• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kinga Rataj & Janek Pentz | Para sempre Fado. Fado na zawsze (1 opinia)

Fado to rodzima i tradycyjna muzyka Portugalii. Słowo fado pochodzi od łacińskiego słowa fatum, które oznacza los. To gatunek muzyki charakteryzujący się melodiami pełnymi emocji, tekstami opowiadającymi o losie, życiu, śmierci, miłości, oceanie i nostalgii. W 2011 roku Fado zostało wpisane na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To gatunek muzyczny, który ceni przede wszystkim możliwości głosowe śpiewającego, nadając koloryt repertuarowi, a słuchaczom niesamowity blask i emocje. Aby zanurzyć się w tym świecie nie ma nic lepszego od koncertu "Para sempre fado" w wykonaniu Kingi Rataj z towarzyszeniem Janka Pentza.

W repertuarze znajdują się klasyczne utwory fado śpiewane przez królową tego gatunku Amalię Rodrigues czy też współczesne kompozycję takich gwiazd jak Ana Moura czy Carminho, Mariza. A wszystko to na nowo zaaranżowane na gitarę fingerstyle, by tchnąć nowe życie w muzykę tradycyjną, a Was zaczarować.

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Kinga Rataj - głos
Janek Pentz - gitara

Kinga Rataj
Często powtarza, że śpiew był w Niej od zawsze, odkąd tylko pamięta, a inspiracji wokalnych i muzycznych szuka niemal w każdym gatunku. Laureatka Festiwalu Twórczości Marka Grechuty KOROWÓD, dwukrotnie zwyciężyła w legendarnym konkursie "Śpiewać każdy może" w krakowskiej Rotundzie. Przełomem stał się rok 2006, w którym zdobyła Główną Nagrodę oraz Nagrodę Prezesa TVP za Najciekawszy Debiut na 42. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W tym samym roku zrodziła się fascynacja muzyką fado, językiem i kulturą Półwyspu Iberyjskiego. Zaowocowało to powstaniem koncertu, w którym klasyka fado miesza się z jazzem, tangiem i flamenco. Nieprzerwanie od 2010 roku koncert ten zachwyca publiczność w całej Polsce. Występowała na Międzynarodowym Festiwalu Ballady Europy w Niepołomicach, Festiwalu "Etniczne Inspiracje" w Warszawie , X Festiwalu Musica Sacra Musica Profana, Festiwalu Teatru Słowackiego Scena Przy Pompie w Krakowie i wielu innych. Koncertuje od klubów muzycznych, domów kultury po duże sale koncertowe. Miarą sukcesu Kingi Rataj jest fakt, że zawsze powraca ze swoim koncertem w te same miejsca.
Zainicjowała powstanie pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fado w Grudziądzu, na którym wielokrotnie występowała. Swoim zamiłowaniem do Fado podzieliła się również w 8 edycji programu Must Be The Music gdzie wykonaniem As Meninas Dos Meus Olhos oczarowała zarówno jurorów jak i publiczność. W Fado prezentuje takie opanowanie języka portugalskiego, ze uważana jest za rodowitą Portugalkę, czym wprawiła w zachwyt licznie zebraną portugalską publiczność podczas Międzynarodowego Kongresu Luzytanistów Polskich w Krakowie. Nie uszło to uwadze entuzjastom i miłośnikom Fado na półwyspie iberyjskim. Artystka ze swoim koncertem została zaproszona na Festival Internacional de Fado de Catalunya / Inter-fado, a fragment nagrania jednego z koncertów otrzymał status "wideo tygodnia" na Portal do Fado - jednym z najważniejszych portali Fado w Portugalii. Została zaproszona do współpracy z Silesian Tango Quintet, z którym śpiewa tanga wielkiego Astora Piazzolli.

Janek Pentz
Gitarzysta fingerstyle i kompozytor; otwierał koncerty gwiazd, takich jak Tommy Emmanuel, Kwiat Jabłoni, Andy McKee, Andrew York, Mike Dawes czy Daniel Cavanagh (Anathema). Koncertował w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Holandii, we Włoszech i na Watykanie. Wydał trzy autorskie albumy. Współpracuje m.in. z Martyną Jakubowicz i Edytą Geppert. Zwycięzca HASPA Guitar Cup w Hamburgu w 2022.

Opinie (1)

 • Coś pięknego!

  Znakomity koncert!
  Talent i serce w jednym!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.