• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Klimat na zmiany: Szwedzka teoria miłości

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Laboratorium Innowacji Społecznych i Docs Against Gravity Trójmiasto kontynuują cykl filmowy zatytułowany "Klimat na zmiany". 9 listopada, po projekcji filmu "Szwedzka teoria miłości" w reżyserii Erika Gandini, w dyskusji poświęconej zagadnieniom stylu życia w Szwecji oraz roli kobiet w społeczeństwie udział wezmą dziennikarka i kulturoznawczyni Małgorzata Muraszko, psycholog społeczny Uniwersytet SWPS Wiesław Baryła oraz wieloletni mieszkaniec Szwecji, rodowity gdynianin - Edward Lubera.

maj 15

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 26,90 zł
Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz... umiejętności bycia z innymi ludźmi. Erik Gandini, autor filmu "Wideokracja" (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?

Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. - To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów - odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.

Na program zatytułowany "Klimat na zmiany" składać się będą projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Millennium Docs Against Gravity FF, którego kolejna edycja odbędzie się w maju, m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Opinie