• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja Gdańskiej Jesieni Pianistycznej (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

INAUGURACJA GDAŃSKIEJ JESIENI PIANISTYCZNEJ

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Sala Koncertowa
Gdańska Jesień Pianistyczna

Wystąpią:
Tadeusz Wojciechowski - dyrygent
Paweł Kowalski - fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik - prowadzenie

W programie:
S. Moniuszko Uwertura do opery "Halka"
I. Paderewski Koncert fortepianowy a-moll
***
R. Addinsell Koncert Warszawski
T. Baird Sinfonietta
S. Moniuszko Mazur z opery "Straszny Dwór"


Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

-----

Tadeusz Wojciechowski - wiolonczelista, kameralista i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie uzyskując dwa dyplomy: w klasie wiolonczeli (1976) u prof. Andrzeja Orkisza i dyrygentury (1979) u prof. Stanisława Wisłockiego. Grę na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium (1973-1974) w klasie mistrzowskiej prof. Bernarda Michelina. W tym okresie współpracował z Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1976-1977 Wojciechowski był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej (obecnie Sinfonia Varsovia) kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournée m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, dokonując nagrań dla firmy fonograficznej EMI. Równocześnie w latach 1976 - 83 współpracował jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Warszawie. W 1982 r. został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983 -1996 był głównym dyrygentem tego zespołu. Współpracę utrzymuje z nim do dzisiaj. W tym okresie występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo. Tadeusz Wojciechowski jest laureatem wielu nagród. Jako wiolonczelista zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974).

Jako kameralista otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej "Gaudeamus" w Rotterdamie (1973). Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Besançon (Francja 1979). Jest laureatem III nagrody oraz nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (1979). W 1994 r. został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Wkrótce został zaproszony przez Ministra Kultury do objęcia dyrekcji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Z tym zespołem tym związany był do 1996r. Od 1998 r. do chwili obecnej jest dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Od 2002 r. jest także dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Występował w wielu krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, Włoszech, Turcji, USA, Meksyku, Kolumbii i Japonii. W Polsce współpracuje niemal ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi. Szczególnie ścisłą współpracę utrzymuje z Sinfonią Varsovią. Tadeusz Wojciechowski jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium i Królewskim Teatrem w Kopenhadze. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego.

---

Paweł Kowalski - jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykonującym ponad czterdzieści utworów na fortepian i orkiestrę od Mozarta i Chopina, do Panufnika, Kilara i Góreckiego, recitale, muzykę kameralną, filmową oraz jazz. Pianista był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał w Warszawie pod dyrekcją kompozytora. Studiował w Kolonii, w Warszawie oraz w Vancouver - dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego. Pianista występował w 40 krajach na 4 kontynentach, we wszystkich polskich filharmoniach oraz w Salle Pleyel w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Tonhalle w Zurychu, Konserwatorium Kólewskim w Brukseli, Conservatori Superior w Palma de Mallorca, Auditorio Mozart w Saragossie, Palau de la Musica w Walencji, Estonia Concert Hall w Tallinie, Narodowej Sali Koncertowej im.Bartoka w Budapeszcie, Filharmonii George Enescu w Bukareszcie, Casa de la Cultura w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago; brał udział w festiwalach: BBC Polish Season w Londynie, Europalia International Arts Festival w Brukseli, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Festiwal Wiosenny w Budapeszcie, Izmir Festival, Moravsky podzim, Concentus Moravie, w Międzynarodowych Festiwalach Chopinowskich w Warszawie, Dusznikach Zdroju, Antoninie, Mariańskich Łaźniach i Gaming, Festiwalach Mozartowskich w Warszawie i Gdańsku, Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Bydgoskim Festiwalu Muzycznym, Kwartet Śląski i Jego Goście i innych.

Paweł Kowalski koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcja Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie, Oslo, Zagrzebiu, Katowicach i Warszawie oraz z orkiestrami filharmonicznymi w Europie; dokonał nagrań dla radia i telewizji w wielu krajach Europy oraz nagrał płyty z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa, Zarębskiego i Panufnika. Paweł Kowalski był jurorem sześciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Pianista komentował XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla TVP Kultura. W 2016 Paweł Kowalski wykonywał koncerty fortepianowe Mozarta m.in. z Reinhardem Goeblem, parię solową fortepianu w poemacie Prometeusz Aleksandra Skriabina, recitale na Festiwalach Chopinowskiech w Dusznikach i Antoninie. W 2017 roku zagral m.in. Koncert fortepianowy G dur Ravela z Orquesta Sinfonica de Tenerife, recitale w Ameryce Południowej, Symfonię Koncertującą Szymanowskiego na Festiwalu Pianistyki Polskiej oraz I Koncert fortepianowy Kilara z NOSPR i maestro Jerzym Maksymiukiem.

"... w p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem..." Witold Lutosławski

"Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo "moje" wykonanie tego Koncertu..." Wojciech Kilar

"Jestem pod silnym wrażeniem jego gry, która charakteryzuje się wielką muzykalnością, wrażliwością i doskonałością techniczną" Andrzej Panufnik

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-55 zł
Bilety dostępne w cenach 10-55 zł

Karnety do kupienia w kasie PFB i na stronie bilety24.pl

Opinie (1)

  • A co ten Kowalski

    tu znowu robi?? Zadnych nagrod, tylko najwyrazniej mocne plecy. Tak to sie niestety odbywa

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.