vuillermoza w Besançon - I nagroda im. Fitelberga w Katowicach ( 1987 ) - I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne i złoty medal

Michael Zilm jest szczególnie gorliwym popularyzatorem muzyki G. Mahlera, A Brucknera i kompozytorów Szkoły Wiedeńskiej. W 1980 zainicjował w Stuttgarcie festiwal " Dni Muzyki Nowej", w latach 1987 -91 był wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i prowadził Ensemble Neue Musik.

W latach 1991-1997 był Generalnym Dyrektorem Muzycznym Miasta Rostock i pierwszym dyrygentem Norddeutsche Philharmonie Rostock. W latach następnych był szefem Orkiestry Gulbenkian w Lizbonie.
Jako dyrygent współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami na całym świecie.

MARTA BOBERSKA
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas studiów była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy.

Od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach W.A.Mozarta. G. Rossiniego ,G.F Haendla, C.Monteverdiego, H.Purcella oraz wiele partii oratoryjnych.

Poza działalnością w macierzystym teatrze współpracowała również m. in. z Operą Narodową ( " Widma" St. Moniuszki) , Narodową Operą Łotewską w Rydze ("Czarodziejski flet" W.A.Mozarta), Opera Nova w Bydgoszczy ("Mesjasz" G.F.Haendel). Operą Krakowską ("Cosi fan tutte" W.A. Mozarta," Zemsta nietoperza" J. Straussa ). W sezonie 1998/99 brała udział w produkcji "Czarodziejskiego fletu" W.A.Mozarta (Królowa Nocy) pod dyrekcją J.Cl.Malgoira, wykonując tę partię m.in. w teatrze Champs Elysee w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała K. Jandzie w sztuce "Maria Callas - lekcja śpiewu".

Wykonuje również muzykę współczesną ( m. in. prawykonanie cyklu pieśni Marijn Simons w Finlandii w 2003 roku).
Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno - kantatowe. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (m.in. W.Kłosiewiczem, A.Sapiechą , M.Toporowskim ). Koncertuje w czołowych filharmoniach kraju, zarówno z koncertami jak i recitalami solowymi. Współpracuje również z Polskim Radio. Jest zapraszana do udziału w wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Nagrała wiele płyt kompaktowych ( m.in. J.A.Hasse "Zenobia", G.F.Haendel "Imeneo", K.Forster "Vanitas vanitatum", J.Peri "Euridice", M.Mielczewski "Opera omnia", G.G. Gorczycki " Opera omnia", S.S.Szarzyński "Opera omnia", D. Scarlatti "Tetide in Sciro", J. Strauss " Zemsta nietoperza"), posiada również liczne nagrania radiowe i telewizyjne . Dokonała wielu nagrań muzyki filmowej, m.in. do obrazów A.Wajdy i A.Holland.

Śpiewała pod batutą takich dyrygentów jak J. Krenz, J. Maksymiuk, A. Wit, K.Kord, W.Michniewski, J.Kaspszyk, F.Bruggen, J.C.Malgoire, H.Rilling, J.M.Florencio, K. Bumann,T. Bugaj, T. Wojciechowski i in. W swoim dorobku posiada również nominacje do nagród muzycznych (m.in. Paszport Polityki - lata 2000, 2001 i 2002. Fryderyki 1999, 2000, 2001, 2002 i 2005).

Opinie