stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jason Webley, Gaba Kulka

Jason Webley to amerykański akordeonista i piosenkarz, autor jedynego w swoim rodzaju repertuaru, w którym znaleźć można akcenty folkowe, punkową zadziorność i cygańską niezależność. Webley pisze utwory piękne i ponadczasowe, jak Leonard Cohen i tak samo po pijacku zwariowane, jak Tom Waits.

Zaczynał swoją karierę artystyczną jako uliczny muzyk, podróżując po całym świecie. I choć teraz muzykuje w miejscach publicznych tylko czasami, dla zabawy, to jednak sława trubadura-akordeonisty towarzyszy mu aż do dzisiaj. Dzięki swoim szaleńczym występom zdobył sobie oddaną publiczność.

blues - koncerty w Trójmieście


Twórczość Webley'a nigdy nie była kształtowana przez trendy. Znany jest ze swojej niezależności: wszystkie sześć albumów wydał w swojej własnej wytwórni, Eleven Records. Każdy album jest do bólu szczery, zarówno pierwszy ("Viaje"), nagrywany na chybcika w kuchni, jak i ostatni, "The Cost Of Living" z 2007 roku - chyba najmroczniejsza z jego płyt. Największą popularność zdobyły albumy "Against The Night" z 1999 roku, później kilkakrotnie wznawiany, a także "Only Just Beginning" z 2004 roku, z którego pochodzi wspaniały utwór "Icarus", jeden z najmocniejszych punktów każdego koncertu Webley'a.

Webley jest organizatorem corocznej trasy pod nazwą "Monsters of Accordion", w czasie której dzielił scenę między innymi z The Avett Brothers, Devotchka czy Reginą Spektor. Znany jest również ze swojej wielkiej przyjaźni z Amandą Palmer (połową duetu The Dresden Dolls), z którą współtworzy projekt Evelyn Evelyn. Na czas swoich polskich koncertów Jason Webley zaprosił do współpracy Gabę Kulkę, doskonale znaną polskiej publiczności.

Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. By nie nadużywać słowa wytrychu "alternatywa", powiedzmy ze jej muzyka to progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock, po weillowski kabaret. Wydała dwie autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona miedzy innymi "Fryderykiem" (wokalistka roku 2009), "Mateuszem" Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagroda Trans Vocale, nominowana do Paszportu Polityki. Jest chwalona za muzyczna wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej
scenie muzycznej.

Współpracuje z innymi muzykami często i chętnie. Prócz płyty z Kuczem, można ja usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka (łączącej rewelacyjnie nieprzewidywalny zespół Baaba z Kulka na wokalu) w repertuarze Iron Maiden. Płyta i dvd dokumentujące to przedsięwzięcie ukazały się wiosna 2011 (także poza granicami Polski) i wielu zachwyciła odwaga i humorem. Rok wcześniej Gaba pełniła obowiązki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski, na płycie poświęconej Wojciechowi, nagranej przez jego syna Jana. Ponadto Gaba udzielała się gościnnie (jako wokalistka, a czasem autorka tekstów) na płytach Smolika, Czesław Spiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby (w wersji już nie-maidenowej). Spiewała piosenki Czesława Niemena w Sopocie, Serge'a Gainsbourga w Operze Narodowej i Madonny na "Chłodnej 25". Napisała tekst dla Emmanuelle Seigner.W listopadzie 2010 ukazało sie DVD, "Live Rabbit", dokumentujące jeden z tych super-energetycznych występów. Do regularnych koncertów Gaby ostatnio doliczyć możną było Londyn, Pragę (gdzie otwierała koncert Amandy Palmer),Frankfurt oraz Oslo.

Tego nie można przegapić!

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety w cenie: 30 /35 zl dostępne w Klubie Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 27), Salonie Muzycznym PULS (Gdynia, Centrum Gemini) oraz w sieci Eventim

http://www.eventim.pl/

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

 • rock
  wrz 16
  czwartek, g. 20:00
  Gdańsk, Parlament
  Lipali
 • muzyka alternatywna , spotkanie , wystawa
  wrz 11-18.12
  g. 19:30
  Gdańsk, Kolonia Artystów
  OPA #06