stat
Impreza już się odbyła

Illusion (2 opinie)

Illusion wystąpi w Drizzly Grizzly 20 lutego 2020.

Illusion został założony zimą 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza "Lipę" Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka "Jerrego" Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja). Pierwszy album zespołu - zatytułowany po prostu "Illusion" - znalazł się w sklepach w listopadzie 1993 r. "Illusion" było utrzymane w klimatach grunge, a także Pantery czy Cypress Hill. Rok po pierwszej płycie ukazała się "Illusion 2″. Po tej płycie Lipnicki został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii "najlepszy wokalista". W marcu i kwietniu 1995 r. zespół zagrał kilkanaście koncertów w klubach całego kraju wraz z Flapjackiem i Dynamind.

ciężkie brzmienia - koncerty w Trójmieście


Następny album Illusion - "Illusion 3″ - jak zwykle pojawił się w listopadzie, tym razem 1995 r. To najbardziej zróżnicowana płyta w dorobku zespołu. Album doczekał się nominacji do Fryderyka w kategorii "muzyka alternatywna", a Lipnicki został ponownie nominowany w kategorii "wokalista". W pierwszej połowie 1996 r. Illusion odbył aż dwie trasy koncertowe. Pierwszą w marcu z Flapjack i Dynamind - kiedy objechał kilkanaście największych miast Polski. Drugą w maju - której fragmenty trafiły na wydany w październiku tego samego roku koncertowy album "Illusion 4 - Bolilol Tour". Płyta ta, zawierająca wyróżniające się kompozycje znane z poprzednich wydawnictw, potwierdziła opinię, że Illusion to jeden z najlepszych polskich koncertowych zespołów lat 90. W 1998 r. Illusion wydał swoją piątą płytę - "Illusion 6″.

Po siedmiu latach wspólnego grania, będąc u szczytu popularności, Illusion nieoczekiwanie zawiesił działalność. 14 listopada 1999 r. w gdańskim klubie "Kwadratowa" zagrał swój pożegnalny koncert.

PRÓBY REAKTYWACJI

W grudniu 2008 r., po dziewięciu latach nieobecności, legendarna trójmiejska formacja zagrała koncert we wrocławskiej Hali Stulecia. Mimo świetnej atmosfery i gorącego przyjęcia (na koncercie stawiło się dziewięć tysięcy stęsknionych fanów!), zespół zniknął ze sceny na kolejne trzy lata.

W 2011 r. Illusion zaskoczył fanów nową płytą ("The Best Of"), na której - poza największymi hitami zespołu, takimi jak "Nóż", "Na luzie" czy "To, co ma nadejść" - znalazły się dwa premierowe kawałki: "Solą w oku" i "Tron".

LEGENDA POLSKIEGO ROCKA POWRACA PO 15 LATACH

W 2012 r. stało się coś, w co przez te wszystkie lata nie zwątpili chyba tylko najwięksi optymiści. Paweł Herbasch, Jerzy Rutkowski i Jarek Śmigiel spotkali się i zaczęli pracę nad nowym materiałem. Tomasz Lipnicki, zajęty wtedy Lipali, dołączył do chłopaków wiosną 2013 r. i wspólnie dokończyli robotę. Nagrania były realizowane od lipca 2013 r. w DR studio w Wiśle. Płyta została nagrana "na setkę", bez klików - wszyscy członkowie zespołu spotkali się w studiu i zagrali razem w jednym czasie. Premiera albumu "Opowieści", na którym znalazło się dziewięć utworów, w tym jeden instrumentalny, odbyła się w marcu 2014.

9 marca 2018 swoją premierę miał najnowszy album zespołu, zatytułowany "Anhedonia". Szósty studyjny krążek zespołu brzmi agresywnie, surowo i naturalnie. Siłę dziesięciu nowych utworów stanowią gorzkie, bezkompromisowe teksty, a także charakterystyczne brzmienie, oparte na mocnej sekcji rytmicznej, chropowatych gitarach i energetycznym wokalu Lipy. To właśnie m.in. utwory z tej płyty już 2 grudnia fani formacji usłyszą podczas koncertu w Stodole!

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • 60 zl?

    to chyba jakaś pomyłka?

    • 2 2

  • legendy rocka nie wracają po 15lat, tylko trwają nieustannie.

    więc proszę nie obrażać prawdziwych legend rocka takimi stwierdzeniami.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.