• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kolosy 2008

X, jubileuszowe, Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosy 2007 w dniach 6 - 8 marca 2008 r. w Centrum Gemini - kino Silver Screen.

Po raz pierwszy Spotkania odbędą równocześnie się w dwóch salach kinowych – nr 6 i 7. Do dyspozycji będzie ponad 800 miejsc. Tradycyjnie Spotkania podzielone zostaną na Dzień Wody, Dzień Podróży i Dzień Gór. Jubileuszowa edycja zapowiada się nadzwyczaj interesująco. Przez 3 dni w programie głównym oraz w towarzyszącym mu Fotoplastykonie swoje dokonania zaprezentuje kilkadziesiąt osób, przedstawicieli zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

Uwaga ! W tym roku będą obowiązywać nowe zasady wstępu na Spotkania Podróżników – zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i dla zorganizowanych grup szkolnych.
Nowe zasady wstępu na Spotkania Podróżników dla odbiorców indywidualnych !!!


1.Prelekcje podczas spotkań odbywają się w sali kinowej nr 7. Do sali nr 6 będzie transmitowany przekaz na żywo.
2.Wstęp na sale kinowe tylko za okazaniem biletu lub identyfikatora.
3.DARMOWE BILETY są do pobrania w specjalnie przygotowanych kasach kinowych – parter, hol główny:
- w czwartek, 6 marca od godz. 10.30,
- w piątek, 7 marca od godz. 8.00,
- w sobotę, 8 marca od godz. 8.00.
4.Bilety wydawane są na bloki kilkugodzinowe w danym dniu. Prosimy o punktualne przybycie na początku bloku.
- czwartek, 6 marca – blok I 12.00-15.00, blok II 15.30–18.55, blok III 19.25 –23.30,
- piątek, 7 marca – blok IV 9.30–13.00, blok V 13.30–16.25, blok VI 16.55–20.05, blok VII 20.35–23.30,
- sobota, 8 marca – blok VIII 9.30 –12.40, blok IX 13.10–16.50, blok X 17.30–22.00.
5.Jedna osoba może pobrać jednorazowo po jednym bilecie na każdy blok w danym dniu.
6.Po każdym bloku, w trakcie przerwy, wszyscy są zobowiązani do opuszczenia sal, niezależnie od tego czy posiadają bilet na blok następny, czy też nie za wyjątkiem osób zajmujących miejsca z napisem „rezerwacja” w sali nr 7 (wymóg gospodarza obiektu – kina Silver Screen)
7.Bilety wydawane są na miejsca nienumerowane. Tym samym brak jest możliwości rezerwacji konkretnego miejsca.
8.Miejsca oznaczone napisami „rezerwacja” przeznaczone są tylko dla osób posiadających specjalne identyfikatory (organizatorzy, prelegenci, członkowie Kapituły, zaproszeni goście, przedstawiciele akredytowanych mediów).
Nowe zasady wstępu na Spotkania Podróżników dla zorganizowanych grup szkolnych !!!

1.Grupy zorganizowane mogą zajmować miejsca tylko w sali nr 6 w specjalnie oznaczonym sektorze dla grup.
2.Wstęp na Spotkania dla zorganizowanych grup szkolnych jest możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji miejsc.
3.W sali nr 6 wyznaczony zostanie sektor na 200 miejsc.
4.Rezerwacje, do limitu 200 miejsc, przyjmowane będą na bloki:
- czwartek, 6 marca – blok I 12.00-15.00
- piątek, 7 marca – blok IV 9.30–13.00, blok V 13.30–16.25
5. Sposób rezerwacji miejsc:
- rezerwacje będą przyjmowane pisemnie od dnia 25.02 do dnia 04.03.2008 r. do godz. 12.00 (faxem na nr 058 622 08 65 lub e-mailem: turystyka@gdynia.pl)
- w rezerwacji należy podać ilość osób, nr szkoły, imię i nazwisko opiekuna, telefon kontaktowy, e-mail
- rezerwacja jest ważna pod warunkiem otrzymania od Organizatora pisemnego jej potwierdzenia
- bilety (darmowe) będą wydawane, po okazaniu potwierdzenia rezerwacji, podanemu w zgłoszeniu opiekunowi w specjalnie przygotowanych kasach kinowych – parter, hol główny (w czwartek 6 marca od godz. 10.30, w piątek 7 marca od godz. 8.00)
- rezerwacja miejsc ważna do 15 minut przed rozpoczęciem danego bloku. Po tym czasie miejsca mogą zostać zajęte przez osoby oczekujące w kolejce.
6.Po każdym bloku, w trakcie przerwy, wszyscy są zobowiązani do opuszczenia sal, niezależnie od tego czy posiadają bilet na blok następny, czy też nie.
7.Osoby do lat 15, bez opiekuna lub rodzica, nie będą wpuszczane na salę.

