stat
Impreza już się odbyła

Inauguracja 63. MFMO w Archikatedrze Oliwskiej (2 opinie)

Zapraszamy na inaugurację 63. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie! Jest to drugi koncert z udziałem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zaplanowany z udziałem publiczności po przerwie związanej z epidemią.

Orkiestra PFB
Jacek Rogala - dyrygent
Hanna Dys - organy, pozytyw
Roman Perucki - pozytyw
Konrad Mielnik - prowadzenie
 
Program:
Ludwig van Beethoven - Uwertura Egmont 
Ludwig van Beethoven - Uwertura do opery Fidelio
Charles-Marie Widor Z VI Symfonii g-moll op. 42 (Intermezzo Cantabile Finale)
Dariusz Przybylski - Koncert na dwa pozytywy i orkiestrę
 
Hanna Dys

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi intensywną działalność artystyczną występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej.

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m. in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich m. in. u profesorów: J. Laukvika, O. Latry, D. Rotha, K. Bine Bryndorf.

Hanna Dys występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Kamień Pomorski, Leżajsk, Oliwa i wiele innych), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne.

Roman Perucki

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych).

Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba Filharmonii. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m. in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej (jeden z najsłynniejszych na świecie), Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady na uczelniach i szkołach muzycznych na terenie całej Polski. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (Włochy, Francja, Czechy, Rosja, Polska). W swoim dorobku ma już ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata, m. in. w Notre Dame (Paryż), Mariinsky Theater (St. Petersburg). Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku i USA. Dużą część koncertów wykonuje wspólnie ze swoją małżonką, skrzypaczką Marią Perucką.

Jest pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej. Od 1999 r. jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, posiada nagrania płytowe. Jego płytę Messe pour les paroisses F. Couperina Bohdan Pociej uznał w Ruchu Muzycznym za najlepsze nagranie 1991 r. wydane w Polsce, a II Płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę, wydaną w 1998 r. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie Pro Eclessiae et Pontifice przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. W 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Bilet rodzinny - 65 zł   

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • Okrojony FMO w Oliwie (1)

  Były koncerty we wtorki i piątki...trwały pierwotnie do g 22 potem np.ubiegły rok o godz krócej. W tym roku tylko piątki...szkoda przyjezdzać...

  • 0 0

  • NIE-okrojony FMO w Oliwie

   Proszę się dokładnie przyjrzeć - koncerty podzielone są na wtorkowe i piątkowe, festiwal jest więc "pełnowymiarowy". Koncerty poza koncertem inauguracyjnym w latach ubiegłych nie trwały dwóch godzin :)

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.