• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kino Zaangażowane: "Chodorkowski"

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Zapraszamy we wtorek 23 października o godz. 19:00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na projekcję filmu Chodorkowski w reżyserii Cyrila Tuschiego w ramach cyklu Kina Zaangażowanego.

cze 5

środa, godz. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

7 - 13 czerwca 2024, godz. 15:45

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 10 zł
O filmie:

Kim tak naprawdę jest były szef Jukosu - Michaił Borysowicz Chodorkowski? Idealistycznie myślącym socjalistą, kapitalistą próbującym prowadzić niezależną politykę, a może zwykłym przestępcą? "Chodorkowski" przedstawia wnikliwy i prawdziwy portret byłego rosyjskiego oligarchy w oparciu o rozmowy z jego dawnymi współpracownikami, rodziną (matką i synem) i politykami, zarówno rosyjskimi, jak i zachodnimi (w tym m.in. z byłym szefem niemieckiej dyplomacji - Joschką Fischerem).

Chodorkowski jest próbą obiektywnego i prawdziwego spojrzenia na kontrowersyjnego rosyjskiego przedsiębiorcę, wzbudzającego międzynarodowe zainteresowanie, choć od wielu lat przebywającego w więzieniu. "Nie chciałem robić z Chodorkowskiego ani diabła, ani tym bardziej świętego. Starałem się po prostu przedstawić zróżnicowany obraz tego człowieka" - tłumaczy reżyser.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne, wywiady z rodziną i współpracownikami Chodorkowskiego oraz z wybitnymi osobowościami XX wieku. Pojawia się tu także unikalny, kilkuminutowy wywiad z Chodorkowskim, w trakcie którego odpowiada on na pytania na sali sądowej zza szyby. Muzykę do filmu, dedykowaną Chodorkowskiemu, skomponował Arvo Pärt.

Premiera filmu odbyła się w 2011 roku na festiwalu Berlinale, kilka tygodni po tym, jak Chodorkowski i jego były partner biznesowy - Płaton Lebiediew - skazani zostali na trzynaście i pół roku więzienia za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Podczas końcowych prac nad filmem, kilka razy włamano się do miejsca zamieszkania reżysera - raz do pokoju hotelowego na Bali, gdzie Tuschi kończył pracę nad ostatnimi zdjęciami do filmu, a potem do jego mieszkania w Berlinie, na kilka tygodni przed Berlinale.

"Tuschi głosami jego współpracowników, dziennikarzy i aktywistów praw człowieka opowiada jednak nie tyle historię ofiary Putina, ile dzieje idealisty, który mógłby skierować Rosję na nowe tory. Kluczem do biografii staje się ulubiona radziecka powieść jego pokolenia - Jak hartowała się stal. Jego studencka grupa była elitą Komsomołu. Organizację tę traktowali jako rodzaj towarzyskiego klubu. Ideologia się nie liczyła. Pierestrojka, która dla wielu Rosjan z jego pokolenia była zawaleniem się świata, dla nich była okazją. Nie byli podobni do innych "oligarchów" - nie jeździli limuzynami, nie nosili sobolowych futer, chodzili bez obstawy ("Mają mnie zabić, to zabiją" - mawiał Chodorkowski). Kapitał wyjściowy zdobyli - jak mówią - bez pomocy państwa. [...] Ten film jest jak SF o innej Rosji, nie tej z Dostojewskiego, Rosji, która zrzuciła z siebie komunizm. A gdy Chodorkowski zostanie uwolniony, będzie musiał rozstrzygnąć: pozostać biznesmenem czy stać się przywódcą opozycji, którym w oczach wielu jest już dziś?"
Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza" (13.05.2011)


Wybrane nagrody i festiwale:2011 - Nagroda Krytyki na Festival 2 Cinema de Valenciennes 2011 - Film otwarcia 5. All About Freedom Festival w Gdańsku (6-16.10.2011) 2011 - 8. festiwal Planete Doc (konkurs główny Millennium Award i konkurs Amnesty International) 2011 - International Documentary Film Prize na DOK.fest w Monachium 2011 - MFF Berlinale 2011 - DocAVIV Film Festival w Tel Awiwie 2011 - MFF w Melbourne
2011 - FF w Montrealu
2011 - FF w Helsinkach


Chodorkowski / Khodorkovsky
Reżyseria: Cyril Tuschi
Produkcja: Niemcy 2010, 111 min.

Opinie