Wystawa zdjęć uczestników Spotkań „FotoGlob” w dniach 29.02-14.03.2008 r. – I piętro Centrum Gemini. Od dnia 29.02 do dnia 08.03.2008 r. można głosować na najciekawsze zdjęcie wystawy. Urna do głosowania oraz kupony konkursowe dostępne w rezerwacji Silver Screen (do 05.03.2008 r.), natomiast w trakcie Spotkań przed wejściem do sali nr 7.
Losowanie nagród dla publiczności na zakończenie Spotkań 08.03.2008 r. o godz. 22.00.

Nie zabraknie opowieści, filmów i zdjęć z jakiegokolwiek zakątka świata, dotyczących wszystkich możliwych form i sposobów podróżowania oraz poznawania świata. I tak na przykład uczestnicy „Szczecińskiej Wyprawy Kajakowej Bałtyk 2007” przepłynęli dwuosobowym kajakiem morski odcinek z Trelleborga do Szczecina. Z kolei Andrzej Ziółkowski, również kajakiem, przemierzył w trudnodostępnym i dzikim terenie 1170 km rzekami łączącymi unikatowe jezioro Chubsugoł w północnej Mongolii z Bajkałem.

Podczas Kolosów zobaczymy także Lecha Flaczyńskiego – człowieka, który na składanej kanadyjce dokonał pierwszego polskiego spłynięcia rzeką Kuskowin na Alasce z wysokości jeziora Minchumina aż do ujścia do Morza Beringa. Ale to nie wszystko – do miejsca rozpoczęcia spływu dotarł pieszo, taszcząc ze sobą 150-kilogramowy bagaż i środek transportu przez dziewiczą amerykańską tundrę, a podczas całej wyprawy zdobył też szczyt McKinley. Ponadto na Kolosach obecni będą nurkowie z ekspedycji Infodive – Matrix Diving Exploration 2007 działający w rejonie jednej z niezbadanych wcześniej ścian Morza Czerwonego, z których jeden, Jerzy Błaszczyk, ustanowił w trakcie wyprawy polski rekord nurkowania głębinowego (231 m), będący równocześnie jednym z dwudziestu najgłębszych światowych nurkowań w historii. No i wreszcie uczestnicy słynnego już rejsu „QNT Northwest Passage”, tworzący najmłodszą załogę, jaka kiedykolwiek pokonała ten najtrudniejszy żeglarski szlak świata – Przejście Północno-Zachodnie, czyli trasę z Atlantyku na Pacyfik przez Arktykę. W Gdyni gościli już przed rokiem, opowiadając wówczas o przepłynięciu samego Przejścia.

Był to jednak tylko jeden z etapów zakrojonego na szeroką skalę rejsu – tym razem młodzi żeglarze przedstawią to, czego dokonali na kolejnych, nie prezentowanych rok temu odcinkach. A to tylko amatorzy przemieszczania się po (i w) wodzie. Też zresztą nie wszyscy. Podróżnicy preferujący stały grunt pod nogami (lub kołami) bynajmniej nie będą reprezentowani słabiej. Jakub Urbański opowie o fascynacji Papuą i swoich wyprawach na tę wyspę, które rozpoczął w roli „zwykłego” turysty, kontynuuje zaś już jako etnograf i fotograf dokumentujący świat powoli odchodzący w niebyt. Równie egzotyczny i „niedzisiejszy”, co papuaska kultura, może się wydawać sposób podróżowania preferowany przez dwóch kolejnych uczestników Kolosów: Eugeniusz Dmochowski i Dominik Włoch to bowiem piesi pielgrzymi. Pierwszy z nich, wędrując 940 km z Kazania do Czelabińska, zakończył w ubiegłym roku rozpoczętą 18 lat temu wieloetapową „wielką włóczęgę” po Europie.

Drugi, niczym średniowieczni pątnicy, pokonał 4500 km z Gdańska do Jerozolimy, realizując swoje marzenie o pieszej pielgrzymce do Ziemi Świętej. Rzecz jasna nie wszyscy podróżnicy obecni podczas Kolosów, to radykałowie w dziedzinie odrzucania bardziej nowoczesnych środków transportu. Piotr Strzeżysz samotnie, zimą, przejechał na rowerze przez Himalaje (z Lhasy do Katmandu). „Autopodróżnicy”, jak sama nazwa wskazuje, postawili na cztery koła – choć wydaje się to nieprawdopodobne, samochodem osobowym (fiat panda) objechali dookoła Afrykę.

Maciej Swinarski wybrał się natomiast „na koniec świata” – do Magadanu na wschodnim krańcu Rosji, przemierzając wraz z kolegami na motocyklach 23 tys. km w ciągu 3 miesięcy. Na Kolosach nie braknie też spadkobierców – w prostej linii – tradycji tych, którzy w każdej epoce porywali się na to, co wydawało się niemożliwe, mierzących siły na zamiary i wierzących, że dzięki determinacji i silnej woli, można zrealizować niemal każdy pomysł. W takie sposób określić należy uczestników wyprawy, która za cel postawiła sobie – z pozoru mało ambitne zamierzenie – zdobycie Korony Gór Polski. Przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, a dokonali tego członkowie Gdańskiej Integracyjnej Drużyny Harcerskiej „KEJA” – zarówno pełnosprawni, jak i niepełnosprawni.

Jeszcze bardziej niezwykle brzmi opis wyprawy Jacka Jarosika – z trójką dzieci oraz niepełnosprawnym ruchowo przyjacielem przemierzył on drogi i bezdroża Słowacji, Ukrainy oraz Rumunii. Z miejsca na miejsce przemieszczali się starym żukiem (tak – samochodem), przebudowanym własnymi siłami specjalnie na potrzeby tej wyprawy. Oprócz tego, w trakcie sobotniego Dnia Gór, zobaczymy m. in. tak interesujące relacje, jak 30-minutowy film z zimowej próby wejścia na najwyższy szczyt Kanady – Mount Logan. Uwiecznione zostały na nim piękne widoki z parku narodowego Garbialdi, psie zaprzęgi, fascynujące przygody, a nawet przeszywające zimno panujące na terytorium Jukonu. Młody krakowski wspinacz Łukasz Depta opowie natomiast o tym, jak wraz z kolegami – Wojtkiem Kozubem i Andrzejem Głuszkiem – eksplorował mało znane rejony Grupy Honboro i Gór Shigar w Karakorum Centralnym, zdobywając m.in. trzy szczyty sześciotysięczne (w tym dwa dziewicze).

Alpiniści nie korzystali przy tym z pomocy tragarzy, a na wyprawę w rzadko odwiedzane rejony wybrali się nie szukając splendoru ośmiotysięczników, lecz prawdziwej, soczystej wspinaczki. Ponadto Adam Pustelnik, ubiegłoroczny zdobywca Nagrody im. Andrzeja Zawady, zrelacjonuje obfitującą w emocje, ale zakończoną sukcesem (dwie nowe drogi) międzynarodową wyprawę, w ramach której działał w rejonie doliny Charakusa w Karakorum, wykorzystując grant otrzymany podczas poprzedniej edycji Kolosów. Równie ciekawie i nietypowo zapowiada się prezentacja rodzeństwa Marty i Wojtka Grzesioków. Przez trzy górskie sezony działali w dolinie Kaindy na kirgisko-chińskim pograniczu, przygotowując się do realizacji wielkiego marzenia – zdobycia dziewiczego szczytu. W ubiegłym roku w końcu się udało. Górze nadali nazwę „Dżakszy” – po kirgisku „dobro” – składając w ten sposób hołd wszystkim, którzy pomogli im w czasie wypraw. Będzie też coś, co zadowoli zwolenników naukowego podejścia do podróżowania. Prelekcję o bardzo rzadko odwiedzanym i trudnodostępnym Bhutanie wygłosi Marek Kalmus: podróżnik, geolog, filozof, alpinista, żeglarz, badacz kultury i sztuki tybetańskiej, znawca buddyzmu i tradycyjnej medycyny chińskiej. Z kolei Michał Kochańczyk przedstawi sylwetkę Bronisława Grąbczewskiego, niesłusznie zapomnianego, wybitnego polskiego badacza Azji Środkowej, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, ilustrując ją reprodukcjami unikatowych fotografii wykonanych przez samego Grąbczewskiego. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Baranowski, świetnie znany wybitny żeglarz i kapitan jachtowy, który jako drugi (po Leonidzie Telidze) Polak w historii samotnie opłynął kulę ziemską. Okazją do spotkania z nim jest 35 rocznica tego wydarzenia.

Przeczytaj także

Opinie