stat
Impreza odwołana

Klasyczny romantyzm i romantyczny klasycyzm

Niewiele brakowało, a efektowna i często wykonywana uwertura Mendelssohna do sztuki Ruy Blas w ogóle by nie powstała. Kompozytorowi bowiem bardzo nie spodobała się sztuka Victora Hugo i początkowo chciał wykręcić się od jej napisania. Dopiero determinacja zamawiających spowodowała, że kompozytor w błyskawicznym tempie stworzył często dziś grywane dzieło.

Unikalna budowa IV Koncertu fortepianowego Saint-Saënsi jego atrakcyjne, łatwo wpadające w ucho tematy powinny zachęcić do zapoznania się z tym mało znanym dziełem francuskiego mistrza.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Haydn, choć uważany jest za kompozytora pogodnego, skorego raczej do żartu niż do dramatyzmu, czasami potrafił sięgać po ciemne barwy.

Tak jest w jednej z najbardziej znanych symfonii z okresu "burzy i naporu" napisanej w tonacji f-moll. Natomiast pełne pogodnego nastroju są Wariacje na temat Haydna Brahmsa, mistrza poważnego nastroju i melancholii. A na dodatek uczeni muzykolodzy zapewniają nas, że temat, który w czasach Brahmsa uchodził za dzieło Haydna na pewno nie wyszedł spod pióra klasyka. Kto go więc napisał - tu już muzykolodzy nie mają jednomyślnego zdania.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Nelson Goerner - fortepian

Program:
Felix Mendelssohn-Bartholdy - Uwertura Ruy Blas op. 95 [7']
Camille Saint-Saëns - IV Koncert fortepianowy c-moll op. 44 [24']
Przerwa [20']
Józef Haydn - Symfonia f-moll nr 49 La Passione [21']
Johannes Brahms - Wariacje na temat Haydna op. 56a [18']

w każdą niedzielę (do 31.05), godz. 17:00

Gdańsk, online
Wstęp wolny

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij