• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark Bożonarodzeniowy (11 opinii)

W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy w nowej odsłonie! Wśród nowości pojawi się specjalna strefa gastronomiczna i gdańska karuzela dostępna za 1 zł dla posiadaczy Karty Mieszkańca, a także baśniowe orszaki i parady. Po raz pierwszy jarmark zawita na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo na terenie Forum Gdańsk pojawią się stoiska z rękodziełem i rzemiosłem oraz Górka Lodowa z torami saneczkowymi. Na jarmark powróci Łoś Lucek, Anielski Młyn, Zaczarowana Kareta.Otwarcie jarmarku i główne atrakcje

ODPALAMY ŚWIĘTA
W sobotę, 1 grudnia Jarmark zainauguruje Parada Elfów. Tradycyjnie serce Jarmarku to Targ Węglowy i Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodiny, aniołów i świętych. W Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie Jarmark rzemiosła i rękodzieła. Najweselej będzie przy Łosiu Lucku, który jak rok temu będzie mówił ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał "suchary". Najbardziej całuśnie będzie Pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzysiężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a najbardziej zimowo na Górce Lodowej na terenie Forum Gdańsk.

Tegoroczną atrakcją będzie to przepiękna dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego. Teraz stanie na Targu Węglowym. Posiadacze Karty Mieszkańca będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. Wszystkie złotówki zostaną przekazane Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla osieroconych dzieci.

Bilet normalny kosztuje 10 zł.

Na Targu Węglowym na zimowy czas zostaną wytyczone uliczki: Anielska, Czekoladowa i Cynamonowa.

GÓRKA LODOWA - JAZDA NA SANKI!

Na terenie Forum Gdańsk wzniesie się Górka Lodowa, czyli - wysoka na cztery metry, wyposażona w trzy tory saneczkowe o długości 35 metrów - zimowa zjeżdżalnia. Konieczny do zjazdów sprzęt (sanki, kaski i ochraniacze) dostępny będzie w wypożyczalni. Na górce nie będzie bowiem można zjeżdżać na zwykłych sankach, ale za to będzie można z niej korzystać również przy dodatnich temperaturach. Kolorowe światła LED i świąteczna muzyka umożliwią zabawę również po zmroku (za trzy zjazdy zapłacimy 10 zł, wypożyczenie sprzętu w cenie).

W jarmarkowe soboty odbywać się będą Zimowe Mistrzostwa w Saneczkarstwie w konkurencji na najlepszy czas zjazdu na sankach z górki lodowej. W każdym z czterech cotygodniowych wyścigów udział weźmie 27 zawodników, z których do półfinału zakwalifikowanych zostanie dziewięciu, a do finału trzech. "Zwycięzca tygodnia" otrzyma tablet oraz bilety na przejazd kołem widokowym AmberSky dla całej rodziny, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca podwójne bilety na przejazd kołem. Udział w Mistrzostwach jest nieodpłatny, a startować może każdy! Zapisy odbywać się będą w dniu zawodów, w wypożyczalni sprzętu przy górce lub w kasie koła widokowego AmberSky. Organizatorem Mistrzostw jest AmberSky, a partnerem Gdański Ośrodek Sportu.

Strefa Gastronomiczna - 1 grudnia - 13 stycznia

Kolejna nowość to strefa gastronomiczna, czyli Food Court, zlokalizowana w centralnej części Targu Węglowego, która będzie działać aż do 13 stycznia. Będziemy tu smakować potrawy kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), cinskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki) i polskiej (makowce, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy mogli też pić wielosmakowe herbaty, rozgrzewające czekolady i aromatycznego grzańca, serwowanego w kubkach kolekcjonerskich ceramicznych albo papierowych jednorazowych kubeczkach, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku (w komplecie z jarmarkową serwetką). W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji - przestronne, zadaszone altany, wyposażone w meble i promienniki grzewcze.

Po raz pierwszy jarmark zawita na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.Baśniowe orszaki i parady

Jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć będą jarmarkowi we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu zabawiać nas będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Orszak Królowej Śniegu, a w trzecim Orszak Kolędników (w baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta). Parady odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie między innymi tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek).

Pomaganie jest piękne!

Mikołaju, nie pękaj! Ratujemy Kościół św. Mikołaja. Słynnemu gdańskiemu zabytkowi grozi katastrofa budowlana. Jak możemy pomóc dominikanom?

- wrzuć datek do skarbony, która stoi w Wielkiej Zbrojowni przez cały okres trwania Jarmarku.

Wpłaty można kierować także na konto:
Wpłaty złotówkowe 77 1140 1065 0000 3926 9300 1018
Przelewy zagraniczne PL 24 1140 1065 0000 3926 9300 1002
SWIFT: BREXPLPWGDA
Klasztor Dominikanów, ul. Świętojańska 72, Gdańsk

- kup kubek - pamiątkę z Jarmarku. Każdy kupiony kubek to 1 złotówka dla Bazyliki św. Mikołaja

Anieli grają dla Hospicjum! Akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej / cel: wypoczynek dla dzieci osieroconych. Jak możemy pomóc?

- odwiedź stoisko Fundacji w Wielkiej Zbrojowni, tu znajdziemy bombki, ozdoby świąteczne oraz oryginalne kartki świąteczne wykonane przez uczniów uczestniczących w towarzyszącym Jarmarkowi konkursie plastycznym

- zakręć się na Karuzeli Gdańskiej - posiadacze Karty Mieszkańca Gdańska, mogą jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A te złotówki trafią do Fundacji HospicyjnejŁOŚ MA GŁOS!

imię: LUCEK
cecha charakterystyczna: MÓWI PO LUDZKU
gatunek: NADZWYCZAJNIE RZADKI
wygląd: NIEBANALNY
występowanie: OBSZAR TARGU WĘGLOWEGO
tryb życia: DZIENNY
hobby: KOLEKCJONOWANIE UŚMIECHÓW
ulubione miasto: GDAŃSK

Łosia na jarmarku znaleźć można w domku pod nazwą "Siedlisko Łosia". Uśmiechajcie się do niego często.

