• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

III Rocznica Śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (4 opinie)

Wydarzenia w reżimie pandemicznym i transmisje online - upamiętnią trzecią rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Ogłoszony zostanie również pierwszy laureat nagrody im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Wydarzenia będą transmitowane na stronie www.gdansk.pl.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany na oczach tłumu 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! - tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Program wydarzeń

13 stycznia (czwartek)
godz. 19.30, okolice KatowniMapka


W miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór "The Sound of Silence", na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

godz. 20.15, Bazylika MariackaMapka
Złożenie kwiatów przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.

14 stycznia (piątek)
10.00, Bibliotek Główna UGMapka, sala kinowa


W programie prezentacja przygotowana przez uczniów Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego "Paweł Adamowicz jako gdańszczanin", przemowy zaproszonych gości, w tym: europoseł Magdaleny Adamowicz, posła Piotra Adamowicza, prezydent Aleksandry Dulkiewicz i marszałka Mieczysława Struka oraz rozmowa prof. Marii Mendel z uczniami klasy o profilu humanistycznym Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku "Gdańsk - miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku". Z uwagi na obostrzenia covidowe, wydarzenie adresowane jest do społeczności szkolnej.

12.00, Biblioteka ECSMapka

Ogłoszenie w formule online laureata Nagrody Komitetu Regionów im. Pawła Adamowicza
Nagroda im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk.

14.00, Galeria Palowa, Ratusz Głównego MiastaMapka

Uroczystość otwarcia wystawy "Cisza. Gdańscy fotoreporterzy Prezydentowi" Inicjatywa Muzeum Gdańska we współpracy ze środowiskiem pomorskich fotoreporterów, dokumentuje czas żałoby w Gdańsku sprzed trzech lat. Historię, często jej nieznane wątki, przybliży ponad 60 zdjęć wykonywanych od momentu informacji o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza do dnia uroczystości pogrzebowych.

Autorami fotografii prezentowanych na wystawie są: Anna Bobrowska, Michał Czachorowski, Renata Dąbrowska, Marcin Gadomski, Karolina Misztal, Krzysztof Mystkowski, Mirosław Pieślak, Piotr Połoczański, Anna Rezulak i Mateusz Słodkowski. Kuratorkami wystawy są Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska i fotoreporterka Karolina Misztal.

UWAGA!
Wstęp na wernisaż wystawy 14 stycznia o godz. 14.00 obejmują akredytacje. Liczba miejsc ograniczona, chęć udziału należy zgłaszać do Andrzeja Gierszewskiego, rzecznika Muzeum Gdańska, mail a.gierszewski@muzeumgdansk.pl, tel. 512 418 751.

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę od 15 stycznia do 28 lutego w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta. W sobotę, 22 stycznia o godz. 11:00 rozpocznie się oprowadzanie kuratorskie po wstawie, które poprowadzi Karolina Misztal. Zapisy będą prowadzone poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

Ceny biletów:
sama Galeria Palowa (wystawa czasowa Cisza / Silence) - 1 zł
W cenie biletu do Ratusza: normalny: 16 zł, ulgowy: 12 zł, rodzinny: 45 złotych

Bezpłatnie: Karta Mieszkańca (raz w roku), Darczyńcy Muzeum Gdańska i inni zgodnie z rozporządzeniem Dyrektora Muzeum Gdańska

18.00, Bazylika MariackaMapka
Msza święta w intencji Pawła Adamowicza, po zakończeniu której, przy grobie zamordowanego prezydenta odbędzie się modlitwą międzywyznaniową. Oprawę muzyczną zapewni Cappella Gedanensis.
W świątyni obowiązują obostrzenia sanitarne. Transmisja wydarzenia na stronie www.gdansk.pl

Zdjęcia pamięci na ECS 11-16 styczniaMapka (wtorek - niedziela), godz. 17.00-23.00, Iluminacja fasady ECS

Na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności - które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie - wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Wywieś flagę na znak solidarności
Rok i dwa lata temu setki flag gdańskich i polskich powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do wywieszenia flag. Pojawią się one również w przestrzeni miejskiej.

Koncerty carillonowe
14 stycznia (piątek), godz. 11.00-11.40 , wieża kościoła św. Katarzyny
15 stycznia (sobota), godz. 11.00-11.40, wieża Ratusza Głównego Miasta
Utwory wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.
Koncerty można również wysłuchać online na FB: Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.

Program koncertów:

Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) - Epitafium (14.01.2019)
Henry Purcell - Musick for a While (opr. A. Abbenes)
Johann Ephraim Eggert (1728-1803) - opracowanie chorału "Pośrodku żywota w śmierci jesteśmy" (Mitten wir in Leben sind), granego w dawnym Gdańsku na śmierć burmistrzów
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) - "Lacrimosa" z Requiem d-moll KV 626 (opr. B. Winsemius)
Henry Purcell (1659-1695) - "Lament Dydony" z opery "Dydona i Eneasz" (opr. M. Kaźmierczak)
Gabriel Faure (1845-1924) - "Pie Jesu" z Requiem (opr. R. Kroezen)
Arvo Pärt (*1935) - Für Alina (opr. F. Deleu)
Karl Jenkins (*1944) - "In Paradisum" z Requiem (opr. T. Takao)

Opinie (4) 2 zablokowane

  • Była sekta smoleńska, teraz sekta budyniowa...

    • 10 5

  • Skończmy ten festiwal hipokryzji...

    Paweł Adamowicz był postacią kontrowersyjną. Na pewno wiele zrobił dla rozwoju miasta ale przy tym kręcił niezłe lody. Będziemy go pamietać jako prezydenta, który sprzedał ciepłownictwo Niemcom by zasiadać tam za grubą kasę w radzie nadzorczej. Będziemy pamiętać jako rekordzistę będącego posiadaczem lub współposiadaczem 36 kont bankowych i faceta, który gubił się w zeznaniach ile posiada apartamentów...
    Najbardziej obrzydliwy jest lamet kodziarzy i POdobnej menażerii, tej samej, która przed śmiercią go atakowała...

    • 6 3

  • maniek

    gdzie jest krzyż?? GDZIE?

    • 1 2

  • prezydent adamowicz nie byl pezydentem z mojej bajki,ala tylko ,,lodzirz,,i zlodziej w drugim czlowieku bedzie widzial zlodzieja.czy to jest kraj samych zlodzieji PZPRowskich kretacz i lodzirzy.ja po pralke stalem w kolejce

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.