• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Kawiarnia Naukowa: Teatr w świecie widowisk - od kulis po kuluary

maj 26

niedziela, godz. 16:00

Gdynia,
bilety 10 - 20 zł
cze 15

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 38 zł
Kup bilet
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

29 października 2009 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Jan Ciechowicz (Uniwersytet Gdański)

Teatr w świecie widowisk - od kulis po kuluary.

Prof. Jan Ciechowicz urodził się w 1949 roku w Koluszkach k/Łodzi. Tam ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. W 1966 roku rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL) w zakresie filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną, które ukończył "z wyróżnieniem" w roku 1972. Jeszcze na studiach zadebiutował jako krytyk teatralny na łamach Tygodnika Powszechnego, z którym stale współpracował przez ponad dwadzieścia lat.
W roku 1972 przyjechał "za żoną" do Gdyni. Od razu niemal także rozpoczął pracę na Uniwersytecie Gdańskim, głównie dzięki staraniom profesora Józefa Bachórza. W Instytucie Filologii Polskiej UG przeszedł wszystkie stopnie naukowego awansu: od asystenta (1973) do profesora zwyczajnego (2004). Obecnie kieruje pracami Zakładu Dramatu, Teatru i Filmu. Wydał 3 książki autorskie i 17 "pod redakcją" oraz blisko 200 artykułów. Wypromował ponad stu dwudziestu magistrów i ośmiu doktorów. Specjalizuje się w zakresie historii dramatu i teatru polskiego XIX i XX wieku. Interesuje się dziejami teatru gdańskiego. W tej chwili pracuje nad monografią Teatr i naród. Przeciw Polsce zdziecinniałej.

Profesor jest prezesem gdańskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (SPP), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (GTN), Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Towarzystwa Naukowego KUL, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, jest członkiem współzałożycielem Fundacji Theatrum Gedanense. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżniony nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za rozprawę Sam na scenie (1981), nagrodą Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) za "teatralną książkę roku 1992", czyli monografię Teatru Rapsodycznego Dom opowieści. Laureat Pomorskiej Nagrody Artystycznej w roku 2004 w dziedzinie teatru za redakcję polsko-niemieckiego tomu 200 lat teatru na Targu Węglowym w Gdańsku. Wielokrotnie wyróżniany nagrodą naukową Rektora UG. Dwukrotny laureat nagrody m. Gdyni za prezydentury F. Cegielskiej (1994, 1997).
Żona, Aleksandra Aldona, rodowita gdynianka, jest psychologiem. Ojciec czwórki dzieci (Małgorzata, Piotr, Katarzyna, Paweł). W wolnych chwilach nałogowo czyta prasę, interesuje się sportem (chroniczny kibic) i polityką. Najbardziej ukochane miejsce na ziemi: Koluszki. Ulubione miejsce pracy: Biblioteka Gdańska PAN.

Opinie