stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Goran Bregovic (32 opinie)

Już niedługo w trzech polskich miastach wystąpi najbardziej znany muzyk regionu bałkańskiego - Goran Bregović! W towarzystwie słynnej już Orkiestry Weselno - Pogrzebowej przedstawi polskiej publiczności swoje największe, uwielbiane w naszym kraju przeboje, takie jak Kalashnikov, Ederlezi, Gas, Gas, Gas i Mesecina oraz utwory z ostatniego albumu - Alkohol!

Relacja z imprezy

Tym razem jednak kultura bałkańska połączy się w dialogu międzynarodowym z kulturą polską. Na scenie wspólnie z artystą wystąpi orkiestra, balet i męski chór Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który jest uznawany za jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek artystycznych na świecie. Całości dopełni specjalnie na tą trasę przygotowana choreografia autorstwa Juraja Kubanki, uznanego choreografa ze Słowacji oraz Michaiła Zubkova - tancerza i choreografa o korzeniach rosyjskich. To będzie prawdziwa wybuchowa mieszanka różnych kultur i nacji!

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Bardzo charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock'n'rolla i dlatego właśnie w jego utworach słychać gitarę elektryczną.

Gdy słyszymy jego muzykę, nie możemy oprzeć się jej hipnotycznej sile i nasze ciało instynktownie zaczyna się poruszać. Zawsze, gdy słyszysz te dźwięki, masz ochotę rzucić się w wir tańca.
Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii dętej i piosenek popowych. W efekcie jego kompozycje są symfonicznie liryczne i wyjątkowe. Tym, co wyróżnia kompozycje Bregovića jest rys etniczny, obecny w całej jego twórczości. Artystę charakteryzuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków.

Udało mu się znaleźć wspólny język z towarzyszem niedoli, innym mieszkańcem Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem ich współpracy były wybitne i niepokojące filmy: Czas Cyganów, Arizona Dream i Underground. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do Królowej Margot.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, o ogromnych możliwościach artystycznych, w skład którego wchodzi ponad stu tancerzy, wokalistów i muzyków. Założycielem zespołu był prof. Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, pedagog, wybitny twórca życia muzycznego. "Śląsk" prezentuje bogaty folklor śląski oraz polskie pieśni i tańce z innych regionów, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. Ich perfekcja i najwyższa maestria są już legendarne. Bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów rocznie, występy w 44 krajach na 5 kontynentach, ponad 25 mln widzów, 12 albumów - to liczby, dzięki którym "Śląsk" zyskał miano ambasadora polskiej kultury na świecie oraz propagatora jej ludowego wymiaru. Od niemal 60 lat pracuje na swoją markę, cieszy się wielkim uznaniem wśród innych narodów oraz jest ważnym spoiwem kraju z polonią rozsianą po całym świecie.

Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami Bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk. Tym razem jednak na scenie będzie się działo znacznie więcej - Goran i jego orkiestra połączą swoje siły z niewiarygodnym talentem artystów "Śląska"!

Przeczytaj także

Opinie (32) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • folk / etno / world
  mar 1
  niedziela, g. 18:00
  Gdańsk, Drizzly Grizzly
  Paweł Izdebski
 • folk / etno / world
  mar 6
  piątek, g. 20:00
  Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura
  Dikanda

Najpopularniejsze wydarzenia

 • 3 godz
 • |
 • 12 godz
 • |
 • 3 dni
 • |
 • 7 dni