• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Gdynia - Ameryka: Piknik na Polskiej 1 (1 opinia)

Spędzacie Majówkę w Trójmieście? Koniecznie zajrzyjcie do Muzeum Emigracji! 2 maja, w Dzień Polonii i Polaków za Granicą, wyruszymy w niezwykłą podróż, podczas której śmiałkowie przeżyją ekscytujące przygody i odkryją nowe kultury i zwyczaje. To okazja do wymiany doświadczeń i interaktywnej zabawy dla całej rodziny.

Dworzec Morski cofnie się w czasie do lat 30. ubiegłego wieku. Na fasadzie budynku znów pojawi się historyczny napis GDYNIA-AMERYKA, który od 1934 roku był siedzibą Linii Żeglugowych Gdynia -Ameryka (GAL, Gdynia America Line). Linie prowadziły przewozy pasażerskie na trasach m.in. Gdynia-Kopenhaga-Halifax-Nowy Jork i Gdynia-porty Ameryki Południowej. Miejsca docelowe tych podróży, szczególnie Nowy Jork, staną się inspiracją do warsztatów i animacji dla całej rodziny.

koncerty w Trójmieście


Każdy z uczestników będzie mieć okazję zrobienia rodzinnej fotografii z historycznym budynkiem, zabytkowymi samochodami i ucharakteryzowanymi przechodniami, spieszącymi się na statek do Nowego Yorku. Z otrzymanym paszportem będzie mógł podróżować po różnorodnych atrakcjach przygotowanych w Muzeum.

W programie atrakcje dla mniejszych i większych - koncert zespołu Jerz Igor, warsztaty taneczne, klasyki kina amerykańskiego na dużym ekranie, bajka improwizowana oraz warsztaty kreatywne. Do tego wnętrze Dworca Morskiego zamieni się w wielki trawnik z żywymi roślinami, na których przypomnimy proste gry podwórkowe.

KONCERT ZESPOŁU JERZ IGOR - godz. 12.00 i 14.00, bezpłatne wejściówki

Wyjątkowy koncert zespołu Jerz Igor będzie prawdziwą muzyczną przygodą i podróżą do dziecięcych marzeń. W jego trakcie będzie można biegać i śpiewać, a po koncercie zagrać na wszystkich instrumentach zespołu. Zapraszamy dzieci od lat 0 do 100! Skład: Jerzy Rogiewcz, Igor Nikiforow, Tomasz Duda, Tomasz Dworakowski, Maurycy Idzikowski, Jan Stokłosa.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum Emigracji.

BAJKA IMPROWIZOWANA

Stwórzcie z nami wyjątkową bajkę improwizowaną. W takiej bajce nie ma napisanego scenariusza. Jest w całości wymyślona na oczach widzów. Na początku dzieci tworzą bohaterów, następnie aktorzy-improwizatorzy przejmują inicjatywę i improwizują ich przygody. Podczas pokazu proszą jeszcze małych widzów o rady czy o zagranie zaginionego bohatera. W impro-bajce tylko jedno jest pewne - wszystko dobrze się kończy.

WARSZTATY

Magazyn tranzytowy - była hala odpraw dla pasażerów w Dworcu Morskim - zamieni się w wielką szwalnię, gdzie na maszynach do szycia dzieci wraz z rodzicami będą miały szansę wyprodukować prawdziwe poduszki w kształcie łódek z marynistycznym motywem. Będziecie także mogli wypisać pocztówkę z Ellis Island na papierze, który sami zrobicie w trakcie warsztatów czerpania papieru.

Podczas warsztatów plastycznych pod okiem animatorów namalujecie specjalnymi farbami do szkła witraże ze Statuą Wolności. Dlaczego akurat to? Pierwsze, co widzieli imigranci przypływający na amerykańską wyspę Ellis, to Statua Wolności. Szybki będzie można zabrać do domu by powiesić na oknie, gdzie staną się symbolem spełniających się marzeń.

W podróży po trasie Gdynia-Ameryka nauczymy się tańczyć swing i polskie tańce ludowe.

DZIEŃ POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Od 2002 roku z inicjatywy Senatu RP, 2. maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W ramach tego wydarzenia Muzeum Emigracji w Gdyni prezentuje m.in. sylwetki i dokonania polskich artystów, naukowców, wynalazców, którzy na emigracji zasłużyli się na rzecz rozwoju światowej sztuki, nauki i techniki, ale których działalność nie zawsze jest kojarzona z Polską. Wydarzenia w ramach obchodów skierowane są do każdej grupy wiekowej, przybliżając fakty związane z polską emigracją w niestandardowy i interaktywny sposób.

Muzeum Emigracji w Gdyni zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku. Jako pierwsze opowiada globalną historię Polek i Polaków ich własnymi głosami. Ekspozycja Muzeum przybliża ponad 200 lat polskiej emigracji - zarówno ekonomicznej, jak i politycznej. Muzeum łączy szeroki program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych z działalnością naukową. Wszystko to w zabytkowym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, skąd wypływały polskie transatlantyki.

Przez niespełna 2 lata działalności Muzeum odwiedziło ponad 250 000 osób, przeprowadzono w nim 500 różnego rodzaju zajęć edukacyjnych, a w zbiorach zgromadzono 10 000 obiektów. Od 2015 roku Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało 13 nagród i wyróżnień oraz nominację do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA 2017. Więcej informacji: www.POLSKA1.pl

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • 250 tys osób odwiedzających muzeum przez 2 lata to żaden wyczyn - ok 350 tys przez rok w POLIN czy ECS, biorąc pod uwagę skalę inwestycji w to muzeum i szeroki strumień pieniędzy przekierowany z gdyńskiej kultury na ten obiekt, aby powstała instytucja, która nie ma szerszej ogólnopolskiej czy międzynarodowej rozpoznawalności, poza gronem specjalistów i osób zaintersowanych wąskim tematem tzw historycznej emigracji.
  Ciekawe też jak są liczone te statystyki, wszyscy wiedzą, że to Muzeum jest frekwencyjną klapą, z przeciętnym programem i nieumiejętnością czy wręcz niechęcią nawiązywania strategicznych partnerstw z innymi instytucjami czy organizacjami. Typowo gdyńskie mocarstwowe izolowanie się od wszystkich i wszystkiego nie wychodzi temu muzeum na dobre. A tak w Gdańsku czy Warszawie powstały prawdziwie międzynarodowe jednostki. Może też warto, aby Muzeum Emigracji odnosiło się do tak aktualnych, gorących tematów migracji - no tak, ale to przecież zbyt kontrowersyjny temat. Szkoda.

  • 9 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • folk / reggae / world , spektakl dramatyczny , projekcje filmowe , festiwal sztuki , warsztaty
  wrz 16-7.10

  Gdańsk
  InlanDimensions 2022