Opiekunem Łosia Lucka jest Koło Widokowe AmberSky.

KARUZELA GDAŃSKA
Tu czas płynie błogo!

Jest przepiękna! Ma dwa poziomy, 11,5 m wysokości, 12 m średnicy i jednocześnie zakręcić się na niej może 78 pasażerów.


Została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją zatem barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni, rydwanów, filiżanek i ławeczki. Wszystkie figury są ruchome - galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw, morski brzeg. Karuzela Gdańska to nowy, obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta, który zachwyci i dużych, i małych. Bo tu czas błogo płynie w stylu retro.

UWAGA!
Gdańszczanie - posiadacze Karty Mieszkańcy będą mogli JEDNOKROTNIE skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. A wszystkie te złotówki przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na na wypoczynek dla dzieci osieroconych.

Świątecznym tramwajem po Gdańsku

Już od kilku lat w Gdańsku przyjęła się tradycja, że w okresie przedświątecznym jeden z zabytkowych tramwajów spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje zyskuje niepowtarzalny wygląd. Wszystko za sprawą ponad 150 metrów lampek choinkowych, którymi przyozdabiamy pojazd. W tym roku tramwaj typu N, będzie kursował codziennie, po zmroku w dniach 20-23 oraz 27-30 grudnia.

Przejazdy będą bezpłatne, jednak każdy z pasażerów będzie mógł drobnymi datkami wesprzeć podopiecznych fundacji niosących pomoc potrzebującym. Datki w tramwaju będą zbierać wolontariusze.

Przy okazji zapraszamy wszystkich miłośników komunikacji miejskiej i fotografii do udziału w konkursie fotograficznym "Christmas Tram". Czekamy na zdjęcia przedstawiające tegoroczną gdańską N-kę przyozdobioną świątecznymi światełkami. Wystarczy opublikować zdjęcie na portalach społecznościowych i oznaczyć #christmastram oraz #gaitgdansk. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają specjalne noworoczne upominki przygotowane przez GAiT.Anioły, świątki i najwyższa choinka

Rzeczy absolutnie wyjątkowe, nierzadko jednoegzemplarzowe, w duchu eko i w duchu slow fashion znajdziemy na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni ASP (wejście od ul. Piwnej i od strony Targu Węglowego).

Miłośników nowoczesnego wzornictwa zachwycą przedmioty upcyklingowe: zegary, lampy, świeczniki, ręcznie polerowane męskie muszki, wełniane dzianiny, kolorowe czapki i kominy (z odzyskanych do ponownego szycia materiałów). Będą też mieli w czym wybierać wszyscy ceniący urodę artystycznego rękodzieła, bo i tu oferta będzie bogata: ludowe szopki, anioły i świątki, ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, bombki z małych polskich manufaktur, grawerowane wałki do ciasta, ceramika artystyczna, biżuteria ze srebra, tytanu, bursztynu i tworzyw niekonwencjonalnych. Nie zabraknie też pomysłów na prezenty dla najmłodszych: edukacyjne łamigłówki, drewniane zabawki, bawełniane szmacianki i przytulanki.

Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska
z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk. Tu zachwycać nas też będzie najwyższa w Polsce 28-metrowa świecąca choinka i wspaniałe iluminacje, jak ogromny okręt galeon czy blisko 7-metrowy renifer.

Po raz pierwszy też na wieży Katowni będzie można oglądać niezwykły pokaz mappingu - świetlną animację z elementami 3D: Święta pełne światła, na którą we wszystkie soboty i niedziele (tylko o 18.00 i o 20.00) zaprasza Grupa GPEC.

Przeczytaj także

Opinie (11) 4 zablokowane

 • parada elfów

  a gdzie parada będzie paradować? gdzie będą przechodzić\?

  • 4 2

 • jaka kareta?

  "najbardziej bajecznie będzie w zaprzysiężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie" :D

  • 3 1

 • Karuzela

  Świetny pomysł z tą karuzelà za zeta!!! Dzieciaki co roku zachwycone :)))

  • 7 2

 • a w gdyni jak zawsze nic....

  • 9 3

 • Karuzela była bezpłatna rok temu!!!!!! (2)

  Karuzela w zeszłym roku była bezpłatna i tak też powinno być w tym roku. To jedna z największych atrakcji dla dzieci......A my rodzice docenialiśmy taki gest.....

  • 4 14

  • Skoro jest płatna a kolejka jest jeszcze dłuższa to o co chodzi. Przynajmniej jest rotacja a tak ci sami jeździli godzinami.

   • 11 0

  • a ile w tym roku kosztuje przejazd?

   • 0 1

 • czemu karuzela platna za 12 ZŁ???? (2)

  to zdzieranie z ludzi, którym ciezko odmowic dzieciom. na kartę miejska tylko 1 raz przejazd za 1 złoty a co w kolejne dni. dzieci sie przyzwyczaily do darmowej karuzeli jak co roku. lepsza byla mniejsza ale za to bezplatna.

  a w mikolajki w ogole nie działała po poludniu:)!!!!

  • 2 15

  • chcesz wszystko za darmo? a innym z nieba samo spada? ktoś na to twoje "darmo" musi zapracować

   • 10 0

  • 1 przejazd i wystarczy... inne dzieci też chcą skorzystać a nie tylko czekać w kolejce

   • 5 0

 • Mi się podoba.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.