Impreza już się odbyła

Jublieusz Lawrence'a Okey Ugwu (1 opinia)

Zapraszamy na 25 In the Shade czyli ćwierć wieku działalności Twórczej.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


W programie:
- Biafro
- Ikenga Drummers
- Dreadless Lions
i przyjaciele

Prowadzenie: Paulus Mazur

Lawrence Okey Ugwu


(ur. 26 stycznia 1958 w Enugu-Ezike, Nigeria) - prawnik, poeta, pedagog, muzyk, aktor, prezenter telewizyjny, animator kultury, showman, instruktor tańca "AFRO DANCE"

Przed przyjazdem do Polski pracował w Nigerii jako nauczyciel języka angielskiego. W 1981 r. ukończył studia w zakresie język angielskiego w Nsukka High School w Nigerii. W 1982 przybył do Polski, gdzie w 1988 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Brał udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych. W 1984 założył zespoły International Roots Raegge Band i Polish Ham, w których był wokalistą. W 1985 wraz z Tomaszem Szczecińskim założył zespół Collective Intercontinental, a w 1993 założył z braćmi Erszkowskimi i Jackiem Staniszewskim zespół Sun's Vibration, zaś w 1996 założył zespół Biafra, wykonujący muzyką eksperymentalną będącą połączeniem muzyki afrykańskiej z europejską: afrojazz, afroreggae, jazz, styl balladowy. Od 1998 jest liderem zespołu etnicznego Ikenga Drummers. Ideą zespołu jest integracja kultur (muzyka etniczna, polska melodia folkowa na podkładzie twórczości ludu Ibo). W latach 1998-2007 współpracował m. in.: z Tymonem Tymańskim, Andrzejem Smolikiem, Sławkiem Wierzchołowskim, Tomaszem Łosowskim, Przemkiem Dyakowskim, Leszkiem Możdżerem i zespołem Leszcze. Jest również autorem tekstów dla wielu zespołów, które współtworzył.

Występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni: zagrał rolę Huda w musicalu Hair a także w Teatrze Wybrzeże w spektaklu Sen Nocy Letniej - rola Spodka. Wystąpił gościnnie w kilku serialach i programach telewizyjnych (m. in. Złotopolscy, Lokatorzy, Rancho i Odwróceni). W 2006 zagrał rolę Majora w spektaklu Fanta$y w reż. Jana Klaty. Występował także w filmach: Segment 76, Trzeci, W stepie szerokim.

Brał udział i organizował szereg akcji charytatywnych. W 2000 był organizatorem festiwalu Muzyka przeciwko przemocy i nietolerancji, w 2003 głównym realizatorem projektu edukacyjno-kulturalnego dla dzieci i młodzieży Tęczowa akademia. Jest założycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Integracji Kultur i Sztuki Jeden Świat w Sopocie.

W 2004 został wybrany Radiową Osobowością Roku przez Radio Gdańsk, trzy lata później otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gryf Pomorski od Wojewody Pomorskiego, a także Herb Gdańska od Prezydenta Miasta Gdańska.

Od 2004 jest dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Opinie (1) 1 zablokowana

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

  • folk / etno / world , hip-hop
    mar 12
    piątek, g. 19:00
    Gdańsk, Bunkier
    Bownik