stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 10-lecia istnienia Orkiestry (2 opinie)

W 2019 roku Orkiestra Kameralna Progress obchodzi jubileusz 10 - lecia swego istnienia. Z tej właśnie okazji w sobotę 11 maja o godz. 19:00 w Kościele św. Barbary w Gdańsku odbędzie się Koncert Galowy, na który serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców - mówi Szymon Morus, założyciel i szef artystyczny Zepołu. Zachęcamy by ten szczególny dla Orkiestry wieczór zechcieli Państwo spędzić razem z nami.

Wstęp wolny
bilety 100-150 zł
Młodzieńczy wigor i szalona idea - historia Orkiestry w pigułce

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


To już 10 lat?! Kiedy to zleciało? Jeszcze nie dawno świętowali piątą rocznicę powstania, a tu drugie tyle minęło jak przysłowiowy jeden dzień. Czy 10 to dużo, czy mało? Liczy się perspektywa. Dla zespołów muzycznych tak okrągła, dojrzała rocznica to szmat czasu. Ogrom pracy, zaangażowania, rozwoju, sukcesów, nadzieji... ale zacznijmy od początku.

Był 2009 rok kiedy młody pasjonat, wówczas student dyrygentury symfoniczno-operowej, tczewianin Szymon Morus wpadł na zwariowany pomysł stworzenia nowego zespołu, który miał promować Pomorze w kraju, na świecie... Cóż, wielu mówiło "młodość", "szaleństwo" zachodząc w głowę, jak taki zespół miałby się utrzymać na bezlitosnym rynku muzycznym. Historia dowodzi jednak, że jest coś niezwykłego w zwariowanych ideach i w szalonych geniuszach, ba! Ona najbadziej właśnie o takich pamięta! Nie bacząc na przestrogi Szymon Morus postanowił skrzyknąć przyjaciół, utalentowanych muzyków i razem z nimi zmieniać krajobraz kulturalny regionu. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze owoce ich pracy, bowiem pasja, zaangażowanie, "młodzieńczy wigor" okazały się najlepszymi motywatorami w pracy twórczej. Te dziesięć lat przyniosło wspaniałej, wiernej publiczności wiele niezapomnianych, podniosłych chwil, które stale utwierdzały Szymona Morusa oraz muzyków orkiestry, że warto stale być "in PROGRESS". Nazwa zobowiązuje! Wszystko zaczęło się od marzeń, ideałów, które powoli... stawały się faktami!

Sięgając pamięcią do minionych wydarzeń, które ukształtowały Zespół, trzeba by wspomnieć przynajmniej o kilku wyjątkowych koncertach, które sprawiły, że PROGRESS stał się marką rozpoznawalną wśród krytyków i melomanów. Już w pierwszym roku swej działalności Zespół pod dyrekcją swojego założyciela wziął udział w uroczystych obchodach 30-lecia Solidarności, które transmitowane były w Telewizji Polskiej - współpraca z krajowymi mediami zaowocowała później także udziałem Orkiestry w takich wydarzeniach jak 30-lecie wprowadzenia stanu wojennego czy TOP Trendy w Sopocie w 2013 roku. Jednakże znakiem szczególnym Zespołu przez te wszystkie lata było kultywowanie wykonawstwa muzyki współczesnej - prawdziwie współczesnej, czyli pisanej w naszych czasach, przez żyjących kompozytorów, pozwalając zaistnieć muzyce, która przez wielu uważana jest za "trudną" i "niedostępną". Wykonania orkiestry PROGRESS sprawiły, że muzyka naszych czasów komunikowała się ze swym odbiorcą, wciągając go w tą nową, nieznaną, fascynującą przestrzeń.

Były też chwile wyjątkowe jak ta, kiedy maestro Krzysztof Penderecki wysłuchawszy nagrania, złożył dedykację na debiutanckiej płycie CD Progressu, wyrażając swoje uznanie i zadowolenie z wykonania jego Sinfonietty per archi przez pięcioletni wówczas Zespół.

A płyt nagrali nie mało, co malomanom sprawiło wiele satysfakcji a Zespołowi pozwoliło dzielić się muzyką z jeszcze szerszym gronem pasjonatów sztuki. Niektórzy pewnie wspominają wciąż koncerty z muzyką filmową, które dostarczyły im wielu wzruszeń, inni z rozrzewnieniem wracają myślami do koncertów z cyklu "Zasłuchanie" z muzyką minimalistyczną, kiedy świat choć na chwilę, naprawdę stawał w miejscu...

Cykliczne koncerty Orkiestry Kameralnej PROGRESS wpisały się na stałe w krajobraz kulturalny regionu umacniając jego muzyczną pozycję na kulturalnej mapie Polski.

Za wszystkie wspólnie spędzone chwile muzycznych uniesień już dziś wszystkim Melomanom, sponsorom i mediom serdecznie dziękujemy - mówi Szymon Morus. Zapraszamy do naszej muzycznej wspólnoty! Do zobaczenia na kolejnych koncertach bowiem muzyka, sztuka tylko wtedy ma sens, gdy znajduje swego odbiorcę, jemu służy i przenosi do innego, lepszego świata. Jesteśmy in PROGRESS! Bądźcie z Nami!

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni