Impreza już się odbyła

Jak Holandia podbiła ściany Europy

Stowarzyszenie Historyków Sztuki - Oddział Gdański i Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Gdańska i Towarzystwo Dom Uphagena, mają przyjemność zaprosić do Domu Uphagena na wykład dr. hab. Piotra Oczki, prof. UJ pt. Jak Holandia podbiła ściany Europy. O holenderskich flizach.

gru 19

sobota, godz. 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 25 zł
Kup bilet
Spotkanie, które odbędzie się 23. maja 2019 roku (czwartek) w godz. 17:00-18:30 w Domu Uphagena, będzie połączone z promocją książki Piotra Oczki (tom 1 wspólnie z Janem Pluisem) pt. Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych, wydanej w końcu 2018 roku przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Wykład będzie poświęcony słynnym płytkom okładzinowym, które powszechnie zdobiły niegdyś arystokratyczne rezydencje, mieszczańskie domy, a czasem także bogate chłopskie zagrody. Od XVII do XIX wieku holenderskie warsztaty wyprodukowały ogromną ich liczbę (nawet ok. 500 milionów sztuk!). Flizy te są również zjawiskiem kulturowym, a w Holandii stały się wręcz wyznacznikiem narodowej tożsamości. Podczas wykładu usłyszymy o ich historii, dekoracjach i wykorzystaniu, również w gdańskich kamienicach.

Dr hab. Piotr Oczko, prof. UJ, ukończył filologie angielską i polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę i kulturę krajów niderlandzkojęzycznych, dawną literaturę polską, angielską i niemiecką, dramat średniowieczny, kwestie zła w kulturze, tożsamości i stereotypy narodowe, LGBT studies, a przede wszystkim historię sztuki (siedemnastowieczne holenderskie malarstwo rodzajowe, emblematykę, rzemiosło artystyczne XVII-XIX wieku, historię ceramiki europejskiej - zwłaszcza holenderskie flizy i "delfty"). Jest autorem licznych artykułów opublikowanych w czasopismach fachowych polskich i zagranicznych, a także książek (m.in. Mit Lucyfera. Literackie dzieje Upadłego Anioła od starożytności po wiek XVII, Kraków 2005; Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne, Warszawa 2013 [wspólnie z Janem Pluisem]; Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Kraków
2013).

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.