stat
Impreza już się odbyła

Jazz By Jeppesen: Olo Walicki x3: Kot (czy też kotka?)

Olo Walicki to jeden z najbardziej utalentowanych muzyków i kompozytorów średniego pokolenia. Niezwykle twórczy, poszukujący, nieoczywisty. Czerpiąc z wielu, często bardzo odległych, nurtów muzyki i sztuki, ma jednocześnie opinię jednego z najsolidniejszych kontrabasistów polskiego jazzu. Ma na koncie współpracę z kilkudziesięcioma artystami: muzykami, aktorami, tancerzami, performerami.

22 października - 12 listopada 2021

Gdańsk,
bilety 35-110 zł
Kup bilet
gru 19

niedziela, godz. 17:00, 20:00

bilety 59 zł
Kup bilet
Urodzony w 1974 roku w artystycznej rodzinie, przeszedł gruntowne wykształcenie muzyczne. Podstawą jego muzycznej wypowiedzi stał się kontrabas. Karierę rozpoczyna już jako szesnastolatek w zespole Niebieski Lotnik, wkrótce potem dołącza do kolejnej yassowej formacji, Łoskot. W międzyczasie uzupełnia skład pop-alternatywnej Szwagierkolaski, wskrzeszającej folklor przedwojennej Warszawy. W 1996 roku rozpoczyna trwającą osiem lat współpracę z saksofonistą Zbigniewem Namysłowskim. Zasila także późny skład najważniejszej polskiej formacji lat 90-tych ubiegłego wieku, zespołu Miłość.

jazz - koncerty w Trójmieście


Na początku XIX wieku Walicki, nie rezygnując ze współpracy z kolejnymi muzykami i zespołami (w tym z Leszkiem Możdżerem, grupą Oczi Cziorne i Kobiety), we własnej wytwórni wydaje autorskie płyty, m.in. Metalla Pretiosa - z własnymi kompozycjami w aranżacji na trio jazzowe i kwartet dęty. W 2003 roku nawiązuje współpracę z dramaturgiem i reżyserem Ingmarem Villqistem, tworząc muzykę do jego spektakli. Cztery lata później nagrywa płytę Kaszëbë, będącą swoistym hołdem dla ludzi i atmosfery kaszubszczyzny. Za album ów otrzymuje Statuetkę Gryfa Pomorskiego - Pomorską Nagrodę Artystyczną. Komponuje muzykę do spektakli radiowych i teatralnych oraz do filmu. Współtworzy Zespół Cieśni i Tańca, któremu podczas występów towarzyszą tancerki Teatru Dada von Bzdülöw. W 2012 roku, z Gabą Kulką i Maciejem Szupicą, powołuje do życia zespół The Saintbox. Do tematyki związanej z Kaszubami powraca nagraną w 2015 roku płytą Kaszebe 2, na którą teksty napisali m.in. Tymon Tymański i Dorota Masłowska. Potwierdzeniem klasy płyty i zespołu Walickiego była sesja dla amerykańskiego radia KEXP, która odbyła się podczas ubiegłorocznego katowickiego Off Festivalu.

Kot (czy też kotka?) - 29.08, poniedziałek, Spatif, Sopot , godz. 21.00

Utwory wykonywane na płycie skomponowane zostały do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012.

Gaba Kulka - głos

Wacław Zimpel - klarnety, harmonium

Kuba Staruszkiewicz - perkusja

Olo Walicki - kontrabas, harmonium, głos


Olo Walicki o płycie: "Pracę nad materiałem muzycznym rozpocząłem od przygotowania szkiców kompozycji przestrzennej instrumentów na scenie. Sercem stały się dwa harmonia. Zwarty i symetryczny układ umożliwił nam swobodne przemieszczanie się między instrumentami i wzajemną wymianę przy nich - powstało harmonijne środowisko przestrzenno-dźwiękowe. Taką też przyjąłem formę kompozycji muzycznej - album jest rodzajem suity o określonej dramaturgii. Pełną, 37-minutową formę płyty traktuję jako nierozłączną całość i do takiego jej słuchania - w całości - zachęcam."

Utwory wykonywane na płycie skomponowane zostały do wierszy poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2012. Nagroda, której fundatorem jest Miasto Gdańsk, a organizatorem Instytut Kultury Miejskiej, przyznawana jest co dwa lata podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich o wybitnej wartości artystycznej, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności tematów - temat wolności. Zaprezentowane na tym albumie wiersze wraz z muzyką i aranżacją Ola Walickiego premierowo zostały wykonane podczas uroczystej gali wręczenia nagrody, która miała miejsce 24 marca 2012 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.


OLO WALICKI / KOT (CZY TEŻ KOTKA?) / TEASER - https://www.youtube.com/watch?v=ihoUYT45xc8

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.