• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jarmark Bożonarodzeniowy (21 opinii)

Świąteczne ozdoby i smakołyki, przedmioty z duszą, karuzela z rumakami, lodowisko dla najmłodszych - to tylko niektóre atrakcje gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który rozpocznie się 5 grudnia. Nowością będzie Anielski Młyn - drewniany wiatrak z ruchomymi postaciami aniołów i świętych oraz bajecznie iluminowana Zaczarowana Kareta. Targ Węglowy na trzy tygodnie stanie się najbardziej świątecznym miejscem w Gdańsku! Partnerem strategicznym Jarmarku jest PGNiG.

Wystawcy przybędą z całej Polski, a także z Litwy i Węgier. Ponad 80 stoisk oferować będzie świąteczne ozdoby, rękodzieło, oryginalną biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna i filcu, ręcznie wykonane czapki i szaliki, maskotki, galanterię skórzaną i zabawki. Nie zabraknie wigilijnych pierogów, litewskich wędlin, bakalii, przypraw. I oczywiście słodyczy. Można też będzie skosztować aromatycznego grzanego wina (w kilku smakach) i grzanego cydru - również w wersji dla kierowców. Rok temu na gdańskim jarmarku po raz pierwszy wprowadzona została tradycja picia grzańca w kolekcjonerskich, pamiątkowych kubkach, które można kupić i zabrać do domu. Za kubek zapłacimy 10 zł.

Godziny otwarcia
poniedziałek - czwartek 11:00 - 20:00
piątek - niedziela 11:00 - 21:00


Święci patrzą i się kręcą
Niespotykaną atmosferę Jarmarku stworzy oryginalna, świąteczna scenografia. Nad całością górować będzie 6-metrowy, dwupoziomowy Anielski Młyn z obracającym się na jego szczycie wiatrakiem i z ruchomymi figurami. Najwyżej umieszczone zostaną postaci czterech aniołów, piętro niżej czterej świętych: św. Mikołaj - patron dzieci, panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy i  ubogich, św. Jan Nepomucen - patron sprzedawców, żeglarzy i budowniczych mostów, św. Barbara - patronka marynarzy i św. Wojciech: patron Polski i archidiecezji gdańskiej. Autorem wyrzeźbionych w lipowym drewnie figur jest twórca ludowy, mistrza Michał Ostoja-Lniski, którego dzieła ozdabiały ołtarz papieski w Sopocie.

Animacje i iluminacje
Ogromne emocje, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudzi z pewnością kolejna nowość tegorocznego Jarmarku - pięciometrowej długości, przepięknie iluminowana Zaczarowana Kareta, w której będzie można usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Po raz pierwszy też w historii gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można obejrzeć "Święta Światłem Malowane" - wielkoformatowe projekcje multimedialne, opowiadające o magii i cieple świąt Bożego Narodzenia, przygotowane przez Grupę GPEC. Po to, by w ferworze przedświątecznych zakupów na chwilę się zatrzymać, zadumać i zachwycić. Animacje będą wyświetlane w każdą sobotę i niedzielę jarmarku na ścianie Muzeum Bursztynu od strony Targu Węglowego po zapadnięciu zmroku w godz. 16:00 - 21:00.

Natomiast najpiękniejsze miejskie iluminacje świąteczne będzie można podziwiać dzięki wystawie zdjęć z 6. edycji ogólnopolskiego konkursu "Świeć się z Energą!"
Bajkową scenerię Targu Węglowego dopełnią ekspozycje znane z ubiegłych lat: iluminowane bombki giganty i bramy wejściowe, Kraina św. Mikołaja (w której postaci przemawiają ludzkim głosem), sanie św. Mikołaja z reniferami, Ustronie Aniołów czy udekorowane jemiołą miejsce, gdzie - zgodnie z tradycją - zakochani będą mogli się pocałować, a zwaśnieni pogodzić.

Z myślą o innych
Jarmarkowi tradycyjnie towarzyszyć będzie akcja charytatywna, tym razem na rzecz Funduszu Dzieci Osieroconych. Fundusz będzie można wspomóc dowolną kwotą, korzystając z karuzeli, lodowiska lub odwiedzając stoisko "Fundacja Hospicyjna i Przyjaciele".
Z myślą o turystach przez cały Jarmark działać będzie w jednym z domków zimowy Punkt Informacji Turystycznej prowadzony przez  GOT.

