• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jan Heweliusz - gdańszczanin i Europejczyk (3 opinie)

cze 28

piątek, godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki
28 lutego 2008 roku (czwartek), godz. 18:00


prof. dr hab. Andrzej Zbierski (Gdańskie Towarzystwo Naukowe):
Jan Heweliusz - gdańszczanin i Europejczyk (28 stycznia 1611 - 28 stycznia 1687 roku)
Interesujące, jak człowiek, który będąc z pochodzenia Niemcem, przesiąkł europejską kulturą Gdańska, miasta I Rzeczypospolitej. Określał siebie obywatelem świata Polskiego: ‘civis Orbis Poloniae’. Interesujące, jak ten mieszkaniec pogranicza kultur potrafił wzbogacić swoją twórczość różnorodnością.
Odkrywcze dzieła naukowe z dziedziny astronomii, deklinacji magnetycznej i fizyki dedykował nie tylko królowi Francji Ludwikowi XIV, ale przede wszystkim królom polskim: Władysławowi IV, Janowi Kazimierzowi i Janowi III Sobieskiemu, a także akademii nauk w Londynie - Royal Society.

Jako pierwszy uczony z ziem polskich za dzieło o Księżycu z kolorową mapą - ‘Selenographię’ - został powołany na członka jednej z pierwszych europejskich akademii nauk - 30 marca 1664 roku w Londynie.

Profesor Andrzej Zbierski (ur. 20 stycznia 1926 r.) studia rozpoczął w latach 1945 - 1948 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W roku 1962 w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN - doktorat. W tym samym instytucie w roku 1979 uzyskał habilitację i stanowisko docenta.
W latach 1950 - 1954 pracował jako asystent, później jako adiunkt w Kierownictwie Badań nad Początkami Państwa Polskiego. W latach 1955 - 1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, wcześniej Instytucie Historii Kultury Materialnej. W latach 1991 - 2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Udzielał się także jako nauczyciel akademicki: w latach 1994 - 2003 w Instytucie Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu, a także na uniwersytetach w Warszawie i Łodzi. Wykłady z pogranicza archeologii i historii prowadził również w Lublinie na KUL i UMCS. Zaś za granicą w Berlinie, Bukareszcie, Jassach, Kolonii i Kopenhadze. Wygłaszał referaty na Kongresach Archeologii Słowiańskiej w Warszawie, Bratysławie i Kijowie.

W ramach współpracy międzynarodowej muzeów prowadził wykłady w muzeach w Hamburgu, Paryżu, Kotce, Roskilde, Karslkronie, Petersburgu, Sasnitz, Londynie, Rydze, Lizbonie, Wilhelmshaven. Współpraca z Hansischer Arbeitsgemeinschait i udział w konferencjach w Greifswaldzie, Rostocku, Neubrandenburgu i Muehlhausen.

Profesor jest również autorem kilkudziesięciu scenariuszy filmowych. Do istotniejszych zaliczyć można scenariusz wystaw na EXPO 1998 w Lizbonie (‘Polska nad Bałtykiem’) i EXPO 2000 w Hamburgu i Wilhemhaven (‘Polska morska’).
W Ministerstwie Kultury był rzeczoznawcą ministra w specjalności ‘archeologiczne badania podwodne, porty, akweny morskie i śródlądowe’. W roku 1983 współpracował z docentem Nylenem, budowniczym repliki łodzi waregskiej z XI wieku, tym samym, który odbył rejs z Gotlandii, poprzez Gdańsk Wisłą, a następnie do Morza Czarnego. Z tych inspiracji zrodził się pomysł profesora Zbierskiego budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 roku, która uświetniła uroczystości tysiąclecia Gdańska.

Opublikował około 300 prac naukowych, m. in. ‘Wczesnośredniowieczne górnictwo i hutnictwo’, ‘Port gdański na tle miasta w X - XIII wieku’, ‘Gdańsk pod panowaniem królów polskich i książąt pomorskich IX - XIII w.’ (t. I ‘Historii Gdańska’, 1978 r.), ‘Udział społeczeństw Europy Północnej w rozwoju kultury morskiej od VI - XIII w.’,’Johannes Hevelius necropolis in the church of St. Catherine in Gdansk’, ‘The Beginnings of Gdansk and Polish Shipping Down the River to the Sea’.

Redaktor serii naukowych w Gdańskim Towarzystwie Naukowym ‘Acta Poloniae Maritima’, ‘Gdańsk Wczesnośredniowieczny’. Inicjator ‘Studiów i Materiałów Centralnego Muzeum Morskiego’.

W latach 1966 - 1976 wiceprzewodniczący Sekcji Nauk Społecznych Komitetu Badań Morza PAN; 1976 - 2002 - członek Prezydium Rady Towarzystw Naukowych PAN. Od 2006 członek Komisji Archeologicznej Oddziału PAN w Poznaniu, członek International Council of Museums, od 1992 współpraca z UNESCO.
Od roku 2001 - prezes honorowy Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a od roku 2006 - prezes honorowy Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Członek licznych stowarzyszeń i towarzystw, w tym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Oddzielną kartę stanowi udział w życiu patriotycznym. Tu najwyższą rangę stanowi dla Profesora członkostwo w Szarych Szeregach AK. W skautingu obecny od roku 1934, w latach 1944 - 1945 był zastępcą dowódcy plutonu, wówczas ukończył szkołę podchorążych w stopniu ppor. W latach 1945 - 1946 był łącznikiem I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego ‘Warszyca’. Skazany w grudniu 1946 roku.

Obecnie jest wiceprezesem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, członkiem Zarządu Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Profesor Zbierski już w czasie studiów uczestniczył w badaniach w Tumie pod Łęczycą i na Grodach Czerwieńskich (1950 - 1954). W latach 1955 - 2008 w aglomeracji Gdańska bada ślady osadnictwa z III - V w. i słowiańskiego od VI do VIII w., z IX wieku i fortyfikacji z lat 908 - 930 (daty dendro) oraz z 1250 - 1345 (daty dendro) w rejonie Ratusza i Dworu Artusa, zabudowy grodu książęcego z Xi - XIII wieku. Odkrył pierwszy port gdański z X- XIV wieku i nieznany wcześniej fragment zamku krzyżackiego z lat 1343 - 1454.

Szczególną rangę ma odkrycie i zbadanie grobu astronoma Jana Heweliusza i jego rodziny z lat 1657 - 1707 w kościele św. Katarzyny.
W 1992 roku stwierdził, że masowy grób przy dawnym lotnisku na Zaspie kryje rozstrzelanych przez SS w październiku 1939 roku polskich pocztowców.
W latach 1965 -1972 z ramienia GTN kierował budową siedziby Gdańskiego Towarzystwa Naukowego przy ul. Grodzkiej 12, zaś w latach 1991 - 1999 jako dyrektor kierował zakończeniem rozbudowy siedziby Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowianka.

Opinie (3)

  • Heweliusz,

    jaka wlasciwie narodowosc mial on. Dziwne nazwisko ktorego nigdy i nigdzie wiecej nie spotkalem. To samo ze Stwoszem.

    • 0 0

  • Heweliusz był z pochodzenia Holendrem, a Stwosz Niemcem.

    • 0 0

  • Hevelius

    Jan Heweliusz był gdańaszczaninem, Obywatelem Rzeczypospolitej, poddanym Polskiego Króla...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.