• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kolejowe Perły Architektury - zwiedzanie dworca

Ponad 600 uczestników wzięło udział w wycieczkach po dworcach kolejowych we Wrocławiu i Gdyni w ramach cyklu "Kolejowe perły architektury". Duże zainteresowanie tymi lokalizacjami spowodowało wyznaczenie dodatkowego terminu zwiedzania dworców PKP S.A. - Gdynia Główna i Wrocław Główny. Zainteresowane osoby zapraszamy już w najbliższą sobotę, 23 listopada 2019 r. Tradycyjnie obowiązują zapisy.

"Kolejowe perły architektury", czyli darmowe zwiedzanie dworców kolejowych z przewodnikiem trwa od 12 października br. Cykl wycieczek jest kontynuacją działań rozpoczętych w 2017 roku. Obecnie organizatorzy - Fundacja Grupy PKP rozszerzyli formułę o lokalizację w całej Polsce. W tym roku można było zwiedzić następujące dworce: Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki, Wrocław Główny, Łódź Fabryczna, Gdynia Główna oraz Przemyśl Główny. W każdym mieście wycieczki prowadzone były przez profesjonalnych przewodników miejskich. Chętni dokonywali zapisów na adres mailowy: przewodnikdc@pkp.pl. Dużym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie dwa dworce. Chętnych na zwiedzanie przybywało, stąd organizatorzy podjęli decyzję o uruchomieniu dodatkowego terminu wycieczek w Gdyni i we Wrocławiu.

Gotyk angielski i słynny Pegaz
Oba dworce wyróżniają się architektonicznie, mają ciekawą historię i wiele ciekawostek na co dzień nie zauważonych przez podróżnych. Mało kto wie, że budowa dworca Wrocław Główny została zakończona w 1857 roku. Architektonicznie nawiązuje do stylu gotyku angielskiego. W XIX wieku był największą budowlą tej klasy w Europie i stanowił duży węzeł przesiadkowy dla Kolei Górnośląskiej i Wrocławsko - Poznańsko - Głogowskiej. Przewodniczka Anna Błońska prezentuje różne ciekawostki np. ze świata kultury i filmu, które mają związek właśnie z tym dworcem. W Gdyni wycieczki oprowadza przewodnik Tomasz Tarała. Ten dworzec również został zbudowany w II połowie XIX wieku. Nie był tak okazały, jak wrocławski. Początkowo przypominał przystanek z małą, drewnianą poczekalnią. Został przebudowany dopiero w latach 20. XX wieku wraz z rozwojem nadmorskich miejscowości. Nowy budynek był zaprojektowany przez Romualda Millera, w stylu narodowo- dworkowym.

W trakcie wycieczek, zwiedzający dowiedzą się, z którego miejsca można oglądać wschód słońca nad morzem, a także otrzymają odpowiedź na następujące pytania: gdzie znajduje się słynny Pegaz? Co z dworcem ma wspólnego Dom Bawełny i budynek Akademii Morskiej? Jakie stworzenia skrywa dworcowa mapa świata?

Dodatkowy termin zwiedzania
Wszystkie osoby, które do tej pory nie zdążyły się jeszcze zapisać na darmowe wycieczki z przewodnikiem po dworcach kolejowych w Gdyni i we Wrocławiu, zapraszamy w najbliższą sobotę 23 listopada br. Zwiedzanie odbędzie się w dwóch turach: od 10-12 oraz od 12-14. Zapisy prosimy przesyłać drogą mailową: przewodnikdc@pkp.pl do piątku 22 listopada 2019 r. do godziny 15:00. W dniu wycieczki nasi przewodnicy będą oczekiwać przed głównymi wejściami. Ich znakiem rozpoznawczym będzie czapka z napisem: Fundacja Grupy PKP.

Wszyscy uczestnicy wycieczek na zakończenie otrzymają kolekcjonerskie znaczki turystyczne z wizerunkiem dworca kolejowego, w którym aktualnie byli. Fundacja przygotowała 5 różnych "jokerów" z serii "Kolejowe perły architektury". Kolekcjonerzy mogą zebrać wszystkie znaczki rezerwując je pod adresem e-mail: fundacja@pkp.pl. Nie są przeznaczone do sprzedaży, chętni mogą zostawić tzw. cegiełkę na rzecz FGPKP.

Idea zwiedzania
Fundacja Grupy PKP poprzez swoją działalnością związaną z tradycją oraz historią kolejnictwa wspierają popularyzację sztuki, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Jedną z podjętych przez nią inicjatyw jest organizowanie spacerów po dworcach. Idea zrodziła się w lipcu 2017 roku, kiedy to Fundacja uruchomiła w Warszawie pierwszy cykl wycieczek oraz szkolenia dla przewodników miejskich "Kolejowe perły architektury modernizmu - dworce na linii średnicowej". W tym roku przypada już 3. edycja wycieczek.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny, fanów kolei, bądź wszystkich zainteresowanych historią dworców kolejowych, gdyż każdy znajdzie coś dla siebie. Na zwiedzających czekają tajemnice i ciekawostki zapisane w historii dworców kolejowych!

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Zapisy prosimy przesyłać drogą mailową: przewodnikdc@pkp.pl do piątku 22 listopada 2019 r. do godziny 15:00.

Opinie

  • wykład / prezentacja , wystawa , warsztaty
    mar 21
    czwartek, g. 17:30 - 20:30
    Gdańsk, Stacja Orunia GAK
    Warsztaty patchworku