stat

I Koncert promenadowy. Lekka klasyka i poważny jazz

Otwierająca koncert wyrafinowana suita Ravela, której pierwotna wersja była napisana na fortepian cztery ręce i zamykające ten koncert dwie rapsodie najwybitniejszego kompozytora rumuńskiego George Enescu, powstały w tym samym miejscu i prawie w tym samym czasie, w początku XX wieku w Paryżu. Już zaraz miała rozpętać się straszna wojna światowa, niemniej w tym momencie Paryż wciąż był artystyczną stolicą świata i nikt nie spodziewał się strasznych wydarzeń, które miały nadejść.

Kompozycje Gershwina są świadectwem niezwykle intensywnego okresu rozwoju życia muzycznego Nowego Jorku, który w okresie międzywojennym powoli stawał się ważnym ośrodkiem kultury. To w tym czasie Gershwin próbował pogodzić lekką muzykę popularnych musicali, jazz i muzykę poważną. Symbolicznym tego przejawem jest poemat Amerykanin w Paryżu, efekt dwóch podróży Gershwina do stolicy Francji, gdzie spotkał Ravela i Strawińskiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W 1945 Strawiński kończył swoją Symfonię w trzech częściach w Nowym Jorku, gdzie mieszkał już od paru lat. To jedno z ostatnich dzieł neoklasycznych rosyjskiego mistrza, kompozycja w której według samego kompozytora można znaleźć ślady kolejnego kataklizmu wojennego, jaki dotknął świat w XX wieku.

Orkiestra Symfoniczna PFB
Paweł Kapuła - dyrygent
Krzysztof Dąbrowski - prowadzenie

Program:
Maurice Ravel - Suita Moja matka gęś [16']
Igor Strawiński - Symfonia w trzech częściach [22']
Przerwa [20']
George Gershwin - Uwertura Kubańska [10']
George Gershwin - Amerykanin w Paryżu [16']
George Enescu - I Rapsodia rumuńska A-Dur op. 11 [11']
George Enescu - II Rapsodia rumuńska D-dur op. 11 [11']

Informacja o biletach

wkrótce

w każdą niedzielę (do 31.05), godz. 17:00

Gdańsk, online
Wstęp wolny
cze 20

sobota, godz. 19:30

bilety 90-140 zł

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij