stat
Impreza już się odbyła

Jakub Szczepański - wykład

O pięknych willach Wrzeszcza, Oliwy i innych dzielnic Gdańska podczas wykładu z cyklu "Architektura Gdańska" opowie profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Spotkanie odbędzie się 9 kwietnia o godz. 12.00 w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5.

- Koniec XIX i początek XX wieku to okres architektonicznego rozwoju Gdańska po trwającym dziesiątki lat zastoju. To również czas przełomu w europejskiej architekturze. Pojawiają się wówczas nowe nurty zwiastujące różnorodność form architektury XX stulecia. Równocześnie rozpowszechniły się nowe wynalazki: telefon, winda, oświetlenie gazowe i elektryczne, tramwaj, samochód. Wszystkie one wpłynęły na powstający nowy sposób zamieszkiwania. Układ funkcjonalny domu jednorodzinnego sprzed wieku do dzisiaj pozostaje powszechnie stosowanym wzorcem. Wille bogatych gdańszczan z racji położenia na przedmieściach w ogromnej większości przetrwały zniszczenia 1945 roku. Nie przetrwało jednak zamieszkujące je społeczeństwo. Nowi mieszkańcy w nowych warunkach narodowych politycznych, społecznych i ekonomicznych przekształcili dawne wille, pozostały jednak one do dzisiaj dokumentem bliższej i dalszej historii miasta - zapowiada Jakub Szczepański.

---
Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański
Data: 9 kwietnia, godz. 12.00 - 14.00
Miejsce: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bielańska 5, (na tyłach Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej), sala im. prof. Konstantego Kalinowskiego, I piętro
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku i Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego
Kurator cyklu: Hubert Bilewicz, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UG

Jakub Szczepański - architekt, historyk architektury i konserwator zabytków. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, obecnie profesor tejże uczelni w Katedrze Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Zajmuje się historią architektury, konserwacją zabytków a także współczesnymi problemami Gdańska i innych miast regionu bałtyckiego. Równolegle z pracą na Politechnice przez kilkanaście lat był związany z Nadbałtyckim Centrum Kultury, gdzie kierował pracami przy odbudowie kościoła św. Jana. Działa w organizacjach pozarządowych, m. in. w Fundacji Komitet Inicjatyw Lokalnych i w Kongresie Ruchów Miejskich.

HARMONOGRAM WYKŁADÓW:
9 kwietnia - Gdańska architektura willowa XIX-XX w. / prof. Jakub Szczepański (Politechnika Gdańska)

7 maja - Gotycki kościół św. Piotra i Pawła z gdańskiego Przedmieścia w ikonografii na przestrzeni wieków/ dr Arkadiusz Staniszewski (ASP w Gdańsku)

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni