stat
Impreza już się odbyła

III święto ulicy Biskupiej (2 opinie)

Stowarzyszenie WAGA zaprasza w niedzielę 6 września w godz. 14.00-18.00 na III Święto Ulicy Biskupiej. W tym roku pod hasłem Dostrzegalnia Sztuki i Talentów na Biskupiej. W XVIII wieku Nataniel Mateusz Wolf, lekarz, biolog, astronom otworzył obserwatorium astronomiczne - Dostrzegalnię Gwiazd na Biskupiej Górce.

Relacja z imprezy

Chcemy w tym roku dostrzec i docenić osoby o różnych talentach. W czasie świętowania na unikatowej ulicy Biskupiej spotkacie artystów i artystki sztuki profesjonalnej i amatorskiej. W trakcie wspólnego tworzenia obrazu "Przyszłość Biskupiej Górki" każdy będzie mógł popróbować swoich talentów artystycznych. Atrakcją świętowania są plenerowe koncerty - zagrają Zagan Acoustic i Remont Pomp. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać historię Biskupiej Górki Stowarzyszenie Biskupia Górka przygotowało wystawę fotograficzną "Pod dachami Biskupiej Górki", a lokalna przewodniczka Magdalena Kamrowska przygotowała dwugodzinny spacer, na którym będzie można dowiedzieć się więcej m.in. o życiu i talentach Nataniela Mateusza Wolfa.

Barbara Piórkowska i Ewa Baniecka, gdańskie pisarki spotkają się w "Rozmawialni", by porozmawiać o poezji codzienności, życiu jako procesie nieustannej zmiany a także o tym, co jest niesamowitego w słowiańszczyźnie.

Dzieci także będą mogły ujawnić swoje talenty podczas animacji, gier i zabaw na zapleczu budynku przy Biskupiej 4.

Świętowanie zakończy wspólna biesiada przy muzyce.
Wstęp na imprezę wolny.

PROGRAM

14:00 - 16:00 DOSTRZEGALNIA SZTUKI i TALENTÓW NA BISKUPIEJ
Wzdłuż ul. Biskupiej
• Plener malarski - stanowisko wspólnego tworzenia obrazu pt. "Przyszłość Biskupiej Górki oczami naszych gości"
• Stanowisko artystki karykaturzystki - goście wydarzenie będą mogli obserwować pracę artystki przy tworzeniu karykatury i otrzymać artystyczną wizję siebie
• Wystawa prac fotograficznych, ilustracyjnych, komiksowych
• Dostrzegalnia talentów: wystawa prac zgłoszonych przez dzieci

KONCERTY PLENEROWE :

14:15 - 14:45 ZAGAN ACOUSTIC - muzyka z pogranicza awangardy, jazzu i folku;
Stanowisko - kamienne schody przy kamienicy Biskupia 17

15:15 - 15:45 REMONT POMP - muzyka etniczna, awangardowa, improwizowana grana na
szklankach, kieliszkach, dzbanku, bębenkach, beczce;
Stanowisko - pod drzewem przy kamienicy Biskupia 32

14:00 - 18:00 Wystawa fotograficzna "Pod dachami Biskupiej Górki" w lokalu Biskupia 4; Stowarzyszenie Biskupia Górka. Na wystawę złożą się zdjęcia wykonane przez Annę Kazińską-Olejniczak na poddaszach przedwojennych budynków Biskupiej Górki. Poddasza domów, w których mieszkamy to prywatne muzea pamięci. Wystawa jest okazją, by o fenomenie tych przestrzeni porozmawiać. Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami, wspomnieniami lub opowieściami związanymi z takimi miejscami. Każda osoba, która prześle do 5 września br. krótki tekst (ok. pół strony A4) na adres: stowarzyszenie.bg@gmail.com, weźmie udział w losowaniu nagrody - albumu "Panorama Gdańska z Góry Biskupiej 1855-1970" ufundowanego przez Fundację Karrenwall.

15:45 - 16:30 Spotkanie z Anną Kazińską-Olejniczak.
Wystawa czynna tego dnia do godziny 18.00.

Więcej o spotkaniu https://www.facebook.com/events/3884381548255246
Prosimy pamiętać o założeniu maseczek i zachowaniu dystansu społecznego w lokalu.

14:00 - 16:00 Spacer po Biskupiej Górce z lokalną przewodniczką Magdaleną Kamrowską
Zbiórka przy ul. Biskupiej 4

ANIMACJE I BIESIADA DLA GOŚCI WYDARZENIA

Podwórko na zapleczu kamienicy Biskupia 4

16:30 - 18:00 - ROZMAWIALNIA spotkanie z gdańskimi pisarkami: Barbarą Piórkowską i Ewą Baniecką. Spotkanie prowadzi Marianna Palider


Barbara Piórkowska pisarka, poetka, krytyczka literacka, performerka. Autorka powieści "Szklanka na pająki" (2010/2018) i prozy "Utkanki" (2014), trzech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. "Internationala" (2012), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek (płyta "Piórko" Natalii Grzebały); współtwórczyni spektakli poetyckich. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy "Pro Libro Legendo" za rok 2010. Współtwórczyni projektów pisarskich dla grup seniorów oraz edukacyjnych przedsięwzięć związanych z literaturą przeznaczonych dla dorosłych, dzieci i młodzieży.

Ewa Baniecka, pseudonim literacki Ewa Skunart, autorka "Off-Off" (2018), za którą otrzymała pierwsze miejsce w rankingu 101 książek na 101 lat praw wyborczych kobiet.
Autorka książek "Jośka. Pamiętnik maturzystki" (2007) i "Rok Wieloryba" (2009).
Doktor nauk humanistycznych, instruktorka rekreacji, joginka z zamiłowania i pasji.
Członkini Stowarzyszenia WAGA.

14:00 - 18:00 Animacje gier, zabawy integracyjne, pokaz baniek mydlanych

16:00 - 18:00 Wspólna biesiada przy muzyce "A mnie jest szkoda lata" - prowadzi Zbigniew Konwerski

W trakcie wydarzenia na stoisku Fundacji Gdańskiej będzie można dowiedzieć się na czym polega projekt "Podwórko Sąsiedzkiej Energii - Biskupia Górka", którego Stowarzyszenie WAGA jest partnerem.


Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdańsk

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • (1)

  To jest trzeci swiat kamienice w ruinie brak ogrzewania centralnego wilgoc i smród.A miasto nie podejmuje żadnych działań w tej kwesti

  • 2 2

  • miasto podejmuje działania , w przyszłości będzie to najdroższa dzielnica

   miasto podejmuje działania( np zabezpieczenie skarpy) , w przyszłości będzie to najdroższa dzielnica

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.