stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Globaltica online: Dawda Jobarteh

  • czwartek, 28 maja,
    godz. 20:00
  • , online
  • wstęp wolny

Choć w tym roku nie spotkamy się na Kolibkach, nie znaczy to, że zamilkniemy na cały rok. Działania przenosimy w świat wirtualny. Już w najbliższy czwartek, 28 maja, o 20 odbędzie się drugi koncert online przygotowany przez Globaltikę.

Na żywo

Zobacz transmisję live


Po spotkaniu z muzyką Bośni i Hercegowiny w wykonaniu Damira Imamovicia, zapraszamy do Gambii, skąd pochodzi Dawda Jobarteh, potomek griotów i wirtuoz kory, tradycyjnego instrumentu, będącego swoistym połączeniem harfy i lutni.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


DAWDA JOBARTEH (Gambia)

W muzycznym wszechświecie Dawdy Jobarteh stare afrykańskie tradycje spotykają się z jego otwartym umysłem i nowoczesnym podejściem. Pochodzący z Gambii muzyk urodził się w rodzinie griotów, która od pokoleń zajmowała się muzykowaniem i przekazywaniem historii. Jako wnuk Alhaji Bai Konte i syn Amadou Bansanga Jobarteh, Dawda jest w epicentrum muzycznej arystokracji Gambii. Słuchając jego gry, łatwo dostrzec, że otrzymane dziedzictwo muzyczne ma dla niego ogromne znaczenie.

Jednak dla Dawdy - który obecnie mieszka w Danii - nie ma sprzeczności w traktowaniu tradycji griotów w sposób poważny, a jednocześnie rzucaniu wyzwań korze w postaci nowych możliwości dźwiękowych i wielokulturowych kolaboracji. Nie tylko podłącza swój instrument - tradycyjną pentatoniczną zachodnioafrykańską harfo-lutnię do wzmacniacza, ale przepuszcza też jej brzmienie przez różnego rodzaju efekty, aby w mistrzowski sposób przenieść ją do współczesności. W ten sposób łączy kulturowe dziedzictwo Afryki Zachodniej i Europy - tworzy muzykę, która może być gorąco odbierana w obu częściach świata. Jego unikalny wszechświat dźwiękowy zawiera elementy tradycji, folku, jazzu - czerpie inspiracje z dwóch bardzo różnych kultur muzycznych, z jednej strony sięga głęboko do przeszłości, z drugiej zaś spogląda daleko w przyszłość.

Wydarzenie przygotowane we współpracy z Gdynia Kulturalna i Kultura na Wynos

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij