• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Klub Miłośników Kina Rosyjskiego "Horyzont" w październiku

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

1 lipca - 31 sierpnia 2024, godz. 22:00

bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
lip 10

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90-36,90 zł
Klub Miłośników Kina Rosyjskiego "Horyzont"
Pokazy filmów rosyjskich z polskimi napisami

w każdy piątek o godz. 18:00

Repertuar - październik 2009

9 października, godz. 18:00
MAM DWADZIEŚCIA LAT (МНЕ ДВАДЦАТЬ ЛЕТ)
rok produkcji: 1964
gatunek: dramat
reżyser: Marlen Chucyjew
obsada: Walentin Popow, Nikołaj Gubienko, Stanisław Liubszyn
czas trwania: 165 min.
Legendarny film Marlena Chucyjewa opowiada o młodzieży lat 60-tych, jej ideałach, poszukiwaniu sensu życia, o porozumieniu pokoleń i nienaruszalności wartości moralnych i o tym, że nie boi się niczego, gdy ma po swojej stronie przyjaciół, kiedy jest w co wierzyć... Kiedy w książkach i artykułach pokolenia lat sześćdziesiątych pojawiała się informacja o tym filmie, wszyscy mówili jednogłośnie: "To był film o nas - dwudziestoletnich. Wszystko było znajome: uliczki, domy, trasy przejażdżek bohaterów, mieszkania". W epizodycznych rolach wystąpili: Andriej Tarkowski, Andriej Konczałowski, Aleksandr Mitta, Paweł Finn, Natalia Riazancew. W filmie wykorzystano zdjęcia z wieczoru poezji w Muzeum Politechnicznym z udziałem: Jewgienija Jewtuszenki, Andrieja Wozniesienskiego, Rimmy Kazakowej, Roberta Rożdiestwienskiego, Belli Achmaduliniej i in. Nagroda specjalna dla odtwórcy głównej roli Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 1965, "Złota płyta" Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie 1965.

16 października, godz. 18:00
PITER FM (ПИТЕР FM)
rok produkcji: 2006
gatunek: liryczna komedia
reżyser: Oksana Byczkowa
obsada: Jekatierina Fiedułowa, Jewgienij Cyganow, Aleksiej Barabasz
czas trwania: 84 min.

Komedia liryczna o dwójce młodych ludzi, którzy znaleźli się na życiowym rozdrożu, akurat wtedy, kiedy każde z nich powinno zadecydować, co jest najważniejsze w ich życiu. Masza - DJ w popularnym petersburskim radiu, Maksim - młody architekt. Masza przygotowuje się do ślubu z byłym kolegą z klasy, Maksim zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektów i ma zamiar pracować w Niemczech. Jednak oboje nie są pewni, czy właśnie tego w życiu potrzebują. Maksima zatrzymuje miłość do dziewczyny, która go opuściła, a Masza czuje, że jej narzeczony Kostia to nie ten człowiek, z którym chciałaby być. Kto wie jakby się potoczyły ich losy, gdyby nie przypadek - Masza gubi telefon komórkowy, a Maksim go znajduje... Pulsujący organizm metropolii, gorzkie rozstania i nowe spotkania, wreszcie, sam czas, w którym żyją bohaterzy, ciasno splatające się losy, żeby zbliżyć ich do siebie. Nagroda za debiut - Festiwal Filmowy "Okno do Europy" w Wyborgu . Nagroda Kinowa "MTV-Rosja", 2007 rok - najlepsza rola kobieca (Jekatierina Fiedułowa), Najlepszy sound-track - "Poza zasięgiem" (Gorod 312).

23 października, godz. 18:00
SPACER (ПРОГУЛКА)
rok produkcji: 2003
gatunek: dramat, melodramat
reżyser: Aleksiej Uczitiel
obsada: Irina Piegowa, Pawel Barszak, Jewgienij Cyganow
czas trwania: 88 min.

Dwadzieścia lat to wolność, szybkość życia i intensywność przeżyć. W ciągu jednego dnia można przeżyć całe życie. Dziewczyna i jej dwóch przypadkowych towarzyszy pochodzą spod Petersburga, flirtując, w półtorej godziny przeżywają miłosny dramat. Ten spacer przepełnia uśmiechnięta i płacząca twarz, pospolita krzątaniną na ulicy i jakaś złowieszcza tajemnicą, która trzyma widza w napięciu i kończy się całkowicie niespodziewanie. Finał filmu jest nieprzewidywalny i prawidłowy, stawia wszystko na swoim miejscu, na zawsze łącząc opowiedzianą historię z miastem. Takiego Petersburga jeszcze nie było. To nie pomnik, nie fantom, nie widmo, nie ruina. To Petersburg on-line - piękne próżne miasto, w którym lekko i strasznie żyją młodzi rosyjscy Europejczycy. Nagrody: Festiwal Filmowy "Okno do Europy" w Wyborgu - Nagroda główna festiwalu, Nagroda za reżyserię, Nagroda za najlepszą rolę kobiecą; XIII Międzynarodowy Festiwal Kina Wschodnioeuropejskiego (Kottbus) - Nagroda specjalna za wkład artystyczny, Nagroda FIPRESSI, Nagroda "Boulder".

30 października, godz. 18:00
KURIER (КУРЬЕР)
rok produkcji: 1986
gatunek: komediodramat
reżyser: Karen Szachnazarow
obsada: Fiodor Dunajewskij, Anastasija Niemoliajewa, Oleg Basiłaszwili
czas trwania: 88 min.

Film na motywach powieści Karena Szachnazarowa. Iwan Mirosznikow, po nieudanym starcie na uczelnię pedagogiczną, idzie pracować do redakcji czasopisma naukowego jako kurier. Pierwszego dnia pracy poznaje profesora Kuzniecowa, znanego ze specjalistę w dziedzinie pedagogiki, i jego córkę Katię. Zwracając się do kuriera, jako przedstawiciela nowego pokolenia, profesor wypowiada zdanie: "Ja, my, nasze pokolenie, chcemy wiedzieć dla kogo żyliśmy i walczyliśmy i w czyje ręce dostanie się wzniesiony przez nas dom". W odróżnieniu od ojca, który zdecydował, że kurier jest typowym przedstawicielem młodego pokolenia, u którego nihilizm łączy się z chamstwem, jego córce nowy znajomy spodobał się. Dostrzegła, że niewymuszoność w zachowaniu Mirosznikowa to nic innego, jak chęć spodobania się innym, zwrócenia na siebie uwagi. Młodzi ludzie zaczynają się spotykać. Jednak stałe rozgrywki Iwana skłócają Katię z ojcem. Kiedy on przychodzi, żeby ją przeprosić, ona postanawia się z nim rozstać. Nagrody: 1987 - Najlepszy film roku według rankingu czasopisma ''Sowietskij Ekran'', 1987 - jeden z liderów oglądalności w ZSRR (6-е miejsce - 31,9 mln. widzów), 1988 - Nagroda państwowa rosyjskiego FSRR im. braci Wasiliewów, 1987 - Nagroda FIPRESCI i Nagroda specjalna jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

WSTĘP WOLNY
Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku, ul. Długa 35

Opinie