• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja
Kino Seniora w Kameralnym
PATRONAT

Kino na Szekspirowskim - inauguracja 5. sezonu

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Dzień po nocy świętojańskiej, w środę 24 czerwca, startuje kino plenerowe na dachu Teatru Szekspirowskiego. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi "Rooftop cinema", które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje obejrzeć będzie można 10 wyjątkowych filmów w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.


W tym roku ponownie zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w zagranicznych metropoliach.

"Mimo całej sytuacji pandemicznej ruszamy z pokazami kina na dachu Teatru Szekspirowskiego. Wydarzenia plenerowe są uważane za bezpieczniejsze przez publiczność, więc okoliczności nam sprzyjają. Będziemy grać w ścisłym reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Jesteśmy zmuszeni m.in. ograniczyć o połowę ilość widzów, a siedzenia rozstawiać z zachowaniem dystansu społecznego. Niemniej względy bezpieczeństwa są najważniejsze. Cieszymy się, że mamy w ogóle warunki zorganizowania tego kina i że będziemy mogli się spotkać z naszą publicznością i wspólnie oglądać filmy. Tęsknimy za dobrym kinem!" - mówi Anna Kądziela-Grubman, pomysłodawczyni cyklu filmowego ze Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa.

PROGRAM KINO NA SZEKSPIROWSKIM 2020

24.06 Parasite - wersja reżyserska, czarno-biała, reż. Joon-ho Bong, Korea, 2019
1.07 Sokół z masłem orzechowym, reż. Tyler Nilson, USA, 2019
8.07 O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu, reż. Ana Lily Amirpour, USA, 2014
16.07 Wszyscy wiedzą, reż. Asghar Farhadi, Hiszpania, 2018
22.07 Vox Lux, reż. Brady Corbet, USA, 2018,
29.07 Nędznicy, reż. Ladja Ly, Francja, 2019
5.08 Pechowi Szczęściarze, reż. Sebastián Borensztein, Argentyna, Hiszpania, 2019
12.08 Ból i blask, reż. Pedro Almodovar, Hiszpania, 2019
19.08 Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach, reż. John Cameron Mitchell, USA
27.08 Ostatnia miłość na Ziemi, reż. David Mackenzie, Dania, Irlandia, Wielka Brytania


W programie zobaczymy takie filmy jak: "Pechowi Szczęściarze" argentyńsko-hiszpańską komedię twórców przebojowych "Dzikich Historii", zwariowaną opowieść o mieszkańcach małej miejscowości, którzy postanawiają zrewolucjonizować swoje życie; "Nędznicy" w reż. Ladja Ly, jeden z najlepszych europejskich filmów minionego roku, prawdziwe odkrycie reżyserskie, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku; "Vox Lux" z fantastyczną kreacją Natalie Portman wcielającą się w rolę gwiazdy muzyki pop; "Sokół z masłem orzechowym", amerykańskie kino drogi, jeden z bardziej pozytywnych filmów roku, w którym Shia LaBeouf, Dakota Johnson oraz Zack Gottsagen podbili serca widzów i amerykańskich krytyków. Ciepła i pełna wzruszeń komedia zdobyła już dziesiątki wyróżnień na festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Publiczności na SXSW Film Festival.

W programie nie mogło zabraknąć mistrzowskiego dramatu "Wszyscy wiedzą" z wielkimi kreacjami filmowej pary Penélope Cruz i Javiera Bardema, autorstwa Asghara Farhadiego, reżysera mającego na swoim koncie już dwa Oskary (za filmy "Rozstanie", "Klient"), "Bólu i blasku" - ostatniego dzieła hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara jednego z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, który w opinii krytyki stworzył filmowe arcydzieło.

Ambitne kino gatunkowe w tym roku reprezentowane będzie przez dwa tytuły z USA, które klimatem nawiązują do Independent American Cinema: "Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach" z Elle Fanning oraz Nicole Kidman w roli przybyszek z innego wymiaru w erze punka lat. 70 oraz okrzyknięty jednym z najlepszych debiutów festiwalu SXSW film "O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu" - bardzo mocno stylizowana zabawa z filmowymi gatunkami od romansu po wampiryczny horror, który przypomina nieco "Tylko kochankowie przeżyją" Jima Jarmuscha.

Filmem, który zainauguruje Kino na Szekspirowskim 24 czerwca będzie absolutny przebój ostatnich miesięcy, oskarowy film "Parasite" ale w wersji reżyserskiej, czarno-białej.
"Parasite" to mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać - biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Pozycja obowiązkowa do obejrzenia w wersji reżyserskiej, czarno-białej.

Na zakończenie sezonu natomiast obejrzeć będzie można przepiękny miłosny dramat "Ostatnią miłość na ziemi" w reż. Davida Mackenziego, która jest połączeniem zmysłowego romansu i kina katastroficznego, z Evą Green i Ewanem McGregor jako nieznajomi, którzy spotykają się przypadkowo i szaleńczo w sobie zakochują w obliczu tajemniczego zagrożenia i końca świata.

Pokazy kina plenerowego organizowane będą dla widzów w bezpiecznej wersji pandemicznej i rygorze sanitarnym. Ze względu na ograniczenia ilość widzów nie może przekroczyć 150 osób a sprzedaż biletów będzie odbywać się wyłącznie online. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.45 (czerwiec/lipiec) oraz 21.30 (sierpień).

Pokazy będą się odbywać w środki i wybrane czwartki od 22.06 do 27.08. W przypadku deszczu wybrany seans będzie przekładany na inny termin.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski.
Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trojmiasto.pl, Chilli Zet.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
Bilety: 12 zł.
Miejsce projekcji: Dach / Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru).

Więcej informacji i zakup biletów www.KinoNaSzekspirowskim.pl

Opinie