stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia Design Days 2009 (85 opinii)

  • 9 - 19 lipca 2009
  • Gdynia, Skwer Kościuszki Plac Grunwaldzki Muzeum Miasta Gdyni Park NaukowoTechnologiczny
Gdynia Design Days to międzynarodowe wydarzenie, o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym, popularyzujące design krajów nadbałtyckich, adresowane do masowej publiczności, projektantów, grup zawodowych z obszaru kreatywnego biznesu oraz przedsiębiorców wszystkich branż. Celem Gdynia Design Days jest promocja kreatywnego, nowoczesnego projektowania otaczającej nas rzeczywistości poprzez atrakcyjne w formie prezentacje dobrze zaprojektowanych rozwiązań - przedmiotów i usług w sferze prywatnej i przestrzeni publicznej i interakcję z publicznością.

Gdynia Design Days to wydarzenie cykliczne organizowane co roku, które pozycjonuje polski design jako część historii myśli projektowej Europy i jest spójne ze strategią tworzenia przez Unie Europejską marki Regionu Bałtyku. Formuła wydarzenia: wystawy w różnych lokalizacjach miasta, wydarzenia w przestrzeni publicznej, warsztaty z projektowania, prezentacje designerów, wykłady międzynarodowych gwiazd designu, imprezy towarzyszące w klubach Trójmiasta.

Gdynia Design Days stanowi element strategii miasta jako miejsca przyjaznego dla designu i biznesu kreatywnego.

Design w Kontenerach to centrum wydarzeń w ramach Gdynia Design Days 2009.
Swój udział w wystawie potwierdzili między innymi: PaperDolls Design z Estonii, międzynarodowa grupa Polygon, Alelale, Razy2, Limo, Wzorowo, OOdesign, 60bag, Kosmos Project, Lapolka, Kafti oraz Biuro Kreacja. W kontenerach największych polskich galerii designu zobaczyć będzie można historię designu i współczesne produkty. Miłośnicy projektów vintage również znajdą coś dla siebie. W kontenerze studentów Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych zobaczyć będzie można najbardziej innowacyjne, kreatywne pomysły młodych projektantów. W kontenerze dla dzieci będą odbywały się warsztaty dla najmłodszych, prezentowane też będą kreatywne pojemniki Y-Water zaprojektowane
przez Yvesa Béhara. Wieczorami, przy biesiadnym stole prezentować wiedzę będą goście - specjaliści i miłośnicy designu. Wykłady, prezentacje i dyskusje organizowane są we współpracy ze znanymi projektantami, wykładowcami oraz praktykami wzornictwa. Swoją obecność potwierdziła prof. Czesława Frejlich z Akademii Sztuk pięknych w Krakowie, redaktor naczelna kwartalnika 2+3D, dr Marek Średniawa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz dr hab. Marek Adamczewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który prowadzi pracownię Marad Design. Wstęp dla każdego. W strefie relaksu będzie można odpocząć, zjeść i posłuchać prezentacji. Dzieci, pod okiem wykładowców, będą mogły spróbować własnej kreacji i projektowania w interaktywnych formach edukacji i zabawy, w specjalnie dla nich przygotowanym kontenerze i na placu w miasteczku designu. Kuratorem i organizatorem wystawy Design w Kontenerach jest gdańskie studio projektowe 1:1, które wygrało konkurs zamknięty na organizację i realizację wystawy, organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - organizatora GDD 2009. Szefuje mu projektant i wykładowca na wydziale wzornictwa ASP w Gdańsku, Jarosław Szymański. Studio otrzymało niedawno pierwszą nagrodę w konkursie na koncepcję scenografii wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Studio pracowało dla takich firm i marek, jak Roger, Flowair, Profim, Reserved, Insgraf, Cropptown, Rejs, Home&You, Cezos czy Royal Collection.
Wystawa Design.

Design w Przestrzeni Miasta - to wystawa poświęcona energii odnawialnej. W centralnych punktach miasta staną totemy symbolizujące 5 nowych źródeł energii: słońce, wodę, wiatr, biomasę i biogaz. Totemy edukacyjne - przeskalowane, oryginalnie zaprojektowane obiekty umieszczone w strategicznych częściach miasta, w zaskakujący sposób zilustrują zastosowanie źródeł energii odnawialnej.

"Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj" to wystawa prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni od 9 lipca do 30 sierpnia. Ekspozycja przywołuje ideę czterech elementów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją i przetrwaniem na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Design - według szwedzkich projektantów, ma nam to życie ułatwiać, polepszać jego jakość i zwyczajnie uprzyjemniać.
Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie około 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Uczestnicy Gdynia Design Days będą mogli przekonać się, na czym polega siła i urok szwedzkiego designu, kojarzonego powszechnie z takimi cechami, jak: funkcjonalność, elegancja, prostota, czyli tym, co dziś oznacza "szwedzki styl". Będzie to pierwsza narodowa prezentacja w ramach Gdynia Design Days, zbiegająca się z objęciem przez Szwecję od 1 lipca przewodnictwa
w Unii Europejskiej. Kuratorem wystawy jest Margarita Matiz Bergfeldt, projektantka wzornictwa przemysłowego pracującą na wielu polach designu, którą Instytut zaprosił do współpracy. Obecnie prowadzi własne studio projektowe, a w przeszłości pracowała dla takich firm jak Whirlpool czy Electrolux. Zasłynęła m.in. udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej
International Space Station ISS. Poza projektowaniem produktów zajmuje się także projektowaniem przestrzeni, wystaw, rzemiosłem oraz prowadzi wykłady na temat designu. Honorowym patronem wystawy jest Ambasada Szwecji w Polsce.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ GDYNIA DESIGN DAYS 2009

Nadbałtycki Design

Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj.
Uroczyste otwarcie wystawy
09.07 17:00
Muzeum Miasta Gdyni

Inauguracja Gdynia Design Days 2009 - z udziałem zaproszonych gości

Design w Kontenerach
9-19.07 (codziennie od 12:00 do 20:00)
Plac Grunwaldzki

W 21 portowych kontenerach prezentować będą swoje produkty polskie i międzynarodowe studia projektowe oraz największe polskie galerie designu. Produkty będzie można kupić. W kontenerze studentów Wydziału Wzornictwa ASP zobaczyć będzie można innowacyjne pomysły młodych projektantów.
W kontenerze dla dzieci będą odbywały się warsztaty dla najmłodszych. Do zabawy dostępne będą
kreatywne pojemniki Y-Water, zaprojektowane przez Yvesa Béhara. Kuratorem i organizatorem wystawy Design w Kontenerach jest gdańskie studio projektowe 1:1, któremu szefuje projektant i wykładowca na wydziale wzornictwa ASP w Gdańsku, Jarosław Szymański.

Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj
9.07-19.07 (codziennie od 12:00 do 19:00), 19.07-30.08 (10:00-17:00)
Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa prezentująca ideę czterech elementów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją i przetrwaniem na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie około 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Kuratorem wystawy jest Margarita Matiz Bergfeldt, projektantka wzornictwa przemysłowego. Obecnie prowadzi własne studio projektowe, a w przeszłości
pracowała dla takich firm jak Whirlpool czy Electrolux.

Design w Przestrzeni Miasta
Design w Przestrzeni Miasta
9-30.07 codziennie Gdynia

Wystawa poświęcona energii odnawialnej. W centralnych punktach miasta staną totemy symbolizujące źródła energii: słońce, wodę, wiatr, biomasę i biogaz.

Dni Biznesu Kreatywnego

Wprowadzenie nowego produktu na rynek - warsztaty
13-17.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Warsztaty dla projektantów, organizowane przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, w ramach
finansowanego ze środków unijnych programu "Zaprojektuj Swój Zysk".

Dobry Wzór 2009
9-19.07, od 10:00 do 20:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Wystawa finalistów i laureatów tegorocznej edycji konkursu Dobry Wzór 2009, na najlepiej
zaprojektowane produkty na polskim rynku, organizowanego przez IWP pod honorowym patronatem Ministra Gospodarki. Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Wystawa Yves Béhar
9-19.07, od 10:00 do 20:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Yves Béhar i zaprojektowane przez niego obiekty ilustrujące modele współpracy projektanta
z przedsiębiorstwem, m.in. laptop XO za 100 dolarów. W ramach wystawy warsztaty dla dzieci.
Organizatorem i kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Young Design
16.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Prezentacja finalistów i laureatów tegorocznej edycji organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Young Design, którego celem jest wyłonienie projektanta o największym potencjale rynkowym

Imagine Cup
16.07, od 10:00 do 17:00
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny

Prezentacja finalistów międzynarodowego konkursu Imagine Cup 2009, w kategorii Projektowanie
Oprogramowania. Interdyscyplinarne zespoły, w skład których wchodzą designerzy, zaprezentują
projekty funkcjonalne, wraz z wariantami modeli biznesowych i zastosowań rynkowych.


Lokalizacje wystaw i wydarzeń:
• Pomorski Park Naukowo - Technologiczny,
Al. Zwycięstwa 96/98

• Muzeum Miasta Gdyni,
ul. Zawiszy Czarnego 1

• Plac Grunwaldzki,
centrum miasta

• Skwer Kościuszki
• Ulice Miasta Gdyni

MAPA MIESC GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ WSZYSTKIE WYSTAWY

Przeczytaj także

Opinie (85) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najpopularniejsze wydarzenia

  • 3 godz
  • |
  • 12 godz
  • |
  • 3 dni
  • |
  • 7 dni