• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kino Muzyczne

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

W cyklu Kino Muzyczne w październiku i w listopadzie w KinoPorcie w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 odbędą się seanse czterech filmów muzycznych z okresu PRL-u. Na wszytskie filmy w ramach cyklu wstęp wolny. 

gru 11

poniedziałek, godz. 17.00

Wstęp wolny
gru 13

środa, godz. 18:00

bilety 38,90 zł
przedsprzedaż 28,90-36,90 zł
Wielu z nas kojarzy klasykę polskiego kina z lat 1952-1989, jednak obok filmów Wajdy i Zanussiego istniało też kino rozrywkowe. Jednym z jego przejawów była stała obecność w naszej kinematografii filmów muzycznych. Przedstawione w tym cyklu tytuły pochodzą z każdej dekady Polski Ludowej. Z lat pięćdziesiątych wybraliśmy Przygodę na Mariensztacie; kolejną dekadę reprezentować będzie Małżeństwo z rozsądku; w latach siedemdziesiątych nie można pominąć Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy; a cykl zamkniemy filmem Lata dwudzieste lata trzydzieste. Warto się z nimi zapoznać ponieważ są niezwykle ciekawym świadectwem minionej epoki, chociaż często pomijanym w omówieniach historii polskiego kina. 
 
To w końcu film muzyczny Przygoda na Mariensztacie był pierwszym polskim filmem pełnometrażowym i wyjątkową próbą połączenia musicalu z socrealizmem. Od filmu muzycznego swoją twórczość zaczynał w latach sześćdziesiątych twórca kultowych komedii Stanisław Bareja. Również w filmach muzycznych Janusz Rzeszewski inspirowany modą retro w ostatnich dwóch dekadach PRL-u, pozwolił widzom na chwilę wrócić do wnętrz rewii i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego. 
 
Cztery seanse oferują nie tylko zapoznanie się z historią polskiego kina rozrywkowego, ale też z przemianami w popularnej wówczas muzyce, modzie, a nawet obyczajach i stylach życia. Zapraszamy do poznania kina muzycznego, albo do odświeżenia niewidzianych od dawna tytułów na wielkim ekranie. Może okazać się, że filmy te po latach wciąż mają wiele do zaoferowania. A nawet wpływają na naszą współczesność. W końcu, kto nie zna melodii Jak przygoda to tylko w Warszawie, do której tańczyli bohaterowie Przygody na Mariensztacie?
 
Wstęp do filmów wygłosi Małgorzata Nowińska, filmoznawca i pracownik KinoPortu.
 
Bezpłatne bilety można zarezerwować przez Messenger KinoPortu: facebook.com/kinoport lub telefonicznie, kontaktując się z kasą kina pod numerem 585 000 232.

Opinie

 • muzyka poważna , piosenki świąteczne , projekcje filmowe
  gru 9
  sobota, g. 17:00
  Gdańsk, Cinema1
  Koncert Andre Rieu
 • projekcje filmowe
  gru 9-10
  sobota - niedziela, g. 19:00
  Gdańsk, Helios Forum Gdańsk
  Beyoncé