Będzie słodko
Jarmark odwiedzać będą gdańskie anioły i św. Mikołaj, pozujący do fotografii, częstujący słodyczami i wręczający pamiątkowe pocztówki z dedykacją: Niech nie traci we mnie wiary, ani duży, ani mały! Tradycyjnie między kramami wędrować będziemy uliczkami, które pojawiają się na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas:  Anielską, Wigilijną, Czekoladową, Cynamonową czy Piernikową.
W tak bajecznie świątecznym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, nie sposób będzie nie poczuć atmosfery zbliżającego się Bożego Narodzenia.PROGRAM:

GRAMY I ŚPIEWAMY NA ŚWIĄTECZNEJ SCENIE!
5 grudnia | sobota Zielony Most | Długi Targ


16.00 GDAŃSKA CHOINKA
Tego dnia z dalekiej Północy przybędzie do Gdańska Święty Mikołaj, by dzień później móc zostawić prezenty we wszystkich dziecięcych butach.

W sobotnie popołudnie o 16.00 przy Zielonym Moście, w świetle fajerwerków i przy dźwiękach orkiestry, z pokładu łodzi zejdzie na ląd zaczarowany orszak ze św. Mikołajem na czele. Kolorowy korowód z mikołajowym pojazdem, mini kolejką i całą plejadą baśniowych postaci ruszy ulicą Długi Targ, by rozświetlić lampki na Gdańskiej Choince ustawionej przy fontannie Neptuna oraz wręczyć nagrody laureatom konkursu na Najpiękniejszą Ozdobę na Gdańską Choinkę
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, Plama Gdański Archipelag Kultury | partnerzy: Pałac Młodzieży, Żegluga Gdańska, Wolontariat Miasta Gdańska, MOSiR

5 grudnia | sobota Targ Węglowy

16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC

16.30 POKÓJ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Święty Mikołaj pojawi się w swoim namiocie pod sceną Coca-Cola. Każdy kto przyjdzie otrzyma pamiątkowe zdjęcie. Dla wszystkich gości czeka mnóstwo atrakcji.
17.00 KONCERT ZESPOU ARKA NOEGO
Świąteczny koncert dziecięcego zespołu muzycznego
18.00 KONCERT FINALISTÓW THE VOICE OF POLAND
Aranżacje znanych świątecznych piosenek zaśpiewają kolejno: Kasia Malenda, Patryk Skoczyński, Katarzyna Miśkowiec, Tobiasz Staniszewski

20.00 FINAŁ POKAZU RZEŹBY LODOWEJ
Wielka ciężarówka zostanie wykuta z ogromnego bloku lodu
20.25 GWIAZDA WIECZORU - KONCERT MARGARET
W repertuarze m.in. znane przeboje: "Smak radości" oraz "Coraz bliżej Święta"

21.10 POKAZ FAJERWERKÓW

Spektakularne show muzyki i sztucznych ogni
6 grudnia | niedziela Targ Węglowy
13.00-16.00 W ROLI GŁÓWNEJ ŚWIĘTY MIKOŁAJ!
Piosenki, konkursy i zabawy w świątecznym nastroju i pod czujnym okiem Świętego Mikołaja

16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC

11 grudnia | piątek Targ Węglowy

17.00-17.45 TEATR QFER PRZEDSTAWIA "SZOPKA CHŁOPSKA"
Dawnymi czasy, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kolędnicy
wędrowali od chaty do chaty z szopką i lalkami. Wędrowni przebierańcy prezentowali zgromadzonej gawiedzi widowisko opowiadające o narodzinach Jezusa, złym królu Herodzie, a także trzech Królach, pasterzach, Diable, Aniele i Śmierci. Teatr Qfer przypomni ten piękny obyczaj
17.45-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM

12 grudnia | sobota Targ Węglowy
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
17.00-17.45 TEATR QFER PRZEDSTAWIA "KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I 7 ELFÓW"
Pani Mikołajowa, w oczekiwaniu na męża rozwożącego prezenty, opowiada historię o Królewnie Śnieżce. Prosi o pomoc dzieci i niesforną Papużkę. Zaproszeni do wspólnej zabawy młodzi widzowie odgrywają role
Królewny, Królewicza, Łowczego oraz siedmiu Elfów
17.45-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM
13 grudnia | niedziela Targ Węglowy
15.30 ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Ceremonia wręczenia nagród Laureatom Konkursu Plastycznego.
16.00-17.30 ANIOŁOWIE SIĘ RADUJĄ
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
18.00-19.00 MAGIA ŚWIĄT - MŁODZIEŻOWY CHÓR JUVENTUS
Koncert kolęd i pastorałek w aranżacjach gospel

18 grudnia | piątek Targ Węglowy

15.00-16.00 CHÓRY ANIELSKIE
śpiewają zespoły wokalne ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku
"Maczki", "Rozśpiewane nutki" oraz "Wiolinki"
16.00-18.00 CHOINKA DOBRYCH ŻYCZEŃ
Zabawy i konkursy z rozśpiewanym Świętym Mikołajem

19 grudnia | sobota Targ Węglowy
15.30-16.30 CHÓRY ANIELSKIE
śpiewają zespoły wokalne ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Gdańsku
"Maczki", "Rozśpiewane nutki" oraz "Wiolinki"
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
16.30-17.10 ZESPÓŁ PIOSENKI I TAŃCA DON-DON - KONCERT DLA HOSPICJUM
Zbiórka datków na Fundusz Dzieci Osieroconych
Organizator - Fundacja Hospicyjna
17.10-18.10 KONCERT W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE
Chór Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Gdańsku

20 grudnia | niedziela Długi Targ

16.00 GDAŃSKA WIGILIA
Coroczna Wigilia Gdańszczan odbędzie się przy akompaniamencie carillonu.
Świąteczny stół nakryją kolędnicy. Żywa szopka z Marią i Józefem, chórem pasterzy oraz aniołami będzie stanowić piękną oprawę dla bożonarodzeniowych życzeń składanych przez włodarzy miasta. Tradycyjnie będzie też okazja do podzielenia się opłatkiem, który zostanie rozdany zebranym przez wolontariuszy. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców, aby wspólnie móc przeżywać ten magiczny czas!
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Fundacja Choinki Gdańskiej, "Plama" Gdański Archipelag Kultury | partnerzy: Pałac Młodzieży, Wolontariat Miasta Gdańska, MOSiR

20 grudnia | niedziela Targ Węglowy
15.30-17.00 KONCERT PAŁACOWY
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
16.00-21.00 ŚWIĘTA ŚWIATŁEM MALOWANE
Na Rozgrzewające Animacje na ścianie Muzeum Bursztynu zaprasza
Grupa GPEC
17.00-17.50 TEATR QFER PRZEDSTAWIA: OPOWIEŚĆ WIGILIJNA
Teatralna opowieść o nieczułym na ludzką krzywdę, nieznającym litości i współczucia sknerze Scrooge'u, który w wigilijną noc - na skutek odwiedzin duchów - naprawia wyrządzone w przeszłości krzywdy i staje się dobrym człowiekiem. Spektakl ku przestrodze i ku pokrzepieniu, pełen wzruszeń, humoru i refleksji
17.50-18.30 SPOTKANIE OKO W OKO Z NOBLIWYM ŚW. MIKOŁAJEM

21 grudnia | poniedziałek Targ Węglowy
16.00-17.00 NIECH NIE TRACI WE MNIE WIARY, ANI DUŻY, ANI MAŁY!
Spotkanie ze św. Mikołajem i konkursy dla najmłodszych

17.00-18.00 ŚWIĄTECZNY PRZEKŁADANIEC
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku
18.00-18.30 NIEWIELKA ORKIESTRA ŚW. MIKOŁAJA
Przyjdź i zagraj z nami w Orkiestrze św. Mikołaja!
18.30-19.00 WESOŁYCH ŚWIĄT!
Piosenki świąteczne w wykonaniu chóru "Płomyczki" oraz grupy wokalnej "Starszaki" z parafii św. Rodziny na Stogach

22 grudnia |wtorek Targ Węglowy
16.00-17.00 NIECHAJ WSZĘDZIE GŁOŚNO BĘDZIE!
Wspólne kolędowanie
17.00-18.00 KONCERT WIGILIJNY
Kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne w wykonaniu zespołów wokalnych z Pałacu Młodzieży w Gdańsku

