stat
Wydarzenie już się odbyło

Koncert Papieski

Arvo Pärt to być może najbardziej dziś znany kompozytor współczesny, ujmujący swym pełnym duchowości przesłaniem, jak i niezwykle skromną postawą. Jego muzyka zawsze zwracała się ku sferze sacrum, także w czasie kiedy kompozytor mieszkał w ZSRR (powstałe wtedy Credo musiało długo czekać na pierwsze wykonanie).

W 1980 Pärt został zmuszony do emigracji i dopiero po 30 latach wrócił do swojej ojczystej Estonii, która w międzyczasie zdążyła odzyskać niepodległość. IV Symfonia powstała na zamówienie orkiestry w Los Angeles i tam też została prawykonana w 2009 roku. Choć dzieło nosi tradycyjną nazwę symfonii, to składa się z 3 wolnych części, które nie mają wiele wspólnego z tradycyjnym cyklem symfonicznym. Dzieło utrzymane w charakterystycznym dla Pärta kontemplacyjnym stylu (zwanym przez niego tintinnabuli) można, skomentować słowami samego kompozytora: Porównałbym moją muzykę do białego światła, które zawiera wszystkie barwy.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wstępem do kontemplacyjnej muzyki Pärta będzie nastrojowa Siciliana Gabriela Fauré, utwór napisany początkowo z myślą o komedii Moliera, a ostatecznie wykorzystany w muzyce do Peleasa i Melisandy. Krótka Fantazja Vaughana Williamsa oparta na dwóch angielskich melodiach ludowych zamknie poświęcony Janowi Pawłowi II koncert.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Szymon Morus - dyrygent
Jerzy Zelnik - narrator

Program:
Gabriel Fauré - Siciliana z suity Peleas i Melisanda op. 80 [18']
Arvo Pärt - IV Symfonia Los Angeles [43']
Ralph Vaughan Williams - Fantazja na temat Greensleeves [5']

W programie koncertu recytacja fragmentów poezji i prozy św. Jana Pawła II.

Wstęp wolny

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.