• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

IO (2022) + Na los szczęścia, Baltazarze! (1966)

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Co łączy dwóch wielkich twórców kina: Roberta Bressona oraz Jerzego Skolimowskiego? Obaj nakręcili film z osłem w roli protagonisty. Nie jest to do końca przypadkowe: Skolimowski swój najnowszy film zrealizował w hołdzie dla Opus Magnum Bressona. Serdecznie zapraszamy na unikalne wydarzenia: mini-maraton tych dwóch arcydzieł w warunkach kinowych.

mar 29

środa, godz. 18:00

bilety 28,90 zł
przedsprzedaż 18,90 - 26,90 zł
kwi 17

poniedziałek, godz. 18:00

bilety 28,90 zł
przedsprzedaż 18,90 - 26,90 zł
IO (2022) reż. Jerzy Skolimowski:

Historia cyrkowego osła IO, którego losem rządzi przypadek oraz ludzie których spotyka; jedni mają wobec niego dobre intencje, drudzy wręcz przeciwnie, a innym jest po prostu obojętny. Koło fortunny sprawia, że IO przeżywa: radość, smutek, błogość, nie traci jedynie nic ze swojej niewinności. Osioł niestety nie jest kowalem własnego losu, tylko biernym obserwatorem.
IO otrzymało nagrodę Jury na zeszłorocznym festiwalu w Cannes. Ponadto film jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy. 

NA LOS SZCZĘŚCIA, BALTAZARZE! (1966) reż. Robert Bresson:

Głównym bohaterem jest tytułowy Baltazar który po szczęśliwych pierwszych latach swojego życia na farmie zostaje sprzedany innemu właścicielowi, po czym przechodzi on z rąk do rąk. Jego los coraz bardziej staje się marny i beznadziejny. Bresson zrealizował Na los szczęścia, Baltazarze na motywach Idioty Fiodora Dostojewskiego. W tej historii mizantropiczny pesymizm przeplata się z symboliką mesjańską. Świat z perspektywy pokornego zwierzęcia staje się okazją do wnikliwego studium okrutnych zachowań i postaw ludzkich.
Na los szczęścia, Baltazarze otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu w Wennecji w 1966 roku. 

Wprowadzenie przed filmami wygłosi prof. Mirosław Przylipiak
Po projekcjach zapraszamy na dyskusję.
 

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  15 - 25 zł
 bilet na jeden pokaz - 15 zł
 karnet na oba filmy - 25 zł

Opinie

 • projekcje filmowe , przegląd , wykład / prezentacja
  mar 28
  wtorek, g. 17:00 - 20:00
  Gdańsk, Centrum Filmowe UG
  Babi Jar. Konteksty (2021)