23 grudnia |środa Targ Węglowy
16.00-18.00 ORSZAK KRÓLOWEJ ŚNIEGU
Akcja teatralna w wykonaniu Teatru Feta.
Rądy na Jarmarku obejmuje Królowa Śniegu i jej orszak: gwiazdki, damy dworu,generał Mróz i generał ŚniegPartnerem Strategicznym Jarmarku jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Sponsorzy Jarmarku Bożonarodzeniowego: Grupa GPEC, Grupa ENERGA, Saur Neptun Gdańsk
Partnerzy Jarmarku: Miasto Gdańsk, Gdańska Organizacja Turystyczna
Patronami medialnymi Jarmarku są: Dziennik Bałtycki, NaszeMiasto.pl, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Jarmark Bożonarodzeniowy | Targ Węglowy | 5-23 grudnia:
w dni powszednie w godz. 11:00-20:00 | w piątki, soboty, niedziele w godz. 11:00-21:00
bożonarodzeniowy.gda.pl

Opinie (21)

 • No i cudnie! Na pewno pójdę zobaczyć :)

  • 19 6

 • A czy będzie jeżdził świąteczny tramwaj?

  • 6 1

 • a w gdyni tylko zakupy w riwierze.... (1)

  • 6 3

  • W Gdyni jutro ;)

   • 0 0

 • groźne otwarcie jarmarku (6)

  Właśnie wróciłam z jarmarku i przestrzegam innych przed pójściem tam ,a zwłaszcza z dziećmi.Przynajmniej dzisiaj.Straszny ścisk,nie można się przedostać na drugą stronę placu.Głowa przy głowie,tłum ponosił mnie swoim nurtem nie można było się zatrzymać bo tłum napierał z każdej strony !!! Z placu nie można było się wydostać bo JAKIŚ DUREŃ wymyślił aby go ogrodzić płotkami,Panu Bogu dziękuję że nie wybuchła panika,bo ludzie nawzajem by się stratowali ,bez możliwości ucieczki -płotki-.To jest po prostu GRANDA.Po obu stronach stały ciężarówki Coca-Coli i podobno rozdawali colę za darmo,wąskim przejściem szli ludziska aby wydostać się z placu i ci co chcieli napić się za darmo.Nikt nie dbał o bezpieczeństwo i ewentualną ewakuację.Ratownicy których zobaczyłam i liczbie 2 osób z plecakami stali poza ogrodzeniem ,w razie potrzeby udzielenia pomocy nie mieliby szans dostać się na plac.Uważam że organizatorzy powinni wyciągnąć wnioski z tak nieudanego otwarcia.Ja osobiście odczułam że moję życie zawisło na włosku.W tym tłoku niesionym siłą żywiołu dochodziło do zgubienia dzieci ,ja też tam weszłam z mężem nieświadoma co tam się dzieje.Mam nadzieję że nikt nie został stratowany i nie doszło do tragedii,a mówię wam że może do niej dość bo przecież "zabawa trwa".GRANDA nie zabawa.

  • 13 17

  • Justyna

   Jestem tego Samego zdania!!!!

   • 2 1

  • otwarcie jarmarku (1)

   Ja tez tam byłam i nie odczułam żadnego zagrożenia. Nie trzeba się pchać w środek tłumu. Z boku stojąc też wszystko można zobaczyć. Co prawda nie chcialam coli za darmo bo szkoda mi było czasu na coś, co można kupić w sklepie, ale wg mnie tegoroczny jarmark był na poziomie wyższym niż poprzednie. Polecam

   • 3 5

   • odpowiedz dla entuzjastki

    No ciekawe !!!!!! Weszłam w tłum bo sądziłam że na środku stoją pawilony -jak co roku bywało-kiedy zorientowałam się iż tak nie jest ,było już za późno,tłum mnie porwał.A tak swoją drogą jak "chcesz psa uderzyć to kij znajdziesz",ciekawe że ty takiego zagrożenia nie widziałaś?,no dla mnie to było nienormalne. A tak A.P. to może by się tak przedstawić.

