• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ingarden in the garden - wykłady online

W czasie pandemii, gdy nasze wirtualne spotkania z kulturą wciąż odbywają się w domowym odosobnieniu, próbujemy podzielić się z Państwem chociaż symboliczną cząstką wiosennej scenerii, by na jej tle zaprzyjaźnić się z refleksją polskiego filozofa, ucznia Husserla, fenomenologa i estetyka.

Zapraszamy na cztery spotkania z Romanem Ingardenem. Potraktujmy je jako zachętę do filozofii, a także, zachętę do poszukiwania w sztuce zaspokojenia naszych estetycznych i metafizycznych potrzeb.

Wykłady odbywają się w każdą środę czerwca na https://www.facebook.com/NadbaltyckieCentrumKultury

3.06, godz. 19.00 "Filozofia sztuki Romana Ingardena: tajemnicze hasła - klucze"
10.06, godz. 19.00 "Struktura dzieł sztuki- zagadka konkretyzacji estetycznej"
17.06, godz. 19.00 "Dlaczego muzyka jest tak wyjątkowa?"
24.06, godz. 19.00 "Czy tęsknimy dziś za jakosciami metafizycznymi? Między sztuką a życiem"

Roman Ingarden uczy nas wrażliwego doświadczania i rozumienia sztuki. Nurtuje go wiele pytań. Wobec niejednego pytania zachowuje wielką poznawczą pokorę. Jak istnieje dzieło sztuki? Czy jest ono rzeczą podobną do stołu lub krzesła, czy może ideą? W jaki sposób dotrzeć do jego wartości i jak wydać o sztuce kompetentny sąd estetyczny? Czego nie wiemy o wartościach? Czy budowa dzieła literackiego w jakiś istotny sposób różni się od muzyki czy malarstwa? W jaki sposób istnieje muzyka? Czy jest tym, co zapisane w nutach, tym, co brzmi w filharmonii, a może jest tylko wspomnieniem koncertu albo ideą w naszym umyśle?

Jednak, zamiast poszerzać zakres pytań o sposób istnienia sztuki i o jej wartość, powinniśmy zatrzymać się nad kwestią podstawową. Czy w naszym nastawionym na pragmatyczne cele, wypełnionym troskami życiu, dostrzegamy jeszcze potrzebę kontaktu z arcydziełami? Czy potrafimy dzisiaj odróżnić to, co przejawia trwałe wartości od tego, co nas jedynie bawi i sprawia nam doraźną przyjemność?

Wykłady wygłosi Anna Chęćka, doktor habilitowana nauk humanistycznych (filozofia), pianistka, literatka, pedagog, profesor w Instytucie Filozofii, Zakładzie Estetyki i Filozofii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego.

Opinie