    • 1 5

  • (1)

   Bożena jak masz lęki to nie wychodź z domu. Ja byłam z dzieckiem i zagrożenia nie czułam. Tłum owszem był ale tego to akurat można sìę było spodziewać. A i ochronę przechadzającą się po placu widziałam. Dla mnie super impreza ;))
   Wesołych Świąt ;)

   • 5 4

   • Do niefrasobliwej

    A ja tam byłam,i opisałam co wtedy się działo ,godz 18 ,nikogo w swoim wpisie nie osądzałam-chyba że organizatorów i prezydenta miasta- ,ale jak widzę masz ochotę mnie osądzać ,śmiało ,dopisz jeszcze że powinnam trafić do psychiatryka.To że tobie i dziecku nic się nie stało to i dziękuj Panu Bogu.co wcale nie znaczy że inni nie mieli innych odczuć,a z wpisów widać że mieli ,i nie byli tak niefrasobliwi jak ty.

    • 1 1

  • Przechodziłem tamtędy koło południa i zastanawiałem się czy nie będzie dokładnie takiej sytuacji

   przez te kretyńskie grodzenia bez wyjść ewakuacyjnych. Za to ktoś powinien beknąć, bo to stwarzanie zagrożenia. Nigdy nikt nie grodził terenu jarmarku, a bywały już różne imprezy towarzyszące np. Mikołaje na motorach itd.
   Takie "opłotki" były powodem już niejednej tragedii. Przypominam, że przykładowo w Hali Stoczni płot oddzielający torowisko spowodował większość ofiar i rannych, bo uniemożliwił sprawną ewakuację w czasie pożaru. Trzeba myśleć jak się organizuje imprezy masowe zwłaszcza te dla dzieci.

   • 4 1

 • Tradycja

  Wprowadzili tradycję ?! Niby jak

  • 0 2

 • Dramat !prosze przeczytac!

  Zapewne nie powtorze tego błedu i nie pojde tam nigdy wiecej,w tamym roku tez bylo duzo ludzi ale nie bylo takiej tragedii jak dzisiaj.tłum napieral na nas(bylam z dzieckiem)tak ze nie moglysmy isc normalnie tylko po prostu nas pchano przez cala dlugą .na targu weglowym to samo.ktos potracil moje dzieci.ktos mnie zwyzywal bo chcialam sie obrocic spojrzec za siebie wiec na sekunde sie zatrzymalam.trudno bylo oddychac.zero organizacji zadnej!!!ochrona jarmarku?????kilku starszych panow !spacerowali niewiadomo po co.Na karuzele napchalo sie tyle ludzi doroslych ze wogole nie mogla ruszyc !!!!jakas paranoja!!Myslalam tylko o tym ze gdyby teraz ktos dla zartow krzyknal cokolwiek(wiemy wszyscy co)zostalabym stratowana a moje dziecko zadeptane i nikt nie udzielilby nam pomocy bo w ten scisk nie przedostalby sie zaden rarownik nie mowiac o kartce.DRAMAT!!!!!!!!!!O podejsciu pod scene nie bylo mowy.Nie widzialam nigdy takiej trzody.Panie Prezydencie Wstyd !!czym sie pan tak chwalił??? w dobie dzisiejszego zagrozenia i watachy wariatow na ulicy cud ze nie doszlo do tragedii !!!!!!

  • 14 4

 • Sami to zobaczcie.

  Bardzo przyjemna atmosfera, wszyscy przyjaźnie nastawieni Rodziny z dziećmi świetnie się bawiące, praktycznie za DARMO.Darmowe koncerty, karuzela oraz atrakcje w postaci "Świętego Mikołaja".
  Ja bawiłam się tam świetnie ;) co prawda z karuzeli nie skorzystałem bo jestem trochę za stary. Wszędzie świetni ludzie wszyscy chcący się dobrze bawić do tego grzaniec ;D Nie mogę doczekać się następnego weekendu.
  Dzięki wszystkim ;-)

  • 2 4

 • a gdzie pozostałe posty? pelno było po otwarciu!

  • 2 0

 • 20 zł za kawałek kiełbasy z kromką chleba

  Ceny z kosmosu, jakość słaba. Nigdy więcej.

  • 3 1

 • godziny otwarcia..

  godziny otwarcia to jakiś żart. Wieczorm pięknie by to wygladało, spacerujacych jest sporo do 21-22, chętnych na grzańca czy coś gorącego do przekąszenia by nie brakowało. Przynajmniej cześć gastronomiczna powinna byc dłuzej otwarta, mam nadzeiję, że w przyszłym roku tak się stanie, prosze porównac z jarmarkami w innych miastach, nie tylko europejskcih, choćby w Krakowie i Wrocławiu.
  ps. możnaby spokojnie pózniej otwierać, po 13..

  • 2 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.